Szalunek szybu windowego

Ocena: 0
8256

Szalunek szybu windowego usprawnia i skraca czas betonowania szybów windowych, i zagłębień w płycie fundamentowej. Pozwala na uzyskanie precyzyjnych, zgodnych z projektem wymiarów, co nie zawsze jest możliwe przy stosowaniu innych sposobów szalowania.

Systemowe szalunki ścienne Midi Box fi rmy Altrad-Mostostal są uzupełnione szalunkiem szybu windowego. Element rozszalowujący umożliwia demontaż wewnętrznej strony szalunku w całości – bez rozłączania płyt. Montaż szalunku szybu windowego rozpoczyna się od zestawienia segmentu wewnętrznego. Należy stosować zasadę montowania jednego elementu rozszalowującego na jednej ścianie szalunku. Na zewnętrznym segmencie szalunku, naprzeciw miejsca, gdzie został przewidziany element rozszalowujący montuje się wkładki uzupełniające regulowane. Zmontowaną konstrukcję dostarcza się żurawiem na miejsce pracy i rozsuwa na odpowiedni wymiar, opuszczając środkowy segment elementu rozszalowującego do poziomu segmentów zewnętrznych. Następnie montuje się zewnętrzną część szalunku oraz ustala grubości ściany (rozstaw pomiędzy płytami zewnętrznymi i wewnętrznymi). Minimalny wymiar wewnętrzny szybu wynosi 1,4×1,4 m (są to minimalne wymiary płyty Midi Box, narożnika i elementu rozszalowującego). Do szalowania wykorzystywane są elementy rozszalowujące wysokości: 1,50; 2,70; 3,00 m. Przed użyciem powierzchnie płyt szalunkowych zawsze należy pokryć środkiem antyadhezyjnym. Raz zmontowany szalunek szybu windowego może być stosowany na kolejnych kondygnacjach realizowanego budynku.



Sugerowany czas pozostawania segmentu wewnętrznego na ścianie szybu wynosi do 3 dni. Demontaż segmentu wewnętrznego rozpoczyna się od zdemontowania ściągów, belek napinających, wsporników i innych elementów łączących. Następnie szalunek podczepia się do zawiesi i wyjmuje w pionie. Element rozszalowujący wyposażony jest w ucho transportowe, do którego montowane są zawiesia. Należy używać zawiesi długich, które nie będą powodowały ściągania segmentu wewnętrznego do środka. Ruch w górę pozwala na zadziałanie mechanizmu zmniejszającego wymiar segmentu i wyluzowanie go dla swobodnego wyjścia ze strefy roboczej. Szczelina powstała pomiędzy powierzchnią szalunku i betonu wynosi ok. 5 cm i jest w pełni wystarczająca do wysunięcia segmentu. Przetransportowanie szalunku szybu windowego odbywa się za pomocą żurawia i standardowych zawiesi transportowych.


Źródło: Budownictwo Monolityczne 2/2010
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ: