Wielkopowierzchniowe szalunki ścienne

Ocena: 0
16583
Harsco Infrastructure należy do głównych dostawców deskowań i rusztowań na świecie. Czołowy produkt firmy – nierozerwalnie związany ze światem deskowań – to szalunek Manto – uniwersalny system deskowania do wszystkich rodzajów zadań, zwłaszcza do budowy dużych obiektów mieszkalnych i przemysłowych. Do ścian radialnych wykorzystywany jest natomiast szalunek Ronda.

Fot. Harsco Infrastructure Polska

Deskowanie ścienne Manto
System Manto jest produktem o najwyższym poziomie jakości, którą zapewnia wieloetapowy system kontroli. Jednym z wyróżników jakości jest cynkowanie ogniowe. Manto to asortyment płyt ramowych o praktycznych wymiarach, odpowiednich do dużych i średnich powierzchni zabudowy. Płyty standardowe mają wysokość 2,70 m i są dostępne w 8 szerokościach, od 30 cm do 2,40 m. Uzupełnia je seria wysokości 3,30 m – stanowiąca milowy krok w kierunku racjonalnego szalowania, zwłaszcza w budownictwie przemysłowym.

Manto XXL to połączenie wszystkich znanych zalet systemu Manto z prawdziwą wielkością, w formie trzech płyt wielkowymiarowych: 270 x 240 cm, 270 x 360 cm i 270 x 480 cm. Te ekstremalne formaty umożliwiają racjonalne szalowanie dużych powierzchni – bez wyrównywania i z niewielką liczbą punktów zakotwienia w betonie. W ten sposób można oszczędzić dużo czasu i pracy, a także do 50 % kosztów wynagrodzeń.


Fot. Harsco Infrastructure Polska

Zalety systemu Manto: jest to jedyny system z ramą o grubości 14 cm. Wewnętrzne żebra usztywniające nadają stalowej ramie szczególną wytrzymałość: płyty Manto wytrzymują parcie betonu rzędu 80 kN/m2 i mogą być betonowane z nieograniczoną prędkością do wysokości 3,30 m. W ten sposób można uzyskać perfekcyjne powierzchnie betonowe w rekordowym czasie. Krawędź dźwigniowa na górnym i dolnym brzegu płyty ułatwia dokładną regulację za pomocą łomu lub łapki. Oczywiście w systemie Manto są jeszcze inne możliwości wyrównywania: narożniki nastawne, listwy wyrównujące i wyjątkowo wąskie płyty wyrównawcze. Narożnik wewnętrzny Manto to szybsze i precyzyjniejsze szalowanie. Kąt wewnętrzny narożnika można zmniejszyć, dzięki czemu szalunek odchodzi od ścian łatwo i bez uszkodzeń.


Fot. Harsco Infrastructure Polska
  1. Płyty ramowe ze stali ocynkowanej w dogodnych rozmiarach; (wysokości: 120, 270, 330 cm; szerokości: 480, 360, 240, 120, 105, 90, 75, 70, 65, 60, 55, 45, 30 cm).
  2. Elementy uzupełniające
    • zamki łączące: proste, nastawne i narożne,
    • ściągi z nakrętkami,
    • narożniki przegubowe,
    • podpory pionujące;
    • elementy pomostów w szybach windowych,
    • listwy formujące,
    • wsporniki pomostów roboczych.
  3. Maksymalne parcie mieszanki betonowej: 80,0 kN/m2 (w przypadku ram Manto 100 kN/m2).

Fot. Harsco Infrastructure Polska

Szalunek do ścian radialnych

Jeśli chodzi o szalowanie ścian łukowych, najlepszym wyborem jest deskowanie Ronda. Szybkie szalowanie dzięki gotowym do użycia elementom (dwie szerokości do wszystkich wewnętrznych i zewnętrznych elementów plus trzy wysokości płyt).

Zalety systemu:
  • Ustawianie promienia z dokładnością co do milimetra (w górę od 2,75 m);
  • Szybka i prosta regulacja zaokrąglenia;
  • Możliwość przeniesienia powie-rzchni 30 m2 podczas pojedynczej operacji żurawia bez dodatkowego usztywnienia;
  • Duża prędkość betonowania – parcie betonu do 60kN/m2;
  • Profile stalowe cynkowane ogniowo;
  • Elementy szalunkowe Ronda są wykonane z wysokogatunkowych, odkształcalnych sklejek, które są przymocowane do profili usztywniających za pomocą śrub. Profile brzegowe chronią krawędzie sklejki szalunkowej i umożliwiają łatwe połączenie z płytami Manto.

Fot. Harsco Infrastructure Polska

Górne i dolne promienie ustawiane są jednocześnie przez dwie osoby. Płyty można stosować w pozycji pionowej i poziomej, ale zawsze muszą być wystarczająco podparte i zabezpieczone przed wywróceniem się. W celu dokładnego dopasowania należy użyć szablonu do pomiaru promienia.

Poszczególne elementy są połączone za pomocą specjalnych łączników E, które pozwalają na regulację długości poprzez wstawki o grubości do 15 cm. Nadbudowa płyt Rondy jest wykonywana przy użyciu standardowych zam-ków Manto w celu utworzenia równych i wytrzymałych na rozciąganie połączeń. Zmontowane elementy o powierzchni do 30 m2 mogą być przenoszone bez dodatkowych usztywnień za pomocą żurawia. Uchwyty żurawia przeznaczone do tego celu znajdują się na wszystkich płytach Ronda. Ściągi mogą być zamontowane z użyciem lub bez profili kotwiących. Zastosowanie profili kotwiących zmniejsza o połowę liczbę punktów kotwienia. Górne kotwienia płyt Ronda o wysokości 1,5 m bez nadbudowy należy zawsze wykonywać przy użyciu zaczepu ściągu.

Źródło: Budownictwo monolityczne, nr 2 (5) 2011
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ: