Instytut Ceramiki i Materiałów Budowlanych wraz z Instytutem Podstawowych Problemów Techniki PAN, Narodowym Centrum Badań Jądrowych oraz przedsiębiorstwem Hydrobudowa-1, zrealizują wspólnie projekt badawczy, którego celem jest opracowanie trwałych i skutecznych betonowych osłon przed szkodliwym promieniowaniem jonizującym w obiektach energetyki jądrowej.
Opracowane metody zostaną wykorzystane do przygotowania receptur i technologii innowacyjnych betonów osłonowych o podwyższonej funkcjonalności oraz sprawdzone w skali przemysłowej wytwórni betonu przy zastosowaniu cementów specjalnych. Rezultaty projektu będą służyły projektantom i producentom materiałów osłonowych oraz nadzorowi monitorującemu budowę i stan obiektów energetyki jądrowej podczas eksploatacji.
Oddział Szkła i Materiałów Budowlanych w Krakowie wykona między innymi próbne partie cementów specjalnych w skali półtechnicznej i przemysłowej do zastosowań w betonach osłonowych o podwyższonej trwałości, wraz z pełną charakterystyką cech użytkowych. Na podstawie analizy stanu wiedzy o spoiwach do betonu osłonowego i odpowiednich doświadczeń krajowych z okresu budowy elektrowni Żarnowiec, zostaną wytypowane cementy do badań i produkcji z określeniem zakresu niezbędnej modyfikacji z uwagi na wymagania przedmiotowej technologii betonów osłonowych.
Prace badawcze nad zastosowaniem betonu w budowie obiektów związanych z wytwarzaniem energii jądrowej były prowadzone w Polsce od 1970 r. w związku z zamierzoną budową elektrowni jądrowej w Żarnowcu. Od tego czasu w kilku najbardziej rozwiniętych technicznie krajach prowadzono intensywne badania w celu określenia warunków stosowania betonu do osłon w energetyce jądrowej. Wszystkie znane wyniki badań wskazują na bardzo ważną rolę zastosowania osłon i konstrukcji z betonu.
Projekt, pt. "Trwałość i skuteczność betonowych osłon przed promieniowaniem jonizującym w obiektach energetyki jądrowej" został rekomendowany do dofinansowania w ramach II Konkursu Programu Badań Stosowanych Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Realizacja projektu przewidziana jest na lata 2013-2016.
Źródło i grafika: ICiMB