Wymagania w stosunku do stwardniałego betonu, jak i świeżej mieszanki betonowej zmieniają się w zależności od zaplanowanych robót. Wysoka wytrzymałość na obciążenia w krótkim czasie, możliwość pracy w obniżonych temperaturach czy dobra trwałość to najbardziej pożądane cechy betonu. Cement Specjal umożliwia uzyskanie w krótkim czasie mocnego betonu, który dobrze sprawdza się w warunkach niekorzystnych czynników atmosferycznych. Stosowany jest do betonów konstrukcyjnych, betonów do ciągów komunikacyjnych, prefabrykacji, a także do prac fundamentowych.
Fot. Lafarge
Specjal to cement portlandzki marki Lafarge o oznaczeniu normowym CEM I 42,5 R. Zawartość klinkieru portlandzkiego jako głównego składnika cementu oraz jego odpowiedni przemiał gwarantuje uzyskiwanie betonu o bardzo wysokiej wytrzymałości wczesnej, nawet w obniżonych temperaturach. Duża dynamika przyrostu parametrów mechanicznych pozwala na skrócenie wymaganego okresu pielęgnacji betonu, a także czasu, po którym możliwe jest usunięcie szalunków. Umożliwia też wcześniejsze obciążenie wykonanych z niego elementów.
Wytrzymały i trwały
Cement Specjal, charakteryzujący się szybkim przyrostem wytrzymałości, pozwala na wytwarzanie betonów klas C16/20-C45/55, od których oczekuje się dodatkowo wysokiej wytrzymałości wczesnej. Zgodnie z Polskimi Normami, Cement Specjal może zostać zastosowany w przypadku większości środowisk o agresywnym działaniu na beton oraz zbrojenie, takich jak: korozja spowodowana karbonatyzacją i chlorkami. Cement Specjal umożliwia wytwarzanie trwałych i odpornych betonów, elementów prefabrykowanych, zapraw murarskich i naprawczych. Mieszanka betonowa oraz zaprawy na cemencie Specjal mogą być wykorzystywane w budowie schodów, tarasów, ogrodzeń, placów parkingowych, podjazdów oraz chodników. Przyspieszona rotacja szalunków, możliwość prowadzenia prac w obniżonych temperaturach czy skrócenie czasu produkcji drobnych prefabrykatów to jego niewątpliwe zalety.
Cement Specjal – doskonały na podjazdy
Fot. Lafarge
Odporny na trudne warunki atmosferyczne
Zastosowanie cementu Specjal pozwala uzyskać trwałe i mocne betony w krótkim czasie. Produkt szczególnie dobrze i stabilnie sprawdza się w mieszankach betonowych, przeznaczonych do produkcji betonu odpornego na cykliczne zamrażanie i rozmrażanie, gdzie oprócz kruszywa i wody dodawane są także środki chemiczne o działaniu napowietrzającym. Można wykonywać z niego posadzki oraz ciągi komunikacyjne, które podlegają silnemu obciążeniu w takcie użytkowania. Ze względu na swoje właściwości cement może być szeroko wykorzystywany także w pracach fundamentowych oraz do produkcji drobnych prefabrykatów, takich jak: kostka brukowa, płyty ażurowe, czy galanteria betonowa.
Niezwykle powszechnym w Polsce oddziaływaniem atmosferycznym niszczącym beton jest cykliczne zamrażanie i rozmrażanie wody penetrującej w głąb struktury betonu poprzez naturalny system porów kapilarnych. Przemianie wody w lód towarzyszy wzrost objętości, w wyniku czego może dojść do rozsadzania i tym samym niszczenia betonu. Technologia betonu mrozoodpornego jest ściśle związana z napowietrzeniem betonu. Tworzą się wówczas dodatkowe przestrzenie o odpowiednim kształcie oraz rozmieszczeniu przestrzennym, niewypełniające się łatwo wodą. Zabieg ten umożliwia kompensację naprężeń powstałych w wyniku przemiany wody w lód. Odpowiedni skład cementu Specjal ułatwia proces prawidłowego napowietrzania betonu i pozwala na uzyskanie betonu trwałego, stosowanego w niekorzystnych warunkach atmosferycznych – powiedział Paweł Madej, Kierownik Centrum Badania Betonów Lafarge.
Cement Specjal może być wykorzystywany do betonu na posadzki
Fot. Lafarge
Dozowanie
Przygotowanie mieszanki betonowej polega na ręcznym lub mechanicznym wymieszaniu zawartości worka z kruszywem, piaskiem i odpowiednią ilością wody. Zalecana kolejność dodawania składników to: kruszywo, piasek, 2/3 części wody, cement, pozostała część wody do wymaganej konsystencji. Mieszanka betonowa zachowuje swoje właściwości użytkowe przez około 90 minut.
Właściwości fizyko-chemiczne cementu Specjal
- Powierzchnia właściwa: 3200–3600 cm2/g.
- Początek czasu wiązania: 150–200 min.
- Koniec czasu wiązania: 200–260 min.
- 2-dniowa wytrzymałość na ściskanie oznaczona zgodnie z PN-EN 196-1: 26–29 MPa.
- 28-dniowa wytrzymałość na ściskanie oznaczona zgodnie z PN-EN 196-1: 51-57 MPa
- Gęstość właściwa: 3,1–3,2 kg/dm3.
- Stopień jasności badany kolorymetrem: 61–65 (gdzie 100 to biel, a 0 to czerń).
- Wodożądność : 26–29%.
- Zawartość siarczanów SO3: 3,10–3,25%.
- Zawartość chlorków Cl-: 0,033–0,054%.
- Zawartość alkaliów (eq Na2O): 0,56–0,83%.
- Strata prażenia: 3,1–3,5%.
Rys. Lafarge
www.lafarge.pl
Źródło: Budownictwo monolityczne, nr 4 (11) 2012