Budownictwo obiektów ekologicznych

Ocena: 0
7609
Najwięksi dostawcy szalunków dla firm budowlanych koncentrują swoją uwagę na dużych prestiżowych budowach. Mniej ważne, regionalne obiekty, jak oczyszczalnie ścieków, tunele i kładki dla zwierząt, zbiorniki dla rolnictwa, przepompownie, osadniki, zbiorniki deszczówki, itp. traktowane są troszkę po macoszemu i realizowane w tradycyjny sposób z dużą dozą improwizacji.

Zbiornik – oczyszczalnia ścieków
Rys. Budosprzęt Bytom


Właśnie w tym zakresie firma Budosprzęt z Bytomia ze swoim systemem BudoEko wychodzi naprzeciw zapotrzebowaniu rynku. System BudoEko mimo, że jest tani i łatwy w użyciu na budowie, to jednak umożliwia szybką realizację każdej, nawet najbardziej skomplikowanej formy budowlanej.

Cała tajemnica sukcesu polega na fachowym przygotowaniu technologicznym. Każdy obiekt budowlany już w biurze projektowym jest dzielony na takty, a poszczególne elementy są montowane w wytwórni, tak jak ubrania skrojone na miarę. Tutaj nie ma miejsca na improwizację. Improwizacja jest dobra w jazzie, w budownictwie generuje tylko problemy i koszty.

Budownictwo obiektów ekologicznych nie jest łatwe, a wiadomo, że wszystko co nietypowe i skomplikowane jest trudniejsze w realizacji. Obecnie na całym świecie buduje się coraz mniej prostych ścian, kwadratów i prostokątów. Architekci prześcigają się w wymyślaniu najdziwniejszych form budowlanych, które coraz trudniej zaformować.

Dlatego zapewnioną przyszłość w budownictwie mają tylko te firmy, które posiadają doświadczoną kadrę techniczną potrafiącą takie obiekty wybudować.


Tunel – przepust dla zwierząt
Rys. Budosprzęt Bytom


Ze względów ekonomicznych firmy wykonawcze coraz bardziej przesuwają ciężar przygotowania produkcji na dostawców sprzętu. Już niedługo znikną z rynku firmy czysto handlowe, tylko sprzedające „klocki”, które nie ponoszą odpowiedzialności, jak je potem poukładać na wylewce. Nowoczesny dostawca sprzętu budowlanego musi być wysoko wykwalifikowanym partnerem dla firm wykonawczych, potrafiącym dla nich odpowiednio przygotować, zaprojektować i zmontować każdą formę do betonu jaką jest szalunek.

Na rynku budowlanym króluje wymóg najniższej ceny. Ale ta taktyka ma krótkie nogi. Kiepskie przygotowanie i zła organizacja robót pochłaniają później znacznie więcej pieniędzy niż kilka dodatkowych procentów rabatu przy zakupie lub wynajmie sprzętu. Ponieważ walka cenowa dostawców sprzętu budowlanego osiągnęła już chyba najniższy możliwy poziom, dalsze oszczędności można uzyskać tylko poprzez lepszą organizację placu budowy, a przede wszystkim fachowe przygotowanie obiektu możliwie jeszcze przed wejściem na teren budowy.

W najbliższych latach zaplanowano budowę ok. tysiąca nowych oczyszczalni ścieków. W każdej z nich powstaną betonowe zbiorniki, które muszą być uformowane. Dotychczas stosowane rozwiązania są czasochłonne i wymagają zarówno dużego nakładu pracy, jak i finansów. Pojawi się zatem popyt na kompleksową usługę formowania takich zbiorników, czyli od projektu po kompleksowe wykonanie formy do betonu, co już teraz jest w stanie zaoferować firma Budosprzęt z Bytomia.


Formowanie skarpy – zbiornik odparowujący 
Rys. Budosprzęt Bytom


Szybsze wykonywanie prac powinno przyczynić się do spadku cen wykonywania np. oczyszczalni ścieków, przez co będzie można wykonać ich więcej, a przede wszystkim szybciej. Poprawi to znacząco jakość środowiska naturalnego. Poprawa gospodarki wodno-ściekowej oraz ekologiczności gospodarstw wiejskich wpłynie pozytywnie również na wzrost atrakcyjności turystycznej regionów.

System szalowania zbiorników okrągłych, elementów łukowych, stropów silosów, kolumn i podpór nawiązuje do sprawdzonych sposobów formowania takich obiektów budowlanych. Znacząco różni się jednak wielokrotnością zastosowania. Dotychczas na budowie cieśla przygotowywał krążyny drewniane, do których przybijał sklejkę lub deskę. Ilość użytego drewna i same odpady były znaczące. Niestety przy takim wykonywaniu „pod konkretny łuk”, były to elementy jednorazowego użytku. Celem firmy Budosprzęt jest zmontowanie i dostarczenie na budowę zaprojektowanego deskowania składającego się z elementów o wielu możliwościach wykorzystania. Jeden element w zależności od stworzonej konfiguracji będzie miał wielorakie zastosowanie. Ponieważ wykonanie takich elementów to przede wszystkim kwestia wprawy, doświadczenia i wiedzy pracowników, aby sprostać zadaniu musi być oferowana kompleksowa usługa.

Przekrój ściany zbiornika
Rys. Budosprzęt Bytom


Budownictwo obiektów ekologicznych, hamujących zanieczyszczenie środowiska naturalnego, prawidłowo funkcjonuje w Europie Zachodniej już od wielu lat. W naszym kraju są sporadyczne przykłady pozytywnego traktowania tematu, pozostało jeszcze bardzo dużo do zrobienia w tej dziedzinie. Największą przeszkodą w jej rozwoju są niedobory w finansowaniu budowy takich obiektów. Jednak inwestowanie w obiekty służące poprawie ekologii środowiska naturalnego jest koniecznością i musi być zagwarantowany stopniowy rozwój budownictwa w tym zakresie w przyszłości.

Karol Siwy
Budosprzęt Bytom


Źródło: Budownictwo monolityczne, nr 4-5 (15) 2013
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ: