Żelbetowe silosy na cukier

Ocena: 0
11574
Chemadex to firma inżynieryjna z blisko 50-letnią tradycją, która w swojej ofercie i referencjach posiada, między innymi, różnego typu żelbetowe obiekty monolityczne. Należą do nich żelbetowe silosy wielkich pojemności do magazynowania cukru, klinkieru, popiołu, nasion (o pojemnościach w zakresie 5000–125 000 t), zbiorniki stalowe, osadniki radialne i wiele innych.

Fot. Chemadex

C hemadex aktualnie realizuje w „systemie projektuj i buduj” dwa żelbetowe silosy na cukier o pojemności 50000 t każdy. Obiekty te, jedne z największych tego typu budowli w kraju, są wykonywane dla Krajowej Spółki Cukrowej SA. Szczegółowy opis realizacji takich budowli monolitycznych jest przedstawiony z wykorzystaniem zdjęć identycznych silosów wykonanych przez Chemadex w latach ubiegłych.

Podstawę każdego silosu stanowią fundamenty głębokie wykonane w postaci kilkuset pali żelbetowych typu CFA o średnicach 600 i 800 mm oraz fundamenty płytkie w formie płyty fundamentowej. Kolejnym etapem robót jest wykonanie żelbetowej ściany części podkomorowej silosu. Ściana ta charakteryzuje się większą grubością niż płaszcz komory magazynowej. Jej wysokość wynosi kilka metrów, dlatego też jest ona wykonywana w systemie szalunków przestawnych. Wewnątrz pomieszczenia powstają grzybkowe słupy żelbetowe, podtrzymujące strop. Strop stanowi równocześnie dno komory magazynowej silosów. Słupy wraz ze ścianami przenoszą ciężar własny obiektu i 50 tys. ton zmagazynowanego cukru.



Dzięki zaawansowanemu systemowi monitoringu możliwe jest śledzenie postępów budowy poprzez internet
Fot. Chemadex

Jednym z większych monolitycznych elementów żelbetowych w silosie jest dno komory magazynowej stanowiące równocześnie strop komory podsilosowej. Element ten zawiera liczne otwory technologiczne, a jego powierzchnia zostaje tak ukształtowana, aby optymalizować procesy rozładunku silosu oraz zapewniać dostęp powietrza do magazynowanego złoża.


Ściany oraz słupy części podkomorowej wykonuje się w deskowaniu przestawnym
Fot. Chemadex

Dalsza monolityczna konstrukcja żelbetowego silosu to cylindryczna ściana komory magazynowej o wysokości około 34 m i średnicy 45 m. Betonowana jest w sposób ciągły, w systemie deskowań ślizgowych. Ściana komory jest sprężana za pomocą niemal 11 km stalowych kabli. Konstrukcja ściany, oprócz stali zbrojeniowej i betonu zawiera wyposażenie dla kabli sprężających, system kabli grzewczych oraz pilastry do kotwienia sprężania. Komora zakończona jest żelbetowym wieńcem dla posadowienia stalowej konstrukcji dachu w kształcie kopuły oraz górnej estakady doprowadzającej cukier do zbiornika.


Prace żelbetowe przy silosie
Fot. Chemadex

Od wewnątrz żelbetowa ściana i dno komory magazynowej silosów są wykańczane w zależności od życzeń inwestora. Najczęściej są zacierane na gładko betonem, malowane epoksydowymi lub cementowymi farbami do betonu lub wykładane blachą nierdzewną.

Zewnętrzna ściana silosu jest pokryta izolacją cieplną z wełny mineralnej i opłaszczona trapezową lub fałdową blachą stalową ocynkowaną i powlekaną. Obiekt jest wyposażony w niezbędne systemy rynien, rur spustowych i kanalizację deszczową. 


Kopuła silosu
Fot. Chemadex

Dla wykonania monolitycznej ściany silosu i wieży operacyjnej Chemadex stosuje własne deskowanie ślizgowe, tzw. „ślizg”. Dla uzyskania doskonałych parametrów ścian, deskowanie to jest każdorazowo projektowane zgodnie z wymaganiami inwestora.  Wznoszenie ściany tą metodą jest najbardziej optymalne z punktu widzenia technicznego i ekonomicznego. Ściana komory i monolityczna wieża operacyjna są wykonywane w ciągu jednego miesiąca. Technologia ta w znaczący sposób ogranicza również obszar placu budowy, co umożliwia wznoszenie konstrukcji wśród istniejących zabudowań.


Silos w trakcie realizacji
Fot. Chemadex

Dachy budowanych silosów będą wykonane w kształcie kopuły. Nowatorskie rozwiązanie opracowane i z powodzeniem stosowane przez Chemadex umożliwia montaż kopuły na dnie komory silosu i podniesienie gotowego elementu. Odbywa się to za pomocą skomplikowanego systemu podnośników hydraulicznych. Zastosowanie tej metody znacząco przyśpiesza prace montażowe oraz koszty związane z najmem dźwigów powszechnie stosowanych do instalacji dachów tego typu konstrukcji.

Nowoczesne projekty i terminowo wykonane przez Chemadex obiekty znalazły uznanie u inwestorów krajowych, zagranicznych oraz ekspertów, czego dowodem są liczne nagrody i wyróżnienia, i zapewniły firmie pozycję lidera na rynku żelbetowych silosów wielkogabarytowych.

Źródło: Budownictwo monolityczne, nr 2 (5) 2011
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ: