Pakiet Specbud to zestaw programów do projektowania konstrukcji żelbetowych, drewnianych, stalowych, murowych oraz wykonywania obliczeń statycznych i zestawień obciążeń. Są sprawnymi narzędziami projektowymi umożliwiającymi uzyskanie kompleksowej dokumentacji obliczeniowo-rysunkowej różnych konstrukcji budowlanych.
Specbud to programy o wszechstronnym zastosowaniu, mogą być przydatne w pracy projektantów budowlanych, architektów, inspektorów nadzoru i wykonawców oraz producentów wyrobów budowlanych.
Specbud to programy o wszechstronnym zastosowaniu, mogą być przydatne w pracy projektantów budowlanych, architektów, inspektorów nadzoru i wykonawców oraz producentów wyrobów budowlanych.
Belka Żelbetowa – zbrojenie belki oraz wykres momentów i nośności na zginanie
Rys. Specbud
A ktualna wersja pakietu Specbud zawiera 25 programów zestawionych w następujących grupach:
- statyka;
- konstrukcje żelbetowe;
- konstrukcje drewniane;
- konstrukcje stalowe;
- konstrukcje murowe;
- geotechnika;
- ekspert.
Obliczenia statyczno-wytrzymałościowe prowadzone są w ramach siedmiu programów:
- Belka Żelbetowa;
- Schody Płytowe;
- Kalkulator Elementów Żelbetowych;
- Płyta Jednokierunkowo Zbrojona;
- Płyta Krzyżowo Zbrojona;
- Strop Akermana;
- Fundamenty Bezpośrednie.
- Belka Żelbetowa-Rysunki DXF;
- Schody Płytowe-Rysunki DXF;
- Fundamenty Bezpośrednie-Rysunki DXF.
Schody Płytowe – Rysunki DXF – okno opcji bezpośredniego wydruku rysunku wykonawczego
Rys. Specbud
Program Schody Płytowe służy do kompleksowego projektowania żelbetowych schodów płytowych. Przeprowadzane są obliczenia statyczne, dla zadeklarowanych obciążeń i ich kombinacji, wyznaczonych automatycznie przez program. Program przeprowadza też wymiarowanie schodów i belek spocznikowych. Dla poszczególnych odcinków płyty dobierane jest zbrojenie na podstawie warunku nośności na zginanie oraz warunków SGU – wielkości rys i ugięcia.
Program Kalkulator Elementów Żelbetowych zawiera opcje: słup, belka, płyta, wykres interakcji N-M. Dla elementów o podanej charakterystyce materiałowo-konstrukcyjnej i zadanych obciążeniach (siłach przekrojowych), program ustala zbrojenie z warunków SGN przy zachowaniu normowych warunków konstrukcyjnych, a następnie sprawdza warunki SGU. Analiza różnych przypadków wymiarowania pozwala na wariantowanie obliczeń, co umożliwia optymalizację konstrukcji elementów.
W grupie programów żelbetowych znajdują się trzy programy PJZ, PKZ i SA, które służą do projektowania prostych stropów żelbetowych jednopolowych. Wykonywane są obliczenia statyczne i wytrzymałościowe oraz szkice zbrojenia. Zadawanie geometrii i obciążeń przebiega sprawnie, a współpraca z modułem obciążeń programu Kalkulator Obciążeń Normowych umożliwia korzystanie z baz obciążeń stałych, zmiennych i klimatycznych oraz baz własnych użytkownika.
Kalkulatora Elementów Żelbetowych – obliczanie słupa okrągłego ze zbrojeniem uzwojonym
Rys. Specbud
Projektowanie fundamentów betonowych i żelbetowych można przeprowadzić przy użyciu programu Fundamenty Bezpośrednie. Program ten wykonuje obliczenia geotechniczno-wytrzymałościowe dla fundamentów posadowionych bezpośrednio na podłożu uwarstwionym. Możliwe jest projektowanie stóp i ław: prostopadłościennych, schodkowych i trapezowych.
W ramach wymiarowania geotechnicznego przeprowadzane jest sprawdzenie warunków nośności pionowej podłoża, nośności podłoża na obrót i na przesunięcie poziome oraz obliczenie średniej wartości osiadania i zasięgu strefy odrywania podstawy fundamentu od podłoża. Wymiarowanie wytrzymałościowe obejmuje sprawdzenie stanu granicznego nośności na przebicie i wyznaczenie potrzebnego zbrojenia w podstawie fundamentu.
We wszystkich programach Specbud wyniki obliczeń otrzymuje się w formie tekstowej, tabelarycznej i rysunkowej, a ich zakres można swobodnie dopasowywać do indywidualnych potrzeb. Istnieje też możliwość ich wydrukowania oraz zapisywania w formie dokumentu edytora tekstów.
Uzupełnieniem możliwości projektowych trzech programów żelbetowych są moduły rysunkowe – Belka Żelbetowa-Rysunki DXF, Schody Płytowe-Rysunki DXF oraz Fundamenty Bezpośrednie-Rysunki DXF. Moduły te umożliwiają automatyczne stworzenie rysunków wykonawczych elementów żelbetowych – belek i schodów żelbetowych oraz fundamentów bezpośrednich (stóp i ław). Po zakończeniu fazy obliczeniowej, a przed wydrukowaniem rysunku, Użytkownik ma dodatkowo możliwość uzupełnienia treści rysunku o składniki nie wynikające z obliczeń – dodatkowe zbrojenie własne fundamentu, dodatkowe opisy i elementy graficzne (koty wysokościowe, osie konstrukcyjne, opisy poziomów charakterystycznych).
Fundamenty Bezpośrednie – obliczone zbrojenie stopy schodkowej oraz definiowanie kotew
Rys. Specbud
Rysunki wykonawcze można uzyskać na dwa sposoby:
- wydruk skalowalnego rysunku bezpośrednio z programu obliczeniowego – ułatwia szybką reakcję na zmiany wprowadzane podczas realizacji projektu – można bowiem szybko wydrukować rysunek do sprawdzenia poprawności dokonanych zmian lub jako ostateczny do zamieszczenia w dokumentacji projektowej, nie wymaga posiadania oprogramowania edytującego pliki DXF;
- przekazanie (eksport) rysunku do pliku DXF lub bezpośrednio do programu typu CAD (np. AutoCAD, IntelliCAD, ZwCAD, itp.) – daje możliwość dalszej edycji rysunku (w programie CAD) w ramach opracowywania kompleksowej, spójnej graficznie dokumentacji rysunkowej całego projektu.
- rzut/widok i przekroje poprzeczne elementu żelbetowego;
- zbrojenie pokazane na rzucie/widoku i na przekrojach;
- opisane i zwymiarowane wkładki zbrojeniowe „wyrzucone” poza obrys elementu;
- wykaz zbrojenia;
- tablicę materiałową;
- dodatkowe opisy i elementy graficzne rysunku (osie konstrukcyjne, koty wysokościowe, opisy poziomów, opisy przekrojów i nazwy elementu, itp.).
Podsumowanie
Programy Specbud cechuje prosta i intuicyjna obsługa oraz kompleksowość działania. Pierwsze kroki z programami Specbud nie są dla nikogo trudne. Łatwość dokonywania zmian i natychmiastowa odpowiedź programu powoduje, iż wielokrotne obliczenia analizowanego elementu przeprowadzane w procesie optymalizacji konstrukcji, nie są uciążliwe. Sprawne uzyskiwanie wyników obliczeń i rysunków pozwala szybko reagować na zmieniające się wymagania inwestora lub architekta, zachowując przy tym uwagę na podstawowych problemach projektu konstrukcyjnego. Programy w czytelny sposób prezentują efekty obliczeń. Zarówno dane, jak i wyniki mogą zostać bezpośrednio wydrukowane lub wyeksportowane do edytora tekstów w formie notatki obliczeniowej o tradycyjnym zapisie inżynierskim, który jest akceptowany przez urzędy kontrolne i firmy wykonawcze.
Bardzo ważną zaletą programów Specbud jest kompleksowość działania – w jednym programie zawarte są kolejne etapy obliczeń: zestawienie obciążeń, obliczenia statyczne, obliczenia wytrzymałościowe, szkice konstrukcyjne, zestawienie materiałów.
Inżynierski charakter i przejrzystość programów Specbud sprawia, że są one uniwersalnymi narzędziami projektowymi przydatnymi w pracy projektantów o różnym poziomie przygotowania zawodowego. Dzięki prostocie obsługi i licznym podpowiedziom mogą z nich korzystać początkujący projektanci, których programy przeprowadzą przez obliczenia, a łatwość wielokrotnych powtórzeń ułatwi im zdobycie doświadczenia projektowego. Z kolei możliwość korzystania z zaawansowanych opcji wymiarowania może zaspokoić wymagania doświadczonych konstruktorów.
Na stronie internetowej firmy Specbud znajdują się opisy programów, ich prezentacje oraz wersje demonstracyjne, a także pełne wersje kilku programów do nieodpłatnego pobrania i stosowania w pracy zawodowej lub nauce.
dr inż. Marian Kazek
mgr inż. Mariusz Machej
Specbud s.c.
Źródło: Budownictwo monolityczne, nr 2 (5) 2011