Wiecha zawisła na budynku Malta House w Poznaniu

Ocena: 0
1910
Na Malta House, pierwszym biurowcu w Poznaniu z certyfikatem środowiskowym LEED, zawisła wiecha oznaczająca osiągnięcie najwyższego punktu konstrukcyjnego budynku.

Uroczystość zawieszenia wiechy odbyła się na terenie budowy, przy ulicy Abp. A. Baraniaka. Zgodnie z tradycją budowlaną symboliczny wieniec został zawieszony po osiągnięciu najwyższego punktu konstrukcyjnego obiektu. Uroczystość była okazją do podziękowania wszystkim osobom pracującym przy realizacji projektu oraz podsumowania roku prac. Zakończenie inwestycji planowane jest na trzeci kwartał 2013 r.

Obiekt składa się z pięciu kondygnacji nadziemnych i dwóch podziemnych. Kształt budynku biurowego przypomina literę U. Na dachu zostanie stworzony zielony taras z widokiem na jezioro Malta. Powierzchnie zielone przewidziane są również w patio. Jednak nie tylko roślinność będzie stanowiła
o zieloności tego miejsca.

Malta House będzie pierwszym budynkiem biurowym w Poznaniu posiadającym certyfikację środowiskową LEED. Obejmuje ona między innymi efektywny system klimatyzacji, adiabatyczne nawilżanie powietrza za pomocą mgły wodnej, wykorzystanie zimnego powietrza z zewnątrz do chłodzenia budynku i ciepła z biur do ogrzewania garażu, energooszczędny system oświetlenia oraz nowoczesny system zarządzania budynkiem BMS.

Budynek Malta House w Poznaniu będzie miał fasadę o wysokiej izolacyjności termicznej, ograniczającą jego nagrzewanie, a przy realizacji wykorzystane zostaną materiały wykończeniowe o niskiej zawartości substancji lotnych, niewpływające dzięki temu negatywnie na zdrowie użytkowników. Budynek będzie dodatkowo wyposażony w parking dla rowerów oraz szatnie z prysznicami dla rowerzystów. Przewiduje się również miejsca postojowe przeznaczone dla pojazdów elektrycznych - 10 stanowisk zostanie wyposażonych w urządzenia pozwalające na elektryczne doładowanie baterii pojazdów. Podczas budowy obiektu ponad 90% odpadów budowlanych zostanie poddanych recyklingowi.

Budynek został zaprojektowany w ten sposób, by wpisywał się w otaczający krajobraz. Obiekt sąsiaduje z centrum handlowym Galeria Malta, które oferuje szeroki wybór sklepów i rozrywki, a także liczne kawiarnie i restauracje. Niewątpliwym atutem tej lokalizacji jest bliskość przystanków komunikacji miejskiej, a przede wszystkim położenie bezpośrednio nad brzegiem jeziora.

"Budynek rośnie w bardzo szybkim tempie. Już widzę, jak będzie tętnił życiem. Jego lokalizacja jest idealna, mobilizująca do zmniejszenia częstotliwości używania samochodu i odrobiny ruchu ze względu na dobry dostęp do transportu miejskiego i udogodnienia dla rowerzystów. Cieszymy się, że budynek oraz jego położenie przypadły do gustu przyszłym najemcom. Zainteresowanie inwestycją, której powierzchnia całkowita najmu wynosi 15 700 m kw., jest spore" - mówi Łukasz Kaleciński, Menadżer Projektu, Skanska Property Poland.

Biurowiec Malta House jest pierwszym projektem deweloperskim Skanska w stolicy Wielkopolski. Firma działa jako deweloper także na innych rynkach w Polsce: w Warszawie, Łodzi, Wrocławiu i Krakowie.

Zakończyliśmy już prace związane z konstrukcją budynku - tłumaczą przedstawiciele firmy Skanska. Obecnie rozpoczynają się prace tynkarskie, dekarskie oraz montaż wind osobowych, płytek, sufitów i podłóg. W trakcie robót dostarczono na budowę 18 900 m sześc. betonu. Wywieziono z niej 50 000 m sześc. urobku, czyli ok. 4200 wywrotek. Do konstrukcji monolitycznej zużyto 1260 ton prętów. Wykorzystywane były również specjalistyczne koparki chwytakowe.

"Ściany szczelinowe wykonywaliśmy nietypową metodą kontraktor. Polega ona na wprowadzeniu do szczeliny rury (do samego jej dna), przez którą następnie pompowany jest beton" - mówi Dariusz Rzempała, Kierownik Budowy, Skanska.

Średnio dziennie na budowie przebywa około 200 pracowników fizycznych oraz 15 osób kadry nadzorującej. Niewątpliwie wyzwaniem jest mały plac budowy. Poza obrysem budynku to tylko 60-metrowa, wewnętrzna droga o szerokości 5 m. Oznacza to praktycznie zero placów składowych.

"Taki plac budowy wymaga od nas precyzyjnego i odpowiedniego planowania dostaw i prac. Bardzo pomocna jest nowatorska technologia projektowania BIM, czyli planowania budynku i budowy w trójwymiarze. Dzięki temu prowadzimy roboty z chirurgiczną precyzją" - mówi Paweł Skrzypczak, Menadżer Projektu, Skanska.

Źródło i zdjęcie: Skanska
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ: