Pomysłodawcą akcji jest Porozumienie dla Bezpieczeństwa w Budownictwie, które powstało jako oddolna inicjatywa kilku generalnych wykonawców. Wszystkich połączył jeden cel - zminimalizowanie, a finalnie całkowite wyeliminowanie wypadków na placach budów. "Majowy Tydzień Bezpieczeństwa to zawsze szczególne wydarzenie dla firm z branży oraz ich pracowników. Spotykamy się na placach naszych inwestycji, by wspólnie rozmawiać o działaniach, dzięki którym możemy uniknąć wypadków. To także czas, w którym uświadamiamy wszystkim, że odpowiedzialność za bezpieczeństwo podczas pracy spoczywa na każdym z osobna w takim samym stopniu" - mówi Dariusz Blocher, prezes Budimex SA.
Hasło 2019 -"Nie idź na skróty. Nigdy!"
Tegoroczna edycja Tygodnia Bezpieczeństwa przebiegała pod hasłem nawołującym do sumiennego przestrzegania zasad BHP i działania zawsze zgodnie z wypracowanymi standardami. "Żadna oszczędność czasu nie jest warta ryzykowania swoim życiem i zdrowiem. To właśnie chcieliśmy przekazać w tegorocznej odsłonie wydarzenia. Do działań i aktywności na budowach zaangażowaliśmy jako Budimex aż 457 z firm podwykonawczych, a w organizację włączyliśmy 99 partnerów i instytucji. Była to m.in. Policja, Straż Pożarna, uczelnie techniczne, służby ratownictwa medycznego czy Państwowa Inspekcja Pracy. Każda z osób biorących udział w akcji to potencjalne, uratowane życie" - tłumaczy Urszula Gawrysiak, dyrektor biura Bezpieczeństwa Pracy i Ochrony Środowiska w Budimex SA.
Spotkanie, warsztaty, pokazy - co działo się na budowach
Budimex w ramach Tygodnia Bezpieczeństwa przygotował dla pracowników szereg spotkań i warsztatów z ekspertami BHP, podczas których mieli oni szansę nauczyć się m.in. pierwszej pomocy, czy zaktualizować swoją wiedzę o bezpieczeństwie. Z kolei osoby zainteresowane pracą służb ratowniczych mogły z bliska przyjrzeć się specjalnie zorganizowanym pokazom. "Budimex nigdy nie zapomina o najmłodszych, dlatego do obchodzenia Tygodnia Bezpieczeństwa zaprosiliśmy także lokalne szkoły i przedszkola. Dzieci w wielu miejscowościach miały okazję odwiedzić place budów i dowiedzieć się, jak należy dbać o swoje bezpieczeństwo" - mówi Urszula Gawrysiak.
Teren budowy jest bardzo wymagającym miejscem pracy. Niekiedy wystarczy chwila, by popełnić poważny błąd, za który przychodzi zapłacić zdrowiem lub życiem. Ważne, by BHP nie pozostawało jedynie teorią, lecz powszechnie i stale stosowaną praktyką. "Na budowach prowadzonych przez Budimex szczególną uwagę przykłada się do odzieży ochronnej, do przestrzegania zasad BHP i nadzorowania prac pod tym kątem. Chcemy osiągnąć zerowy wynik w kwestii wypadków, a coroczny udział w Tygodniu Bezpieczeństwa przybliża nas do tego celu" - mówi Dariusz Blocher.
Źródło i zdjęcia: Budimex