Tunel do dworca Łódź Fabryczna prawie gotowy

Ocena: 0
2533
Kończą się prace w tunelu prowadzącym do dworca Łódź Fabryczna. Blisko dwukilometrowy podziemny odcinek prowadzący od ulicy Niciarnianej do nowobudowanej stacji jest już gotowy w 90 procentach. Zakończyło się także szklenie trzech świetlików na ogromnej kopule dworca. Po zakończeniu inwestycji dworzec będzie mógł obsłużyć nawet 20-krotnie więcej pasażerów niż obecnie.

Na ukończeniu jest odcinek tunelu pomiędzy ulicami Niciarnianą i Kopcińskiego. Zakończył się montaż szyn, trwa montaż urządzeń sterowania ruchem oraz budowa ostatniego 155-metrowego odcinka tunelu pod ulicą Kopcińskiego.

Tunel ma 1,7 km długości i kończy się 16,5 m pod ziemią, co stanowiło spore wyzwanie konstrukcyjne ze względu na trudny geologicznie teren i obecność wód podziemnych. Grubość zewnętrznych ścian tunelu przekracza 1 m, natomiast płyty górnej sięga nawet 2,5 m.

Na dworcu Łódź Fabryczna zakończyło się już szklenie trzech tzw. świetlików. To pokryte szkłem kopuły, przez które światło słoneczne będzie docierało na najniżej położony poziom peronów.

W hali głównej, 16 metrów pod ziemią, wykonawca zbudował już cztery perony. Trzy z nich o długości 400 metrów i jeden - 300 metrów. Trwa montaż instalacji: odwodnieniowej, wentylacyjnej oraz montaż instalacji przeciwpożarowej.

Cała inwestycja, w tunelu i na dworcu, obejmuje montaż 12,5 km torów. Pierwsze przejazdy pociągów technicznych do nowego dworca zaplanowano pod koniec roku.


Wartość całego projektu to 1,75 mld złotych. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały umowę na dofinansowanie inwestycji ze środków UE. Prace współfinansowane przez UE zostaną wykonane i rozliczone w tym roku. Część inwestycji realizowana przez samorząd również uzyskała unijne wsparcie.

Inwestycja jest realizowana przez konsorcjum Torpol, Astaldi, Intercor oraz Przedsiębiorstwo Dróg i Mostów.

Informacje dodatkowe

Dworzec Łódź Fabryczna to jeden z najnowocześniejszych dworców kolejowych w Europie. Nowa stacja będzie w stanie odprawić 20-krotnie więcej pasażerów niż obecnie. Nowy trzypoziomowy dworzec będzie kluczowym elementem Nowego Centrum Łodzi. Na drugim poziomie, ulokowanym 16,5 metra pod ziemią, znajdzie się stacja kolejowa z czterema peronami i ośmioma torami. Całkowita powierzchnia płyty w obszarze stacji i parkingu będzie miała powierzchnię ok. 65 tys. metrów kwadratowych, co jest odpowiednikiem 6 pełnowymiarowych boisk piłkarskich.

Źródło i zdjęcia: PKP
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ: