Wykonywanie dróg leśnych z zastosowaniem spoiwa Reymix Stabilizacja HSD 22,5E

Ocena: 0
8897
25 października 2013 r. w Nadleśnictwie Kańczuga firma Tech-Project z Jarosławia wraz Grupą Ożarów S.A. po raz pierwszy zorganizowały dla Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych pokaz ulepszania gruntu rodzimego z zastosowaniem hydraulicznego spoiwa drogowego Reymix Stabilizacja HSD 22,5E Rejowiec.

W spotkaniu uczestniczyło 27 nadleśnictw,  co świadczy o dużym zainteresowaniu budową dróg leśnych w technologii "mix in place".  W trakcie pokazu wykonano ulepszenie - stabilizację około 120 metrów bieżących nieutwardzonej drogi leśnej. Specyfika podłoża, tzn. spoisty grunt przemieszany kamieniami i korzeniami drzew, nasiąknięty wodą po całodniowych opadach był nie lada wyzwaniem dla zastosowanej technologii i użytego sprzętu.

Zarówno przed jak i po wykonaniu ulepszenia przeprowadzono szereg oznaczeń płytą dynamiczną, które pokazały zalety zastosowanej technologii. Pokaz miał charakter warsztatów, gdzie zaproszeni goście mogli "dotknąć" technologii i jednocześnie w trakcie zadawać pytania. Dyskusja dotyczyła głównie porównania technologii "mix in place" z technologią ulepszania drogi zagęszczonym kruszywem.

Właściciel firmy Tech-Project Sławomir Brzoza przedstawił zalety ulepszania gruntu spoiwem hydraulicznym jak również omówił doświadczenia z eksploatacji drogi wykonanej w tej technologii w latach poprzednich. Przedstawiona realizacja pokazała uczestnikom, że zastosowana technologia pozwala na ograniczenie grubości ulepszanej warstwy (10 cm zamiast 25 cm warstwy zagęszczonego kruszywa), co w znaczący sposób może obniżyć koszty budowy dróg leśnych.

Omawiana technologia łączy zalety spoiwa hydraulicznego oraz mechanicznego zagęszczania gruntu. Zastosowanie spoiwa Reymix Stabilizacja HSD 22,5E Rejowiec dzięki jego wysokiej wytrzymałości (ok. 30 MPa) oraz podwyższonej wodożądności wybitnie nadaje się do ulepszania i wzmacniania gruntów rodzimych na drogach leśnych i nie tylko.

Zastosowanie przedstawionej technologii wykonywania dróg leśnych spotkało się z dużym zainteresowaniem. Dla uczestników pokazu szczególnie cenne były możliwość zobaczenia  całego procesu w praktyce i uzyskania odpowiedzi na zadane pytania.










Źródło i zdjęcia: Grupa Ożarów
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ: