Okres zimy w naszym klimacie sprawia utrudnienie przy produkcji mieszanek betonowych, ich transporcie, ułożeniu w szalunki i następnie odpowiedniej pielęgnacji w pierwszych dniach dojrzewania.
Fot. Hydrobudowa
Jednym z warunków zapewnienia dobrej jakości betonów w konstrukcjach w okresie zimy jest zastosowanie odpowiednich domieszek przy produkcji mieszanek betonowych. Od wielu lat z dobrymi rezultatami stosujemy w okresie zimy domieszki Zimobet-334 i Zimobet produkcji PIW „Lubanta” S.A. z Lubonia k/Poznania.
Dla celów poznawczych w okresie obniżonych temperatur powietrza przechowujemy część próbek na powietrzu. Wyniki badań próbek betonu przechowywanych w warunkach laboratoryjnych tj. temperatura 18-20°C i wilgotności powietrza > 90% oraz na powietrzu bez okrywania i bez pielęgnacji, podano w tabeli 1 i 2.
W tabeli 1 zawarte są wyniki badań betonu wykonanego z zastosowaniem cementu CEM I 42,5 R, a w tabeli 2 z zastosowaniem cementu CEM II/B-S 32,5. Oba cementy pochodziły z cementowni Górażdże. Jako domieszkę stosowano Zimobet-334 w ilości 1% masy cementu.
Porównano wyniki badań próbek przechowywanych w warunkach laboratoryjnych po 28 dniach dojrzewania z próbkami przechowywanymi na powietrzu przez 90 dni.
Takie porównanie jest „sprawiedliwe”, gdyż próbki przechowywane na powietrzu były cały czas w temperaturach niskich, często poniżej 0°C.
Cement CEM I 42,5 R był stosowany do wyższych klas betonu i jak widać z zestawienia podanego w tabeli 1. tylko w przypadkach, gdy świeża mieszanka betonowa znalazła się w temperaturach ujemnych zanotowano po 90 dniach wyniki badań wytrzymałości na ściskanie niższe niż w przypadku badania próbek przechowywanych w warunkach laboratoryjnych.
Gdy temperatura powietrza była w pierwszej dobie powyżej zera, beton w próbkach nie wykazał uszkodzeń powierzchniowych a wytrzymałości były wyższe niż 28 dniowe (przy klasach betonu od C 25/30). W przypadku betonów wykonanych z zastosowaniem cementu CEM II/B-S 32,5 beton w próbkach przechowywanych na powietrzu tylko przy temperaturach średnich pierwszej doby powyżej +4,5°C nie wykazał spadków wytrzymałości w porównaniu do próbek 28 dniowych, przechowywanych w warunkach laboratoryjnych.
Jest to zjawisko zrozumiałe, gdyż cement CEM II/B-S 32,5 wykazuje znacznie niższe przyrosty wytrzymałości w pierwszych dniach dojrzewania. Należy pamiętać, że próbki typu 15x15x15 cm mają objętość tylko 3,375 litra i przy przechowywaniu na powietrzu zimą są one w wielokrotnie gorszych warunkach niż inne betonowe elementy, które najczęściej mają objętość większą niż kilka metrów sześciennych i powinny być obowiązkowo okryte.
Fot. Hydrobudowa
Dokładna analiza wyników badań podanych w tabeli 1 i 2 pozwala na powtórzenie znanych zaleceń i wskazówek:
1) W okresie zimy ułożona w szalunkach mieszanka betonowa powinna być bezwzględnie
dokładnie okryta.
2) Szczególnie dokładnie należy okryć betony wykonane z cementów CEM II lub CEM III.
3) Wykonywanie betonów z cementów portlandzkich CEM I, ułatwia osiągnięcie zimą wysokiej jakości
betonu bez uszkodzeń mrozowych i spadków wytrzymałości
4) Zastosowanie dobrych domieszek takich jak Zimobet-334 i Zimobet znacznie ułatwia roboty
betonowe zimą i gwarantuje osiągnięcie projektowanych parametrów betonów.
mgr inż. Kazimierz Ładyżyński
Hydrobudowa-1 Betoniarnia-Laboratorium
Świat Betonu 5-6/2015