Wielkie otwarcie budynku pasywnego w Katowicach

Ocena: 0
7081
28 lutego 2014 r. miało miejsce wielkie wydarzenie, które z pewnością zapisze się na kartach historii Parku Naukowo-Technologicznego Euro-Centrum. Równo w południe w Katowicach na ul. Ligockiej 103 oficjalnie otwarty został pierwszy budynek pasywny, w którym nauka i biznes połączą się na dobre.

Budynek Euro-Centrum Parku Naukowo-Technologicznego w Katowicach to przykład "energetycznego perpetuum mobile", wyposażonego w innowacyjne technologie zasilane źródłami energii odnawialnej. To sprawia, iż pod względem zużycia energii budynek ten jest osiem razy bardziej wydajny niż tradycyjne obiekty, a do ogrzewania pomieszczeń zużywa zaledwie 15kWh/m2/rocznie.

I choć budynek uwagę przykuł już wcześniej, kiedy to w maju 2013 r. otrzymał nagrodę Green Building, przyznawaną przez Komisję Europejską dla najbardziej ekologicznych obiektów w Europie, to dziś niewątpliwie stał się głównym obiektem zainteresowań wśród mediów, świata nauki i biznesu.

Przeszklone atrium w centrum obiektu, które zwiększa dopływ światła dziennego w budynku, zgromadziło dziś prawie 200 osób. Wśród nich znalazły się osobistości szczególne, takie jak: Tomasz Tomczykiewicz - Sekretarz Stanu w Ministerstwie Gospodarki, Adam Zdziebło - Sekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju, Leszek Piechota - Senator RP, Andrzej Gościniak - Przewodniczący Sejmiku, Arkadiusz Chęciński - Członek Zarządu Województwa Śląskiego i Piotr Uszok - Prezydent Miasta Katowice.


Podczas powitania Prezes Roman Trzaskalik podziękował wszystkim zaangażowanym w budowę obiektu. Mirosław Bobrzyński zwrócił uwagę na szczególne przeznaczenie obiektu, który zgromadzi u siebie firmy technologiczne i pozwoli, dzięki laboratoriom, prowadzić badania w obszarze Odnawialnych Źródeł Energii. Jego Ekscelencja Arcybiskup Wiktor Skworc poświęcił budynek.

Po zakończeniu części oficjalnej goście udali się na spacer po obiekcie, by zobaczyć jak na żywo działają wykorzystane tam technologie. Wśród nich znalazły się pompy ciepła, które czerpią ciepło z gruntu, dostarczane przez sondy geotermalne oraz panele fotowoltaiczne, przetwarzające energię słoneczną na prąd, które znajdują się na dachu, ścianach i trackerach, a które goście mogli zobaczyć tuż przed wejściem do budynku.

Ciekawym elementem budzącym wiele pytań okazały się laboratoria i komory starzeniowe, w których można zbadać jakość i wytrzymałość materiałów budowlanych w czasie. Reszta laboratoriów, które są obecnie jeszcze doposażone, posłużą do badań alternatywnych źródeł energii, a ich pomieszczenia przeznaczone zostaną także dla innowacyjnych firm, które będą mogły je wynająć. W budynku docelowo znajdą się: Laboratorium procesów w budownictwie energooszczędnym, Laboratorium właściwości cieplnych budynków, Laboratorium inteligentnych sieci energetycznych.

Budynek Euro-Centrum Parku Naukowo-Technologicznego w Katowicach został zaprojektowany tak, aby maksymalnie wykorzystać odnawialne źródła energii. Autorem projektu jest mgr inż. arch. Sławomir Kostur.

Źródło i zdjęcia: www.euro-centrum.com.pl
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ: