Sztuka tkwi w betonie

Ocena: 0
4131
Beton kojarzy się nam zazwyczaj z czymś szarym, topornym, zimnym, bez uroku. Zastosowanie betonu dekoracyjnego pozwala szybko i tanio tworzyć potrzebne, czasami niezwykle wymyślne efekty tekstury ścian oraz podłóg. Najnowsze technologie umożliwiają nadanie pokryciom betonowym naturalnego wyglądu powierzchni np. kamiennej, ceramiczne czy drewnianej.

Fot. Copsa

Posadzka, podjazd czy ściana nie muszą być płaską powierzchnią, mogą być dziełem sztuki, obrazem, przestrzenią. Drogi wykonane w nowoczesnej technologii mogą przypominać strukturę kamienia z rzymskiego akweduktu lub błyszczącą posadzkę nowoczesnego centrum badawczego. Produkty COPSA pozwalają nam kształtować przestrzeń tak jak tylko sobie ją wymyślimy. Nie ogranicza nas tworzywo tylko nasza własna wyobraźnia. Wystarczy wymyślić strukturę, kształt i formę – a potem zrobić to w „betonie”.

Niezwykłe właściwości betonu
Nawierzchnię można dopasować do każdego stylu architektury – od starożytnych po nowoczesne. Wykonane z zapraw betonowych pokrycia dekoracyjne, imitujące materiały naturalne, nie są aż tak drogie jak naturalne a jednocześnie trwałe i odporne na uszkodzenia, łatwo z nich usunąć ślady od paliwa, olejów i rozpuszczalników, dają się też łatwo myć.

Wodne rozkosze
Coraz częściej basen i sauna, które są standardowymi elementami wyposażenia Aquaparków – są budowane w prywatnych domach. Ich wystrój może być zaprojektowany w dowolnym stylu. Zamiast tradycyjnego wykończenia ceramicznego, wszystkie ściany i posadzki w otoczeniu basenów możemy wykonać w technologii wytłaczanego betonu, imitującego kafelki ceramiczne lub szlachetne marmurowe nawierzchnie. Dzięki użyciu specjalnych powłok zabezpieczających, powierzchnie te są odporne na ścieranie i działanie wody.

Mury pną się do góry
Mury, ściany, ogrodzenia dzięki stylizacji produktami COPSA, nabierają patyny i zyskują wygląd wiekowych, zabytkowych budowli. Używając tych zapraw nadajemy ścianom niepowtarzalny charakter poprzez zastosowanie techniki wyciskania za pomocą form lub technik manualnych. Specjalne powłoki wykańczające pozwalają uzyskać satynową lub matową powierzchnię wiernie oddającą np. antyczny wygląd ścian. Te rozwiązania są niezastąpione w pracach restauratorskich oraz przy odnawianiu historycznych wnętrz i budowli. Zaprawy COPSA doskonale sprawdzają się w wykańczaniu ścian wewnętrznych i elewacji budynków, ogrodzeń, kominów, kominków, cokołów i filarków. Nieregularne kształty odwzorowujące stare cegły, kamienie czy deski, nadają elewacjom naturalności i uroku solidnego muru. Różnorodność przebarwień daje bogatą kolorystykę i może stanowić niewyczerpane źródło inspiracji w tworzeniu własnych projektów.


Fot. Copsa

Nie musi być całkiem gładka
Jedną z najbardziej rozwijających się technik dekoracyjnych nawierzchni betonowych, jest tłoczenie betonu za pomocą form. Efektem tego jest wykończenie wysokiej jakości, imitujące materiały takie jak: kamień, łupek, płytki kamienne, płytki ceramiczne, kostkę kamienną, drewno itp. Nawierzchnie te wykonuje się zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz. Łączą w sobie trwałość i estetykę. Posadzki, chodniki i podjazdy wykonane w technice tłoczenia betonu za pomocą form są wysokiej jakości, doskonale imitują materiały naturalne takie jak; kamień, łupek, płytki kamienne, płytki ceramiczne, kostkę kamienną, drewno itp.

COPSA opracowała system wytłaczania powierzchni betonowych przy użyciu produktu RODASOL IMPRESO, na bazie cementu portland, wyselekcjonowanych kruszyw, barwników i dodatków. Dzięki tym składnikom nawierzchnie te są odporne na ścieranie, estetyczne i mogą zastąpić tradycyjne wykończenia nawierzchni.

Betonowe działa sztuki
Zaprawy COPSAGUNIT są bardzo plastyczne i mają na tyle długi czas wysychania, że można spokojnie kreować formy przestrzenne w postaci rzeźb lub płaskorzeźb. Prace mogą być wykonane ręcznie lub przy użyciu form. Dzięki COPSIE zrealizować można praktycznie każdy pomysł inwestora i projekt architekta. Kształt, struktura i kolor zależą jedynie od wyobraźni twórcy.

Piękne, stare belki i deski są efektem pracy z zaprawą COPSAGUNIT. Belki są ciekawymi kopiami belek z naturalnego starego drewna i mogą być wykorzystywane zarówno, jako elementy dekoracji ścian i sufitów w mieszkaniach i obiektach użyteczności publicznej. Ich obecność nadaje wnętrzu niepowtarzalny urok i atmosferę, podkreśla przy tym ich indywidualny i niepowtarzalny charakter.

O COPSA słów kilka
Zaprawy COPSAGUNIT są formowane na bazie spoiw hydraulicznych, wyselekcjonowanych kruszyw kwarcu, lekkich kruszyw, barwników, dodatków i włókien w celu uzyskania kolorowych zapraw tiksotropowych z doskonałą wytrzymałością mechaniczną. Ze względu na złożoność swojego składu zaprawy te produkowane są w nowoczesnej fabryce, w procesie sterowanym elektronicznie. Mogą być stosowane do aplikacji ręcznej lub mechanicznej o różnej grubości (od 1 cm do 15 cm ). Po jednokrotnym nałożeniu na podłoże mogą być: modelowane, wytłaczane i wyprofilowane. Powłoki z zapraw specjalnych są chronione i barwione zazwyczaj akrylowymi lakierami uszczelniającymi, do których dodaje się nieorganiczne barwniki. 

Źródło: Budownictwo monolityczne, nr 4 (7) 2011
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ: