Stabilność konsystencji mieszanek betonowych

Ocena: 0
6050
W specyfikacjach technicznych dotyczących konstrukcji betonowych lub żelbetowych często stawiane są wymagania dopuszczalnego czasu wbudowania mieszanki betonowej liczonego od chwili jej wyprodukowania i załadunku do betonowozu.

Fot. 1. Oznaczenie konsystencji mieszanki betonowej metodą opadu stożka
Fot. Hydrobudowa-1


Najczęściej wymaga się, aby czas od wyprodukowania do wbudowania mieszanki betonowej nie był dłuższy jak:
  • 90 min przy temperaturze do 15°C
  • 70 min przy temperaturze do 20°C
  • 30 min przy temperaturze do 30°C.
W praktyce w wyniku różnych zdarzeń na placu budowy, takich jak awarie, zła organizacja lub korki na drogach, czas ten jest niejednokrotnie znacznie przekraczany. Nawet przy dobrej organizacji pracy są to wymagania nierealne, z wyjątkiem sytuacji, kiedy wytwórnia betonu znajduje się na placu budowy. Znane są też przypadki, że rodzaj elementu i możliwe do zastosowania środki sprzętowe wymuszają taką organizację, bo czas rozładunku betonowozu trwa kilka godzin. Przygotowując się do dostaw na jedną z budów, wykonaliśmy badanie zmian własności mieszanki betonowej i wytrzymałości betonu w czasie do 4 godzin.

Mieszanka betonowa na wspomnianą budowę transportowana była wózkami po 0,5 m3 na odległość kilkuset metrów. Składniki mieszanki betonowej mieszane były w betoniarce wolnospadowej przez 3 min. (30 obrotów mieszalnika na minutę). Próbki mieszanki betonowej w celu oznaczenia konsystencji i temperatury oraz wykonania próbek betonowych pobrano po 3 min. mieszania, następnie po 45, 90, 150 i 240 min. postoju mieszając mieszankę przez 1 min. przed pobraniem próbek.


Fot.2. Stanowisko badania wytrzymałości na ściskanie próbek betonowych
Fot. Hydrobudowa-1

Składy mieszanki betonowej, wyniki badań mieszanek betonowych i próbek betonowych zestawiono w tabelach  nr 1, 2 i 3.


W celu doboru odpowiedniego składu mieszanek betonowych badanie wykonano z Lubetem-C w ilości 1,0 m.c. w zarobie A, Betostatu w ilości 0,5% m.c. w zarobie B i Lubetu-C w ilości 0,67% m.c. w zarobie C. Domieszki te produkowane są przez Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Innowacyjne „Lubanta” S.A. z Lubonia k/Poznania.

Mieszanka betonowa z zarobu A związała dopiero po 48 godzinach, gdyż Lubet-C stosowany jest zwykle w ilości 0,5% m.c. Dozowanie 1,0% mc. zalecane jest przy temperaturach mieszanki betonowej ponad 20°C i długim czasie transportu.

Ostatecznie wybrano skład mieszanki betonowej według zarobu C, przy którym zmiana konsystencji przebiegała najwolniej a beton wykazał najwyższe wytrzymałości na ściskanie.

Uzyskane wyniki wskazują, że czas od wykonania do wbudowania mieszanki betonowej może być znacznie dłuższy od zaleceń podanych w specyfikacjach technicznych. Oczywiście każdorazowo powinno to być potwierdzane badaniami. W zależności od rodzaju stosowanego cementu i domieszki wyniki badań mogą być różne.

W przypadku domieszek produkcji PJW Lubanta, tj. Lubetu-C i Betostatu, będących domieszkami o działaniu kompleksowym, w tym także opóźniającymi wiązanie, czas od wyprodukowania do wbudowania mieszanki betonowej może wynosić kilka godzin, a wytrzymałości betonu będą wyższe nawet o kilkanaście procent.

Lubet-C i Betostat są produktami znanymi od wielu lat. Betony wyprodukowane z tymi domieszkami wyróżniają się bardzo dobrą trwałością. Z uwagi na ich kompleksowe działanie nie ma potrzeby jednoczesnego stosowania dwóch czy też trzech domieszek, co obniża koszty produkcji betonu.

mgr inż. Kazimierz Ładyżyński
Hydrobudowa-1 Betoniarnia-Laboratorium


Hydrobudowa-1.
Betoniarnia-Laboratorium Sp. z o.o.
ul. Chlubna 7,03-054 Warszawa
www.hydrobudowa1.pl
e-mail: mail@hydrobudowa1.pl
PIW ”Lubanta” SA
tel./fax: 61/8130837, 61 813 85 53
www.lubanta.com.pl
e-mail: lubanta@email.net.pl


Źródło: Budownictwo monolityczne, nr 2 (9) 2012
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ: