Nieustanny postęp techniki niesie za sobą wzrost wymagań odnośnie jakości wytwarzanych wyrobów. Aby temu sprostać podczas produkcji należy używać coraz to lepszych i wydajniejszych maszyn. W przypadku betonowni bardzo ważne jest użycie wydajnej mieszarki oraz wysokiej jakości surowców do produkcji betonu. Jednak dla uzyskania konkurencyjności całość należy uzupełnić odpowiednim nowoczesnym i funkcjonalnym układem sterowania.
Fot. Cifa
35 lat temu CIFA S.p.A. – włoski koncern produkujący maszyny do transportu i podawania mieszanki betonowej z siedzibą w Senago koło Mediolanu, wyprodukowała pierwszą na świecie pompę połączoną z mieszalnikiem do zabudowania na podwoziu samochodowym. W 2013 roku CIFA pobiła kolejny rekord innowacyjności wprowadzając na rynek pierwszą, karbonową gruszkopompę MK25H, która należy do serii niezawodnych pomp CIFA Carbotech.
Wysięgnik w MK25H składa się z 4 sekcji, z których dwie ostatnie wykonane są z materiału kompozytowego, z wykorzystaniem włókien węglowych. Ilość sekcji stanowi również innowację, ponieważ standardowa ilość sekcji dla tej wielkości pompy na rynku to 3.
Kolejną innowacją jest jednostka pompująca, zarządzana elektronicznie z wszelkimi limitami zużycia, hałasu oraz redukcją ruchów oscylacyjnych.
Bęben gruszkopompy MK25H posiada 8 cbm objętości, wykonany jest z bardzo mocnej stali o twardości wynoszącej 300 HB. Maszyna potrafi przetransportować 5cbm betonu mieszcząc się w ramach limitów wagowych dla 4-osiowych pojazdów (32 t). Magnum MK25H potrafi przewozić więcej betonu niż inne maszyny z tego samego segmentu bez załadowanej mieszanki betonowej. Podążając ścieżką ewolucji gruszkopomp, każdy aspekt w MK25H został zaprojektowany i ulepszony. Zaawansowana diagnostyka i zarządzanie maszyną odbywa się poprzez zobrazowanie, ochronę elektrycznych i hydraulicznych instalacji.
Szczególny nacisk został nałożony na optymalizację kosztów ponoszonych w związku z transportem mieszanki betonowej, dzięki czemu MK25H może przetransportować więcej betonu niż inne gruszkopompy za jednym razem, co stanowi oszczędność czasu i pieniędzy. Dodać należy również, że maszyna charakteryzuje się doskonałą ergonomiką, będąc idealnym partnerem w pracy dla operatora.
Milena Tarkowska
Tarbi Białecki i wspólnicy Sp. j.
Przedstawiciel CIFA GROUP
w Polsce
Świat Betonu 1(1) 2014