Tekla Structures jest potężnym narzędziem dostarczającym nowych możliwości dla łatwego i precyzyjnego tworzenia inteligentnego modelu konstrukcji. Model ten jest źródłem do automatycznego wygenerowania precyzyjnej dokumentacji technicznej w postaci rysunków i zestawień.
Oprogramowanie Tekla Structures jest najefektywniejszym, dostępnym na rynku, kompletnym rozwiązaniem dla struktur betonowych montowanych z prefabrykatów i elementów zbrojonych na budowie. Jest to samodzielny system BIM (ang. Building Information Modeling), przeznaczony do modelowania informacji o budynku, obejmujący cały proces strukturalnego projektowania. Praca w Tekla Structures polega na wykonaniu modelu w prawdziwym środowisku 3D z wykorzystaniem elementów, które znajdą się w docelowej budowli.
Model zawiera wszystkie geometryczne i konstrukcyjne informacje, co pozwala wykonującemu projekt zobaczyć szczegóły konstrukcji, tak jak będą wyglądały w rzeczywistości. Program daje do dyspozycji szeroki zestaw narzędzi w postaci filtrów, cięć, wizualizacji, przy czym ich zastosowanie w niczym nie zaburza pracy w 3D, niezależnie od wielkości modelu. Możemy obracać i “przelatywać” przez model, umożliwiając nieograniczoną ilość widoków i kontrolę rozmieszczenia konstrukcji. Środowisko 3D programu jest przyjazne dla użytkownika i łatwe do opanowania. Wszystkie istotne narzędzia pomagają szybko modelować konstrukcję, a jej złożoność nie jest już przeszkodą w pracy. Sprzyja temu całkowicie polski interfejs oraz dostosowane, polskie środowisko.
Godnym uwagi jest również obszerny, przygotowany w języku polskim podręcznik. Użytkownik modelujący konstrukcję betonową może skorzystać z bogatej biblioteki komponentów oraz połączeń. W programie standardowo znajdują sięrównież narzędzia pozwalające na tworzenie skomplikowanych struktur jak schody, barierki, kratownice czy wieże. Zawsze może zdarzyć się sytuacja, że użytkownik będzie potrzebował specyfi cznych połączeń czy komponentów, które nie są dostępne w standardowych bibliotekach. W takich przypadkach Tekla Structures daje możliwość łatwego tworzenia parametrycznych obiektów, zarządzania i wykorzystywania ich w przyszłości – bez skomplikowanego programowania. Wszystkie połączenia i detale posiadają tzw. inteligencje. Polega ona na automatycznym dopasowaniu się do nowych warunków, które mogą wystąpić przy zmianach wprowadzonych do modelu.
Wpływa to na zautomatyzowanie procesu modelowania i zaoszczędza czas poświęcany na projektowanie. Tekla pozwala na ręczne dodawanie prętów zbrojeniowych do elementów, jednak szybszą i wygodniejszą metodą jest wykorzystanie bogatej bazy gotowych komponentów. Znajdują się w niej m.in. rozwiązania pozwalające na automatyczne zbrojenie nawet skomplikowanych profi li, różnego rodzaju połączenia, czy gotowe konstrukcje, jak betonowe schody, szyby wind oraz klatek schodowych. Komponenty przeznaczone dla betonu zawierają przykładowe ustawienia zbrojenia dla słupów, belek, ścian a także otworów ściennych i wiele innych.
Zbrojenia te są w pełni modyfi kowalne dla użytkownika, który może dostosować m.in. grubość otuliny, średnicę, rozstaw prętów w elemencie. Wstawione pręty zbrojeniowe automatycznie reagują na zmiany adaptując się do nowego kształtu betonowego profi lu, w którym się znajdują. Program automatycznie generuje rysunki i raporty w każdej fazie trwania procesu modelowania. Z Tekla Structures można stworzyć wszystko – od rysunków zestawieniowych, przez rysunki szalunkowe, do nieograniczonych raportów materiałowych. Moduł dla stali umożliwia ponadto wykonywanie automatycznych rysunków zespołów oraz rysunków warsztatowych.
W Tekli bez problemu wygenerujemy rysunki zbrojenia wraz z dokładnymi wymiarami, przekrojami i detalami. Program pozwala na łatwy dostęp do informacji o zbrojeniach, można np. szybko stworzyć raport ukazujący plan gięcia prętów. Zmiany w modelu są automatycznie uwzględniane w rysunkach i zestawieniach, co pozwala zaoszczędzić czas oraz uniknąć błędów. Tekla Structures jest systemem multimateriałowym. Rozwiązania dla betonu wraz ze zbrojeniami zawiera moduł Precast Concrete Detailing. Znajduje się w nim specjalna biblioteka połączeń dla konstrukcji żelbetowych, zbrojeń oraz funkcje do tworzenia obiektów z elementów betonowych i ich rysunków. Do dyspozycji użytkowników są oczywiście różne inne kombinacje poszczególnych modułów.
Tekla jest również liderem na rynku programów do detalowania stali – służy temu pakiet Steel Detailing (znany dawniej pod nazwą XSteel). Tekla Structures pozwala na nieograniczoną współpracę pomiędzy tymi rozwiązaniami – model może jednocześnie zawierać elementy ze stali i betonu, które będą ze sobą połączone. Wykorzystując tą funkcjonalność kilka osób może jednocześnie współpracować przy jednym modelu dzieląc zakres projektowania ze względu na wykorzystywany materiał. Współpraca kilku osób przy jednym modelu jest w dzisiejszych czasach szeroko stosowanym rozwiązaniem. Przy dużym skomplikowaniu projektów oraz ilości danych, które są w takich sytuacjach przetwarzane, istotne jest, aby każdy pracujący na tym samym modelu miał dostęp do aktualnych i poprawnych informacji. Tekla Structures wspiera współdziałanie członków zespołu projektowego przy jednym modelu wykorzystując tryb “wielu użytkowników”.
Modelowaniu skomplikowanych konstrukcji betonowych, nawet przez kilka osób jednocześnie, sprzyja również unikalny, w porównaniu do innych programów, sposób zapisu danych. Przekłada się to na zmniejszenie wielkości modeli na dysku, co umożliwia udostępnianie lub wysyłanie modeli przez sieć internetową – nawet za pomocą e-maila. Wszystkie informacje o projekcie znajdują się w bardzo małym pliku np. konstrukcja składająca się z 21922 elementów o masie 946 ton – zajmuje ok. 18MB. Znaczące miejsce w BIM zajmuje komunikacja i wymiana danych. Tekla Structures jest rozwiązaniem dla wszystkich, którzy biorą udział w procesie konstrukcyjnym: od projektanta, inżyniera po generalnego wykonawcę i inwestora.
W modelu stworzonym w Tekla można wykorzystywać informacje architektoniczne, strukturalne czy mechaniczne. Wszystkie modele dopełniają się wzajemnie i tworzą całość konstrukcji. Bardzo istotna jest bezbłędna wymiana i przesyłanie informacji pomiędzy różnymi systemami. Użytkownicy Tekla mają szeroki zakres możliwości importu i eksportu, pozwalających na umieszczenie w modelu elementów referencyjnych, jak np. instalacje elektryczne czy wentylacyjne, okna, drzwi, maszyny itp. System Tekla Structures pozwala na wykorzystywanie grafi cznych lub referencyjnych modeli w najczęściej używanych formatach DXF, DWG lub DGN.
Program posiada opcje ułatwiające przesyłanie danych z innymi systemami (AutoCad, Revit, MicroStation, PDMS, PDS, Framework Plus, systemy ERP itp.) jak również możliwość wprowadzenia modeli IFC. Wytworzony w Tekla model można również połączyć z samodzielnym oprogramowaniem do obliczeń statycznych (Robot, STAAD. Pro, Dlubal, RSTAB, SAP2000, GTStrudl, S-Frame, MidasIT), analizować go oraz dokonywać potrzebnych zmian. Wraz z obciążeniami, warunkami wsparcia i innymi badanymi właściwościami ustawionymi w Tekla Structures, model gotowy jest do analizy w programie obliczeniowym.
Po przeprowadzonej analizie wyniki sił i wprowadzone zmiany optymalizacji profi li konstrukcji są automatycznie uzupełnione zwrotnie w modelu Tekla, co usprawnia przebieg pracy w biurach inżynierskich. Współczesne konstrukcje są coraz bardziej skomplikowane i niepowtarzalne, przez co trudne lub niemożliwe do zaprojektowania w technice 2D CAD. Jeżeli wziąć też pod uwagę takie wymogi jak czas wykonania i bezbłędność to nie ulega wątpliwości, że rozwiązania BIM są aktualnie jedynym wyjściem dla branży budowlanej. Stadion olimpijski “Ptasie Gniazdo” w Chinach, największy budynek na świecie Burj Khalifa w Dubaju, Ski Dubaj czy nowy stadion na Wembley – te i wiele innych rozpoznawalnych na całym świecie konstrukcji łączy jedno – do ich projektowania wykorzystano oprogramowanie BIM Tekla Structures.
Możliwości Tekli pozwalają efektywnie współpracować przy modelu konstruktorowi, projektantowi i inżynierowi, a Precast Concrete Detailing jest efektywnym narzędziem, które wspomaga pracę od projektu koncepcyjnego przez całą drogę detalowania, konstrukcji i zarządzania budową. Pozwoli ono urzeczywistnić realizację projektów i sprostać wymaganiom współczesnego rynku.
Źródło: Budownictwo Monolityczne 1/2011