System samowznoszący ATR firmy Ulma to zespół elementów stanowiących konstrukcję wsporczą
dla systemu ściennego, która przestawiana jest wraz z deskowaniem za pomocą systemu hydraulicznego, bez konieczności stosowania żurawia.
dla systemu ściennego, która przestawiana jest wraz z deskowaniem za pomocą systemu hydraulicznego, bez konieczności stosowania żurawia.
Rys. Ulma
Zalety systemu
- Możliwość wykonywania prac budowlanych na dużych wysokościach.
- Możliwość dostosowania systemu do wymagań budowy, dzięki wykorzystaniu elementów systemu MK. Systemowe podesty umożliwiają bezpieczne usuwanie stożków.
- Uniezależnienie obsługi deskowań od żurawia. Rozwiązanie pozwala na jednoczesne podnoszenie deskowania, podestów roboczych i pompy do betonu.
- Większe tempo realizacji w stosunku do rozwiazań standardowych. Zwiększenie wydajności poprzez zastosowanie układu hydraulicznego.
- Możliwość pracy podczas niesprzyjających warunków atmosferycznych.
- Bezpieczeństwo podczas podnoszenia i użytkowania na znacznych wysokościach.
- Możliwość dopasowania do wymaganej geometrii obiektu.
- Szerokie podesty robocze gwarantujące odpowiednie zabezpieczenie dla pracowników.
- Możliwość przenoszenia dużych obciążeń.
- Możliwość kontroli obciążeń na poszczególnych siłownikach.
- Możliwość obsługi do 12 siłowników jednocześnie przez pojedynczą stację hydrauliczną, co pozwala na wznoszenie rozbudowanych zespołów.
- Mocowanie wsporników za pomocą stożków przenoszących obciążenia poziome i pionowe z konstrukcji deskowania na ścianę obiektu.
- Stosowanie wózków umożliwiających odsuwanie deskowania od wykonanej ściany.
- Szeroki zakres zastosowania akcesoriów.
Rys. Ulma
Wspornik samowznoszący ATR-B
Element stanowiący podstawę systemu samowznoszacego. Wózki zamontowane na wspornikach umożliwiają odsuwanie deskowania od ściany na odległość 70 cm. System posiada elementy pozwalajace na precyzyjne ustawianie deskowania ściennego w pionie i w poziomie. Podstawowa konfiguracja układu wznoszącego została wyposażona w dwa podesty: podstawowy podest roboczy o szerokości 2,5 m oraz podest sterowniczy z układem hydraulicznym. Istnieje możliwość zamontowania trzech dodatkowych podestów: do betonowania, odzyskiwania stożków oraz innych prac dodatkowych.
Źródło: Budownictwo monolityczne, nr 6 (16) 2013