Wylewki cementowe czy gipsowe?

Ocena: 0
9625
Nowoczesną alternatywą dla cementowych podkładów pod posadzki są płynne jastrychy gipsowe i anhydrytowe. Warto zauważyć, że spoiwa gipsowe posiadają doskonałe właściwości do wykonywania zapraw na podkłady podłogowe o płynnej konsystencji.  Szczególnie półwodny siarczan wapnia w odmianie krystalicznej alpha posiada wysoką wytrzymałość na ściskanie ok. 40 N/mm2, dodatkowo nie wymaga aktywatora wiązania.

Fot. Baumit

Gotowe podkłady  wykonane z jastrychów płynnych  na bazie alpha gipsu (spoiwa alpha) mają równą, gładką powierzchnię oraz nie wykazują negatywnych reakcji na wtórne zawilgocenie. Wysoki przyrost wytrzymałości początkowej powoduje, że można po nich chodzić już po 24 godzinach, po
3 dniach obciążać, a po 7 dniach uruchamiać ogrzewanie podłogowe. Minimalne grubości warstw wynoszą odpowiednio: 10 mm dla podkładów związanych z podłożem, 30 mm na warstwach izolacji termicznej oraz 35 mm ponad przewodami grzewczymi. Parametry te pozwalają na stosowanie tego typu wylewek w miejscach, w których chcemy zmniejszyć obciążenia stropu, a nie możemy obniżyć wysokości pomieszczeń. Płynne jastrychy wysychają szybciej od wylewek cementowych, a wilgotność końcowa wynosi od 0,3–1,0%. W przypadku podłóg ogrzewanych – lepiej przewodzą ciepło, gdyż podłoga nagrzewa się dwukrotnie szybciej od tradycyjnej cementowej, co zdecydowanie ogranicza straty ciepła i pozwala na efektywniejsze sterowanie temperaturą. Ważną cechą jastrychów gipsowych jest także bardzo niski skurcz w czasie  wiązania - jedynie ok. 0,1 mm/mb. Cecha ta sprawia, że nie ma potrzeby wykonywania wielu dylatacji. Nawet przy ogrzewaniu podłogowym, wylewana powierzchnia pomieszczenia zbliżonego kształtem do kwadratu może wynosić do 300 m2,a bez ogrzewania do 800 m2. Warto podkreślić, że po wykonaniu wylewki z jastrychów płynnych nie występują odkształcenia powodujące uniesienie powierzchni przy ścianach tzw. „efekt miski”. Co więcej tuż po związaniu i wyschnięciu nadają się jako warstwa podkładowa pod wszelkiego rodzaju posadzki - płytki ceramiczne, wykładziny dywanowe, wykładziny PCV, parkiety oraz panele podłogowe.


Fot. Baumit

Wybierając mieszanki produkowane na bazie gipsu podłoże będzie  bardziej elastyczne, nie popęka ani też nie będzie się kruszyć pod wpływem zmiany temperatury, dlatego też z powodzeniem można stosować je również w pomieszczeniach z ogrzewaniem podłogowym. Co więcej podczas wyboru produktów przeznaczonych do wylewania podkładów podłogowych nie warto kierować się ceną, gdyż bardzo często nie idzie ona w parze z wysokimi parametrami technicznymi wylewek.

Źródło: Budownictwo monolityczne, nr 3 (6) 2011
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ: