Rozdzielacze do betonu

Ocena: 0
13764
Problem rozdziału betonu przy realizacji dużych obiektów budowanych w technologii monolitu żelbetowego zauważalny jest w momencie, gdy obiekt przerasta możliwości realizowania prac wysięgnikowymi pompami do betonu.

Wysięgnikowy rozdzielacz PB28
Fot. Polmix-Ast

Z naczna wielkość poszczególnych stropów przy stosunkowo niewielkiej ilości kondygnacji uniemożliwia podawanie betonu nawet największymi pompami do betonu, których wysięgniki przekraczają 60 m. Przykładowo rozłożenie wysięgnika pompy koreańskiego koncernu Everdigm typ 60 CS-5 pozwala na swobodne pokonanie 6-kondygnacji (każda około 3,5 m) i pracę nad realizowanym stropem pozostałymi ramionami wysięgnika (III, IV i V) na odległości do około 30 m w poziomie. Zasadniczym utrudnieniem przy zastosowaniu w inwestycjach w ciasnej zabudowie miejskiej wysięgnikowych pomp do betonu z wysięgnikami powyżej 50 m jest przestrzeń potrzebna na rozstawienie pompy.

Przy realizacji wysokich budynków, o rozpiętościach stropów przekraczających 30 m i braku możliwości realizowania prac z wielu stron budynku, wysięgnikowe pompy do betonu mogą podawać beton jedynie do określonej wysokości, później beton powinien być pompowany stacjonarnym rurociągiem i rozkładany przy zastosowaniu urządzeń zwanych rozdzielaczami betonu.


Maszty na budowie
Fot. Polmix-Ast

Urządzenia takie produkowane są przez Przedsiębiorstwo Polmix-Ast z Gdańska w wersjach 10 i 12 m. Wysięgnik rozdzielacza betonu składa się z dwóch sekcji obrotowych i osadzony jest na podstawie wspieranej na czterech regulowanych i wysuwanych poziomo podporach. Praca rozdzielaczem betonu umożliwia rozdział betonu w zakresie do 24 m (dla wersji wysięgnika 12 m), a poprzez łatwą możliwość przestawiania na stropie za pomocą żurawia wieżowego, pozwala na realizację rozdziału betonu na całej powierzchni, przy niewielkiej ilości przestawień urządzenia.

Beton do samego masztu rozdzielczego powinien być dostarczany rurociągiem stacjonarnym. Jedynie przed samym masztem zaleca się zastosowanie krótkiego węża do pompowania betonu o przykładowej długości 3 m. Sposób łączenia rurociągu (najkorzystniej o średnicy 125 mm) na samym stropie może być oparty o standardowy system STK z wykorzystaniem złącz dźwigniowych po to, aby umożliwić szybki demontaż rur i ich łatwe przestawianie.

Przy konieczności realizacji pompowania pionowego od pewnej wysokości konieczne jest prawidłowe zakotwienie rur na ścianie budynku. System złącz na tym odcinku rurociągu zależny jest od wysokości na jaką ma być podawany beton. Przy dużych wysokościach, a zwłaszcza przy pompowaniu pompami stacjonarnymi na duże wysokości, konieczne jest zastosowanie rurociągu wysokociśnieniowego z systemem złącz typu ORZX.

W sytuacji, gdy wysokość budynku przekracza możliwości zastosowania pompy wysięgnikowej nawet na pewnym wstępnym etapie budowy konieczna jest realizacja prac z wykorzystaniem stacjonarnej pompy do betonu oraz rozdział betonu poprzez wysięgnikowy rozdzielacz betonu.


Wysięgnikowy rozdzielacz PB 42
Fot. Polmix-Ast

Firma Everdigm produkuje szeroką gamę wysięgnikowych rozdzielaczy do rozdziału betonu. Seria podstawowa obejmuje typy PB 24, PB 28, PB 32 o zasięgu poziomym odpowiednio 24, 28, 32 m i jest to grupa rozdzielaczy z podstawą kolumnową. Montaż dwu lub trzy – częściowej kolumny nośnej samego wysięgnika odbywa się dzięki specjalnej podstawie oraz adapterom nośnym, mocującym kolumnę do poszczególnych stropów, przez które ona przenika. Kolumna dzięki tym adapterom oraz specjalnie skonstruowanej ramie z siłownikami hydraulicznymi ma możliwość realizacji procesu samowspinania się w górę. Dzięki tej funkcji wysięgnikowy rozdzielacz betonu „podąża” w górę wraz z rosnącym budynkiem. Wysięgniki rozdzielaczy wyposażone są w rurociąg DN 125 mm. Kolumny nośne mają na sobie uchwyty do montażu rurociągu wysokociśnieniowego. Sterowanie wysięgnikiem odbywa się dzięki seryjnie montowanemu sterowaniu radiowemu, a operator ma możliwość pracy na powierzchni stropu, bądź też z poziomu platformy roboczej umocowanej wokół podstawy wysięgnika rozdzielacza. Montaż wysięgnikowego rozdzielacza betonu jest zadaniem dość łatwym i szybkim dzięki zastosowaniu przez koncern Everdigm unikalnego systemu szybkiego montażu adaptera podstawy wysięgnika hydraulicznego z bazą kolumny.

Przy realizacji operacji bardzo rozległego rozdziału betonu na stosunkowo dużych wysokościach konieczne może okazać się zastosowanie wieżowych, wysięgnikowych rozdzielaczy betonu typ PB 36 lub PB 42 produkowanych przez koncern Everdigm. Zasięg odpowiednio 36 lub 42 metry w poziomie umożliwia pompowanie betonu na budowach obiektów wielokondygnacyjnych o znacznych powierzchniach lub innych obiektów przemysłowych, przykładowo podczas realizacji budowy zbiorników na gaz płynny. Struktura nośna o konstrukcji zbliżonej do tej, która stosowana jest w żurawiach wieżowych, zmontowana może być na określoną wysokość wynikającą z potrzeb projektu, bądź też wyposażona w przystawkę do realizacji hydraulicznego „samowspinania się”. Wysięgniki w rozdzielaczach PB 36 i PB 42 wymagają zastosowania przeciwwagi dla zapewnienia stateczności całego masztu. Kolumna nośna – wieża jest tak zaprojektowana, aby rozdzielacz wysięgnikowy mógł pracować samodzielnie i nie musiał być związany z realizowanym obiektem.

Pełen typoszereg wysięgnikowych, hydraulicznych rozdzielaczy betonu firmy Everdigm umożliwia realizację nawet bardzo złożonych zadań inwestycyjnych. Połączenie pracy tych urządzeń z zastosowaniem stacjonarnych pomp do betonu może dać doskonały rezultat w postaci dużej elastyczności urządzeń podczas pompowania, optymalnej wydajności pracy oraz pożądaną, często z konieczności, „oszczędność” miejsca na budowie.

Źródło: Budownictwo monolityczne, nr 2 (5) 2011
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ: