System lekkich szalunków stalowych

Ocena: 0
6338
W budownictwie dużą część środków przeznaczonych na realizację inwestycji pochłaniają koszty związane z realizacją fundamentów.

Fot. Betomax Polska

Związane jest to z faktem używania szalunków wielkogabarytowych i ciężkiego sprzętu takiego jak np. dźwigi do wznoszenia ścian i ław fundamentowych. Nie zawsze jednak jest to adekwatne do celu, jaki mamy osiągnąć w warunkach budowy. Firma Betomax Polska wychodząc naprzeciw tym potrzebom proponuje nowoczesne rozwiązanie w postaci lekkich szalunków stalowych. Szalunki te dzięki swojej prostocie i lekkości mogą być bardzo szybko wznoszone na budowie, w prosty i tani sposób transportowane oraz przechowywane. Specjalna konstrukcja szalunków sprawia, że wytrzymałość również jest wystarczająca. W poniższym artykule staraliśmy się zamieścić informacje, dzięki którym Państwo dostrzegą zalety lekkich szalunków stalowych.

Szalunki FS2001
Lekkie szalunki stalowe „FS2001” i „FS2001 lekki” znajdują zastosowanie przy wznoszeniu np. płytkich fundamentów żelbetowych czy płyt fundamentowych. Konstrukcja tego typu szalunków składa się w zależności od typu szalunku z blachy falistej lub trapezowej, dodatkowo wzmocnionej dwoma poprzecznymi ryglami. Standardowa grubość blachy falistej to 0,50 mm, natomiast blachy trapezowej 0,75 mm. W przypadku blachy trapezowej możliwe są również do wykonania grubości 0,6 mm, 1,0 mm i 1,5 mm. Długość użyteczna płyt szalunkowych wynosi 3050–3450 mm, zaś ich szerokość wynosi od 400 mm do 1000 mm. Przy najmniejszej szerokości szalunek jest konstrukcją samonośną, natomiast każda większa szerokość płyty wymaga zabezpieczenia szalunku przed parciem betonu. Maksymalna szerokość płyty wynosi 1000 mm. Czas wznoszenia szalunku zostaje ograniczony do minimum, a co za tym idzie również i koszt. Ponadto system FS2001 występuje w wersji z gładką blachą, która umożliwia odzyskanie szalunku, uzyskana w ten sposób gładka powierzchnia ułatwia wykonanie warstwy izolacyjnej. Transport gotowych płyt szalunkowych w miejsce przeznaczenia odbywa się na paletach przy minimalnych kosztach transportu.


Fot. Betomax Polska

Szalunki Vario
Firma Betomax dysponuje szalunkami typu Vario, szalunki tego typu dzięki przetłoczeniom pozwalają na konfigurowanie różnych kształtów płyt fundamentowych w warunkach budowy bez użycia dodatkowych narzędzi. Występują również jako ocynkowane, przeznaczone są głównie do budowy małych fundamentów i płyt fundamentowych o nieregularnych kształtach.

Rury przepustowe
Kolejnym typem szalunków oferowanych przez firmę Betomax są rury przepustowe sztywne lub giętkie. Wykorzystywane są przy wykonywaniu fundamentów pod słupy, maszty, maszyny lub jako odciążenia elementów betonowych. Rury giętkie mają zastosowanie przy realizacji przejść dla przewodów w płytach ściennych lub stropowych. Rury są na tyle szczelne, że nie pozwalają na dostanie się wody do wnętrza podczas betonowania elementu. Wykonane są standardowo z blachy grubości
0,2–0,4 mm w zależności od średnicy.

Na indywidualne zamówienie firma jest w stanie wykonać szalunki o żądanych wymiarach z blachy falistej lub trapezowej. Po dostarczeniu na budowę, jako płaskie płyty wymagają jedynie złożenia w całość i połączenia w miejscu zakładu przy pomocy śrub samogwintujących.

Zaletą wszystkich oferowanych przez Betomax systemów lekkich szalunków stalowych jest prostota montażu, lekkość i niskie koszty transportu. 

Adam Szczepanik
Doradca Techniczny
Betomax Polska S.A.


Źródło: Budownictwo monolityczne, nr 4-5 (15) 2013
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ: