Węgierski architekt Aron Losonczi stworzył beton, który przepuszcza promienie świetlne. Nazwał go LiTraCon od angielskich słów Light Transmitting Concrete (beton przepuszczający światło). Jak do tej pory LiTraCon był wykorzystywany przez projektantów do ciekawych form architektonicznych wnętrz, a także elementów w nowoczesnych obiektach współczesnej architektury.
Chroniony patentem produkt Litracon uosabia fenomen przepuszczającego światło betonu w formie szeroko akceptowalnych nowych materiałów budowlanych. Został wynaleziony przez węgierskiego architekta Arona Losonczi w 2001 roku i ciągle jest unowocześniany. Pierwszy komercyjnie dostępny przezroczysty beton Litracon jest kombinacją światłowodów i betonu drobnoziarnistego. Ze względu na mały rozmiar włókien światłowodów, które mieszają się z betonem stając się częścią materiału, tak jak małe kawałki kruszywa, może być produkowany jako prefabrykowane bloczki. W ten sposób rezultatem są nie 2 zmiksowane materiały – szkło w betonie, ale trzeci nowy materiał, który jest jednorodny w swojej wewnętrznej strukturze i powierzchni. Litracon jest w pełni ręcznie robionym produktem, co skutkuje wyjątkowym i indywidualnym wzorem oraz strukturą światła w każdym kawałku.
W przeciwieństwie do Litraconu, w Litracon pXL, wiązki światłowodów zostały zastąpione specjalnie utworzonymi i opatentowanymi elementami plastikowymi. Ta zmiana i przemysłowa produkcja powodują, że nowy materiał Litracon pXL jest bardziej dostępny cenowo. Panele są wzmocnione i mogą być nawet składowane jeden na drugim, co ułatwia montaż. Kropki światła są regularnie rozłożone na powierzchni paneli pXL, jak piksele na ekranie monitora LCD. Poza tym łatwiej jest tworzyć wzory i kolorowe loga z tych pikseli. Możliwe jest również tworzenie nie tylko płaskich płyt, ale także obiektów 3D np. możliwe są do utworzenia złożone i skomplikowane kształty. Ta opcja daje możliwość kreowania pomników lub iluminowanych ulicznych form architektonicznych. Litracon i Litracon pXL mogą być stosowane w wielu obszarach architektury i dekoracji np. jako podświetlone fasady, sklepowe rolety, ściany wewnętrzne i jako elementy dekoracyjne w wewnętrznej architekturze.
Lampa w formie sześcianu jest pierwszym własnoręcznie zaprojektowanym przez wynalazcę produktem. Jest zrobiona z nagrodzonego Litraconu i dostępna w trzech kolorach – białym, szarym i czarnym. Maksymalna wielkość płyty Litracon to 1200 x 400 mm oraz grubość od 25 do 500 mm. Możliwe jest również wykonanie szczególnych wymiarów i kolorów płyt na specjalne zamówienie.
Źródło: Budownictwo monolityczne 1/2011