Nietypowe zastosowania systemów szalunkowych

Ocena: 0
6056

Budosprzęt posiada wyspecjalizowany dział techniczny zajmujący się opracowywaniem ofert pod indywidualne zamówienia. Celem jest przedstawienie optymalnego rozwiązania dla danej inwestycji.

Dzięki kompleksowej ofercie, Budosprzęt często jest wybierany jako dostawca sprzętu na budowy, gdzie wymagane jest unikalne podejście do zagadnienia i zaproponowanie systemu ekonomicznie najbardziej opłacalnego dla klienta. Poniżej prezentujemy kilka rozwiązań, jakie zastosowano w trakcie realizacji nietypowych zadań konstrukcyjnych.


Wykorzystanie systemu płytowego Rasto do formowania ścian łukowych

W 2009 roku rozpoczęto przebudowę rynku w Siemianowicach Śląskich. W centralnym miejscu miała się znajdować fontanna nawiązująca do rybackich korzeni miasta. Firma Budosprzęt uczestniczyła w budowie fontanny jako dostawca systemów szalunkowych. Okrągły rzut ścian nasuwał rozwiązanie z wykorzystaniem systemu dźwigarkowego, zapewniającego otrzymanie odpowiedniej krzywizny formy. Jako tańszą i mniej pracochłonną alternatywę zaproponowano wykonawcy zastosowanie rozwiązania opartego na systemie Rasto. Konstruktorom udało się tak skomponować szalunek, by uzyskane odchylenie od optymalnej krzywizny, nawet przy tak niewielkiej średnicy jak 5,08 m, było dla wykonawcy akceptowalne. Ściany żelbetowe zbiornika fontanny formowane były za pomocą płyt Rasto 60/270 łączonych zamkami nastawnymi. Wprowadzenie drewnianych klinów i dobór odpowiedniej szerokości płyt umożliwiło osiągniecie akceptowalnej gładkości krzywizny. Kliny o odpowiednich wymiarach zostały wcześniej przygotowane na budowie, co skróciło czas montażu deskowania. Przykład ten przeczy powszechnej opinii o braku możliwości wykorzystania systemów płytowych szalunków do formowania wyoblonych powierzchni ścian. Jak widać, nawet średniogabarytowy system deskowań może zostać wykorzystany w tego rodzaju pracach, a uzyskane efekty końcowe nie odbiegają od założeń projektowych.


Wykorzystanie systemu płytowego Rasto w pracach głębinowych

W 2009 roku rozpoczęto budowę ujęcia wody przemysłowej na zbiorniku Tresna dla browaru Żywiec. Specjalizująca się w pracach podwodnych fi rma Soley z Krakowa została wykonawcą obiektu. Wieża ujęć miała być zbudowana około 20 m od brzegu i osadzona na żelbetowym fundamencie (10x10 m) znajdującym się na głębokości 12 m. Do szalowania fundamentu użyto płyt systemu Rasto o wysokości 150 cm, które dzięki swoim niewielkim wymiarom i wadze można było łodzią dostarczyć na pływającą platformę montażową, i tam ze sobą połączyć. Taką wstępnie uformowaną powierzchnię za pomocą dźwigu zatapiano, a już na dnie ekipa płetwonurków łączyła fragmenty w kompletny szalunek. Całość formy następnieuszczelniono i pod specjalną kopułą wylano do niej beton.




Formowanie narożników zbiornika


W Ślemieniu na Żywiecczyźnie w 2010 roku rozpoczęto budowę oczyszczalni ścieków. W zbiornikach oczyszczalni po wylaniu ścian konieczne było, ze względów technologicznych, wykonanie zaokrąglonych narożników o gładkiej krzywiźnie. Do tego celu wykorzystano system oparty na dźwigarach, które ukształtowane na krążynach zostały obite sklejką. Specjalną formę wykonaną w warsztacie fi rmy Budosprzęt w dwóch fragmentach przewieziono na budowę, gdzie części należało tylko połączyć ze sobą i podeprzeć. Ściany zbiornika były wylewane w dwóch etapach. W pierwszym etapie za pomocą systemu wielkogabarytowego Faresin, wykonano ściany proste zbiornika. Rozmieszczenie płyt dla taktów dobrano tak, żeby otwory przelotowe po ściągach w narożach powstałe po pierwszym etapie można było wykorzystać do zakotwienia formy kształtującej wyoblone naroże. Zabieg taki pozwolił na przyspieszenie prac i znacząco je upraszczał. Za wykorzystaniem wcześniej przygotowanego wzornika przemawiała duża powtarzalność formy i kilkunastokrotne posłużenie się tym samym, wcześniej wykonanym szablonem. Dzięki temu można było znacznie obniżyć koszty szalowania (głównie związane z robocizną) oraz uzyskać niemal idealną powierzchnię niezbędną do prawidłowej pracy oczyszczalni. Jak widać na opisanych przykładach, niestandardowe podejście do zagadnienia, może nie tylko łamać stereotypy, że coś jest niewykonalne, ale również przyczyniać się do znacznego ograniczenia kosztów lub skrócenia czasu pracy. I o to właśnie chodzi!




 

Przemysław Przybylski Budosprzęt
Źródło: Budownictwo Monolityczne 3/2010

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ: