Kluczowy argument – czas
Węzeł betoniarski Mixomat C1 THZ 2250 R5/5 (o wydajności 70 m3/ godz.) został zakupiony przez firmę Budet sp.j. Iwona i Grzegorz Kozibąk z Łajski w 2007 roku. Przy wyborze producenta spółka Budet kierowała się przede wszystkim jakością wykonania oraz wieloletnim doświadczeniem. Wytypowane zostały dwie fi rmy. Po wstępnych negocjacjach firma Teka podjęła się wykonania inwestycji w krótkim czasie, co stanowiło kluczowy argument przy wyborze tego właśnie producenta.
Ważne jest także oprogramowanie sterujące węzłem. W przypadku urządzenia Mixomat C1 THZ 2250 R5/5 jest ono bardzo czytelne. Obsługę stanowi jedna osoba, przeszkolona przez producenta. Są to więc dwie kolejne dodatkowe korzyść dla nabywcy.
Można powiedzieć, że po zrealizowaniu inwestycji firma Budet idealnie trafi ła w rynek – był to rok bumu budowlanego, więc na brak zamówień nie mogła narzekać. Maszyna wyprodukowała do chwili obecnej ponad 200 tys. m3 mieszanki betonowej. Przez prawie 3 lata eksploatacji urządzenia wystąpiła tylko jedna „awaria” i była to jedynie kwestia małej regulacji. Był to również mały sprawdzian dla serwisu fi rmy Teka, który jak się okazało zareagował błyskawicznie i profesjonalnie.
Istotna relacja – jakość do ceny
Kolejną firmą, w której pracują węzły betoniarskie zakupione w firmie Teka jest Lafarge Kruszywa i Beton Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Umowy na zakup zostały podpisane w 2007 i 2008 roku. Przedmiotem zakupu były węzły Mixomat C1 THZ 3000 R5/5 (wydajność 85 m3/godz.) oraz Mixomat B1 THZ 3375 DWM R/5/5 (wydajność 90 m3/godz.).
Oprócz dużego doświadczenia producenta, dla Lafarge istotna była również relacja jakości sprzedawanych urządzeń do ich ceny. To właśnie zadecydowało o wyborze i zakupie betoniarni Teka.
Ważny jest także sposób obsługi zakładu. Nie jest on skomplikowany, a prawidłowo wykorzystywany węzeł w konsekwencji przekłada się na długą żywotność i bezawaryjną pracę. Ważne jest gruntowne zapoznanie się z dokumentacją techniczno–ruchową, a także zwrócenie szczególnej uwagi na części zużywające się podczas eksploatacji. Podstawą rozpoczęcia eksploatacji jest również poznanie systemu sterującego i wspomagającego proces produkcyjny.
Sterowanie zakładem wspomaga system elektroniczny, dzięki któremu zautomatyzowany jest cały proces. Firma Teka wszystkim zainteresowanym taką opcją wyposażenia proponuje szeroki asortyment rozwiązań dostosowany do ich potrzeb. Istnieje również możliwość zakupu maszyn bez systemu sterującego lub dopasowanie sterowania do indywidualnych potrzeb.
Standardowo obsadę wytwórni stanowią dwie osoby – operator węzła i kierowca ładowarki. W zależności od planowanego czasu produkcji Lafarge zapewnia dodatkowych, odpowiednio przeszkolonych pracowników.
Lafarge Kruszywa i Beton ma stałych odbiorców mieszanki betonowej zlokalizowanych na terenie całego kraju. Ciągle dociera do nowych odbiorców. Przekrój produkcji, jaki stara się zapewnić, jest bardzo szeroki – od betonów zwykłych, przez drogowo–mostowe, lekkie, ciężkie, po całą gamę produktów specjalnych. Wszystkie dostępne są w ciągłej sprzedaży.
W czasie ogólnego spowolnienia gospodarczego, potrzeby rynku na produkty wytwarzane w wytwórni betonu są mniejsze. Trudno mówić więc o maksymalnym wykorzystaniu zakładu. Lafarge Kruszywa i Beton produkuje w granicach kilku tysięcy metrów sześciennych mieszanki betonowej na miesiąc.
Źródło: Budownictwo Monolityczne 1/2010