Układamy betonową kostkę brukową - zasada trzech palet

Ocena: 0
5450

Układanie kostki brukowej typu color-mix wymaga od ekipy brukarskiej doświadczenia w stosowaniu "zasady trzech palet". Fachowcy stworzą estetyczną mieszankę równomiernie rozłożonych kolorowych kostek. W rękach niewprawnej ekipy powstanie nawierzchnia z plamami i wyspami o jednym odcieniu.

Najczęściej problem może pojawić się przy układaniu barwionych kostek gładkich i postarzanych. Zjawisko, którego efekt opisujemy nie jest jednak winą producenta, ale wynikiem... braku doświadczenia ekipy brukarskiej.

Odpowiedzialny zakup

Po stronie producenta kolorystyka, stopień nasycenia barwą kostki brukowej standardowo jest gwarantowany w obrębie jednej partii produkcyjnej. Jednak produkty z dwóch różnych partii produkcyjnych mogą już różnic się między sobą. Jak bardzo - o tym przekonamy się dopiero po ułożeniu nawierzchni.

Nie wynika to absolutnie z błędów w procesie produkcji. Barwiona kostka brukowa to między innymi efekt wymieszania w odpowiednich proporcjach różnych składników. Dodawane do siebie piasek, cement, kruszywa - są produktami naturalnymi, które różnią się od siebie zależnie od źródła pochodzenia. Nie sposób uzyskać z nich takich barw jak np. w mieszalniku do farb.

Dlatego pierwszą rzeczą wartą sprawdzenia jest informacja - czy nasz zakup został zrealizowany w ramach jednej partii produkcyjnej. Znajdziemy ją na etykietach palet z kostką brukową.

Doświadczeni brukarze

Profesjonalne ekipy brukarskie znają problem "od podszewki". Mając świadomość przebiegu procesu produkcyjnego, stosują przy układaniu zasadę trzech palet. Oznacza to, że układając nawierzchnię dobierają materiał losowo, równocześnie z trzech różnych palet z kostką. W ten sposób - nawet przy zauważalnych różnicach wybarwienia - uzyskujemy naturalne "rozrzucenie" na nawierzchni kostek o różnych odcieniach.

Źródło i zdjęcia: Buszrem

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ: