Pierwsza mobilna MiniCobra w Polsce

Ocena: 0
5269

W połowie kwietnia 2010 roku zainstalowany oraz uruchomiony został pierwszy w Polsce i drugi na świecie najnowszy model węzła MiniCobra C40 produkcji Tecwill. MiniCobrę C40 zakupiło przedsiębiorstwo „Oła- Bet” Zbigniew Truskawiecki z Oławy. W zakres dostawy weszły: węzeł MiniCobra C40 w pełnym wyposażeniu zimowym z czterema zasobnikami kruszyw oraz 2 silosy cementowe o pojemności 50 m3 każdy.

MiniCobra C40 to jeden z najmniejszych węzłów firmy Tecwill, łączący w swoich rozwiązaniach tradycję, z najnowocześniejszymi osiągnięciami technologicznymi. Dotyczy to zarówno samej konstrukcji węzła, jak i produkcji betonu najwyższej jakości. MiniCobry dostarczane były na świecie od ponad dekady, jednak rok 2009 będący zastojem na praktycznie całym światowym rynku, został wykorzystany przez Tecwill do dokładnej weryfi kacji swoich produktów. Bazując na wieloletnim doświadczeniu, obserwacjach i informacjach od użytkowników podczas przeprowadzanych instalacji oraz systematycznie uzyskiwanych opiniach na temat węzłów, modeleMiniCobra zostały gruntownie przeprojektowane.

W efekcie powstał zupełnie nowy model Mini zastępujący poprzednie wersje oferowane przez lata. Tak więc, dostarczona do Oławy Mini- Cobra C40 jest pod każdym względem konstrukcją innowacyjną i nie znaną jeszcze w Europie. Dodatkowo zastosowanie najnowocześniejszych rozwiązań daleko wyprzedzających tradycyjne rozwiązania stosowane w tej klasie węzłów pozwoliły na sfi nansowanie inwestycji ze środków funduszy unijnych, promujących innowacje w przedsiębiorstwach. Węzły serii Mini oparte są na tej samej unikalnej, opatentowanej konstrukcji przegubowych modułów Cobra, jak w przypadku węzłów serii Standard (C60, C80) oraz Super (C100, C120, C160). Istotnym wyróżnikiem jest jednak to, iż udało się stworzyć węzeł opierający się na transporcie kruszyw do mieszalnika za pomocą skipu i wkomponować go w konstrukcję Cobra.

Dzięki takiemu rozwiązaniu węzeł uzyskuje bardzo dużą zwartość konstrukcji oraz, co bardzo istotne, może być sadowiony na płaskim gruncie. Niepotrzebne są specjalne, ciężkie fundamenty, podkopy pod skip, czy zagłębianie zasobników kruszyw w ziemi. Wszystkie inne cechy oraz korzyści Cobry są dostępne w takim samym stopniu, jak w większych modelach serii Standard, czy Super.

Najistotniejsze cechy to:

1. Wszystkie moduły, dzięki konstrukcji Cobra, są zintegrowane ze sobą.
Są to: moduł mieszalnika i wag, sterówki, centrali elektrycznej, kompresora oraz chemii, skipu i torów jezdnych skipu.

2. Wszystkie podzespoły i instalacje są wykonywane w fabryce, gdzie przechodzą również testy przed wysyłką do klienta.

3. Węzeł przygotowany jest do pracy w najtrudniejszych warunkach, a także produkcji najwyższej jakości betonu.
 
4. Mini Cobra sterowana jest za pomocą opracowanego przez Tecwill unikalnego systemu WillControl pozwalającego na pełną automatyzację produkcji, dbającego o najwyższą precyzję dozowania składników dla uzyskiwania powtarzalności mieszanek o najwyższych parametrach.

5. Węzeł wyposażony jest w mieszalnik planetarny LAPA L-1000 TY o zasadzie mieszania przeciwprądowego.
 
6. Korzystając z rozwiązań większych modeli zasobnik na piasek wyposażony jest w dozownik taśmowy dla uzyskania maksymalnej precyzji dozowania.

7. Instalacja węzła Mini sprowadza się do postawienia na płaskim gruncie, podniesienia modułu głównego do pozycji roboczej oraz przyłączenia elektryczności oraz wody.

Jak wspomniano, jest to drugi na świecie węzeł MiniCobra z najnowszej serii. Pierwszy został dostarczony w styczniu 2010 roku do przedsiębiorstwa górniczego w Kirgizji. Węzeł pracuje na wysokości 4000 m n.p.m. w warunkach srogiej zimy. Produkuje on gorący beton na potrzeby kopalni złota w Kumtor. Tecwill Polska w Gdańsku dostarczy na polski rynek kolejną MiniCobrę na początku 2011 roku. Tym razem dostarczony węzeł będzie wersją letnią. Wszystkie modele Cobra mogą być w sposób łatwy wyposażone na zimę na każdym etapie eksploatacji, nie zmniejszając ich mobilności. Jest to możliwe dzięki ramowej konstrukcji węzła, stanowiącej jednocześnie konstrukcję nośną dla izolacji termicznej. Zamawiając zatem węzeł w wersji letniej można w łatwy i ekonomiczny sposób przygotować go do produkcji zimowej.



Źródło: Budownictwo Monolityczne 1/2011
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ: