W przemyśle i budownictwie każdego dnia dokonuje się niesamowity postęp. Powstają nowe rozwiązania i nowe produkty. W gąszczu licznych nowości na szczególną uwagę zasługuje znany od dawna materiał, który dzisiaj przeżywa drugą młodość – mowa o betonie.
Fot. Monier Braas
Gdyby asyryjscy wynalazcy betonu spojrzeli dzisiaj na współczesne budowle oraz produkty zbudowane na bazie wody, kruszcu i cementu, na pewno z podziwem pokiwaliby głowami. Nowe technologie, które w ostatnim czasie udoskonaliły beton, pozwalają nam wznosić budynki o niesamowitej formie, które są zarazem nowoczesne, funkcjonalne i ekologiczne.
Beton nad głowami
Z biegiem czasu okazało się, że beton to nie tylko znakomity materiał do wznoszenia budowli, ale również ich wykańczania. W połowie XIX wieku beton zaczęto używać do produkcji dachówek, co od razu spodobało się Anglikom – na przełomie XIX i XX wieku był to najczęściej stosowany materiał na dachach wyspiarzy. Co ciekawe, wiele z pierwszych betonowych dachów możemy oglądać do dziś, co potwierdza trwałość tego materiału. Po drugiej wojnie światowej dachówki betonowe podbiły Europę dzięki słynnemu modelowi Frankfurter. Dzisiaj model ten sprzedawany jest w udoskonalonej wersji w ofercie marki Braas, pod nazwą dachówka Romańska.
Rewolucja w klasyce
Kształt współczesnej dachówki Romańskiej znany jest od 1953 roku, kiedy to rozpoczęto produkcję modelu, najpierw pod nazwą Frankfurter. Dachówka szybko zyskała popularność, stając się jedną z najczęściej spotykanych w Europie, tym samym znacząco wpływając na krajobraz Starego Kontynentu. Jej zaokrąglona krawędź wpływa na harmonijny wygląd dachu, tworząc ciekawą grę światła i cieni. Dzięki klasycznej formie znajduje uniwersalne zastosowanie na dachach zarówno małych budynków, jak i wytwornych willi.
Dachówka betonowa – romańska
Fot. Monier Braas
Dlaczego ta dachówka jest taka wyjątkowa? Marka Braas wykorzystuje do produkcji dachówek betonowych technologię Cisar oraz powłokę Lumino, które pozwalają zachować trwałość i piękny wygląd dachówek przez wiele lat. Dachówka Romańska produkowana w technologii Lumino dostępna jest w kolorze ceglanym, brązowym oraz grafitowym, natomiast w technologii Cisar – w kolorach ceglanym, grafitowym i kasztanowym. Te klasyczne kolory nie mają w zwyczaju wychodzić z mody. Nasz dach z pewnością będzie wyglądał stylowo, niezależnie od otoczenia w jakim się znajduje. Dodatkowo odpowiednia waga dachówki zapewnia również znakomitą izolację akustyczną, stanowiąc skuteczną ochronę przed wiatrem i deszczem – przez wiele lat.
Fot. Monier Braas
Dzisiaj beton nie kojarzy się już wyłącznie z nieatrakcyjną szarą i chropowatą powierzchnią. Wciąż jest materiałem wytrzymałym i trwałym, ale teraz za sprawą nowych technologii również pięknie wygląda. Czy zatem przyszłość należy w budownictwie do betonu? Zdecydowanie tak!
Źródło: Budownictwo monolityczne, nr 1 (13) 2013