Maty szalunkowe Valero LHV

Ocena: 0
4393
Mimo tego, że maty szalunkowe Valero LHV znane są na polskim rynku od niedawna, to w trakcie krótkiego czasu spotkały się z szerokim zainteresowaniem wśród inwestorów, projektantów, jak i wykonawców. Do czego służą i co wnoszą do budownictwa?

Fot. Betomax Polska

Od czasu powstania betonu ludzkość pracowała nad jego ulepszeniem, a tym samym nad poprawą jego wyglądu zewnętrznego. W wyniku wieloletnich prac i doświadczeń związanych z udoskonaleniem betonu powstał beton architektoniczny. Nazwa wskazuje na związek z architekturą, jednak w Polsce pojawiają się również określenia: beton fasadowy, licowy czy elewacyjny. Czym więc charakteryzuje się ten materiał? Beton architektoniczny to materiał wysokiej jakości, pozwalający uzyskać gładką i szczelną powierzchnię betonowanego elementu. Powierzchnie z betonu architektonicznego są eksponowane, mają one za zadanie przykuwać uwagę obserwatora, zachwycać, pozostawać w jego pamięci, dlatego też obok gładkich powierzchni często spotyka się przeróżne faktury i najróżniejsze kolory.


Fot. Betomax Polska

Dzięki zastosowaniu mat szalunkowych Valero LHV jesteśmy w stanie uzyskać różne wzory na powierzchni betonowego elementu, w zależności od upodobań odbiorcy. W swojej ofercie firma
Betomax Polska posiada modele imitacji kamienia drewna, jak również wzorki różnych projektantów, które spotkały się z uznaniem odbiorców. Na szczególną uwagę zasługują nowe modele, a wśród nich mata szalunkowa, która pozwala na uzyskanie idealnie gładkiej powierzchni betonowej. Na prezentowanych fotografiach znajduje się tylko część mat z szerokiej oferty firmy Betomax. Warto dodać, że na specjalne życzenie firma jest w stanie wyprodukować niemalże każdy rodzaj maty, zarówno pod względem wymiaru, jak i wzoru. 


Fot. Betomax Polska

Standardowy wymiar maty szalunkowej wykonanej z tworzywa sztucznego to 1300 na 4000 mm. Rozmiary i ciężar maty (ok. 5 kg) minimalizują nakład pracy i znacznie obniżają koszty w stosunku do tradycyjnych metod (np. drewno). Ponadto nie wymagają użycia płynów antyadhezyjnych, które niejednokrotnie ograniczały terminy wykonania przedsięwzięcia ze względu na temperatury ich stosowania, jak również powodowały przebarwienia betonu, a co za tym idzie pogarszały jakość uzyskiwanych w ten sposób powierzchni. Przy umiejętnym wykorzystaniu maty Valero LHV mogą być używane wielokrotnie. Zalety te sprawiają, że w stosunku do tradycyjnej metody pozyskiwania architektonicznych powierzchni, maty szalunkowe minimalizują nakłady pracy a przez to i koszty inwestycji.

Adam Szczepanik
Betomax Polska S.A.

Źródło: Budownictwo monolityczne, nr 6 (12) 2012
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ: