Nanotechnologia dla budownictwa

Ocena: 0
3923
W Parku Naukowo-Technologicznym Euro-Centrum w Katowicach powstała kolejna firma w ramach projektu "Kapitał dla energii", który wspiera innowacje w zakresie poszanowania energii, zwłaszcza w budynkach. Rozpoczęła ona działanie w kwietniu 2013 r. Nanomax, bo taką nazwę nosi, to nowe przedsięwzięcie, które skupiać się będzie na produkcji i sprzedaży nowoczesnych środków chemii budowlanej oraz gospodarczej, mających wyjątkowe właściwości unieszkodliwiania aktywnych mikroorganizmów będących wielkim problemem współczesnego budownictwa w tym niskoenergetycznego i pasywnego.

Tak wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków rozwijają się bowiem szczepy bakterii, grzybów oraz pleśni, które stanowią zagrożenie nie tylko dla samej konstrukcji, ale także dla zdrowia mieszkańców. Jak wyeliminować tego typu zagrożenie? Z pomocą przyjdzie tutaj nanotechnologia dla budownictwa.

Nowa linia środków do zwalczania tych mikroorganizmów będzie wykorzystywała autorską technologię nanocząstek srebra i miedzi oraz innych pierwiastków. Nanosrebro wykazuje dużą skuteczność działania w kontakcie z bakteriami i grzybami, jest przy tym trwałe i zabezpiecza na długo chronioną powierzchnię. Warto w tym miejscu dodać, iż jeden nanometr to miliardowa część metra.

Obok nanosrebra, nowa nanotechnologia dla budownictwa wykorzystuje także nanomiedź i nanomiedź osadzoną na nanosrebrze. Dla branży budowlano-montażowej przeznaczone są produkty
do gruntowania powierzchni zewnętrznych i wewnętrznych, primery do drewna (których zadaniem jest zabezpieczenie powierzchni przez wsiąkaniem farby oraz wyrównanie powierzchni), farby antyporostowe, pozwalające zabezpieczyć materiały budowlane przed mikrobiologicznym zagrożeniem.

Środki te działać będą na materiały budowlane nie tylko podczas ich przechowywania i transportu, ale także wówczas, gdy zostaną już wykorzystane do wzniesienia budynków. Zapobiegną powstawaniu wykwitów i spękań powłoki malarskiej, prowadzących do odspajania tynku, będzie je można stosować do ścian wewnętrznych, elewacji zewnętrznej oraz izolacji termicznej. Skuteczna ochrona przed niekorzystnymi zmianami właściwości materiałów umożliwi w konsekwencji polepszanie parametrów energetycznych budynków. Nanomax, który realizuje projekt nanotechnologiczny dla budownictwa, otrzymał dofinansowanie w kwocie 800.000 zł.

Źródło: www.euro-centrum.com.pl
Grafika: Wikipedia
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ: