Czy szkolenia muszą być nudne i mało realne? Teraz już nie! Będący w posiadaniu Instytutu Mechanizacji Budownictwa i Górnictwa Skalnego nowoczesny i jedyny w Polsce tego typu symulator dla operatorów maszyn budowlanych odmienił obowiązujący do tej pory standard szkoleń
Symulator to nowoczesne stanowisko dydaktyczne pozwalające przygotować operatora do efektywnej pracy zaraz po zakończeniu szkolenia
Fot. IMBiGS
Ośrodek Szkolenia Operatorów Maszyn IMBIGS wdrożył do paragramu szkolenia praktycznego operatorów maszyn budowlanych dynamiczny, trójosiowy symulator firmy Volvo. Symulator opracowany i zbudowany został z wykorzystaniem najlepszych doświadczeń w szkoleniu operatorów maszyn.
Rzeczywiste zespoły koparki EC210C wraz z komputerem sterującym, zabudowane na ruchomej, trójosiowej platformie, sterowanej numerycznie, stworzyły nowoczesne, dynamiczne i interaktywne stanowisko dydaktyczne. Symulator w pełni odtwarza rzeczywistą pracę maszyny. Posiada 30 różnych scenariuszy ćwiczeń, od podstawowych, z zakresu poznania maszyny, jej budowy i możliwości technologicznych do bardzo zaawansowanych, obejmujących cały obszar trudnych technologicznie zadań. Tworzy bardzo bogaty, aktywizujący osoby szkolone program zajęć.
Każdy uczestnik szkolenia ma indywidualnie dobrane zajęcia praktyczne, dopasowane do posiadanych umiejętności czy predyspozycji psychofizycznych. Indywidualnie programowany stopień trudności ćwiczeń, dostosowany do zdolności każdego kursanta, gwarantuje wysoką końcową jakość szkolenia.
Stopniując poziom trudności realizowanych ćwiczeń uzyskujemy pozytywne zaangażowanie kursanta w proces szkolenia oraz jego progresywny rozwój motywowany osiąganymi wynikami.
Programowanie stopnia trudności realizowanych ćwiczeń pozwala na etapowe wdrażanie kursanta w technikę obsługi i eksploatacji maszyny. Umożliwia również doskonalenie techniki pracy operatora.
Na bazie stanowiska symulatora w Ośrodku Szkolenia Operatorów Maszyn zbudowana została sala treningowo-szkoleniowa, w której odbywają się wstępne zajęcia praktyczne. Nowością jest możliwość obserwowania online działań realizowanych przez kursanta na symulatorze. Trener w każdej momencie, bez ingerencji w realizowane na symulatorze ćwiczenie może na tablicy interaktywnej zatrzymać obraz i z kursantami omówić właściwe lub nieprawidłowe czynności wykonywane przez ćwiczącego na symulatorze kursanta.
Sala treningowo-szkoleniowa wdrożyła całkowicie nową technologię szkolenia praktycznego.
Zaliczenie programu ćwiczeń na symulatorze jest warunkiem kwalifikującym kursanta do kontynuowania zajęć praktycznych na maszynie rzeczywistej. Przebieg szkolenia każdego kursanta jest rejestrowany i oceniany, a po jego zakończeniu wynik wraz z oceną punktową jest emitowany w formie raportu końcowego.
Symulator to aktywizujące kursanta stanowisko dydaktyczne, pozwalające poznać na etapie szkolenia jego predyspozycje psychofizyczne lub motoryczne. Otwiera również całkowicie nowe możliwości szkolenia operatorów maszyn do robót ziemnych.
Źródło: Budownictwo monolityczne, nr 5 (11) 2012