Biologiczny beton do budowy zielonych fasad

Ocena: 0
5571
Naukowcy z Universitat Politecnica de Catalunya w Barcelonie opracowali nowy rodzaj biologicznego betonu, dzięki któremu mogą powstawać naturalne zielone fasady nie wymagające stosowania typowych rusztowań.

Nowy biologiczny beton charakteryzuje się zwiększoną retencją wody, co stwarza dogodne warunki dla życia mchów i porostów. Technologia powstała w oparciu o dwa rodzaje materiałów cementowych. Pierwszy z nich stanowi cement portlandzki, który został wykorzystany przez naukowców do konwencjonalnego gazowania betonu. Drugi materiał to tzw. MPC (magnesium phosphate cement).


Należy podkreślić, że biologiczny beton, stanowi jedynie zewnętrzną warstwę elewacji, oddzielną od betonu konstrukcyjnego budynku. Nie wpływa on zatem na stabilność i trwałość całej konstrukcji budynku.


Opatentowany przez hiszpańskich naukowców biologiczny beton pozwala wyeliminować rusztowania, jakie stosowane są obecnie w celu uzyskania zielonych fasad budynków. Ponadto odpowiednie pH na powierzchni betonu umożliwia intensywny wzrost organizmów żywych, co przekłada się na szybsze uzyskanie uzyskanie zielonej fasady.

Uczeni cieszą się, że tego typu ekologiczna fasada pochłania dwutlenek węgla, redukując tym samym jego stężenie w atmosferze.

Źródło i zdjęcia: Universitat Politecnica de Catalunya
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ: