Tauron z PIR-em we wspólnym projekcie energetycznym

Ocena: 0
3748
20 marca 2014 r. Tauron Polska Energia oraz Polskie Inwestycje Rozwojowe podpisały porozumienie w sprawie finansowania budowy bloku energetycznego o mocy 413 MW w Elektrowni Łagisza w Będzinie. Będzie to jedna z największych inwestycji Grupy TAURON w województwie śląskim i jeden z największych tego typu projektów realizowanych obecnie w Polsce.

Elektrownia Łagisza

Wartość przedsięwzięcia przekroczy 1,5 miliarda złotych, a udział PIR osiągnie maksymalny dopuszczalny poziom 750 milionów złotych. Blok rozpocznie pracę pod koniec 2018 r.

"To kolejna bardzo ważna inwestycja energetyczna z udziałem spółek Skarbu Państwa, które napędzają wzrost gospodarczy Polski. W ostatnich sześciu latach nasz wzrost gospodarczy wyniósł narastająco prawie 20 proc. To robi wrażenia zwłaszcza na tle całej Unii, której PKB skurczył się przez ten czas o 0,8 proc. W ciągu sześciu lat nakłady na rozbudowę mocy wytwórczych wyniosą 30 mld zł. Dzięki temu powstaną nowoczesne bloki o łącznej mocy 5000 MW, a nasze moce wytwórcze będą najnowocześniejsze w Europie. Wśród nich blok gazowo-parowy w Łagiszy, który zacznie działać za cztery lata" - mówi Włodzimierz Karpiński, minister Skarbu Państwa. "PIR jest już zaangażowany w projekty o wartości 5 mld zł i analizuje kolejne o wartości 10 mld zł".

"Wspólna inwestycja z TAURONEM to dowód na to, że Polskie Inwestycje Rozwojowe osiągnęły pełną zdolność realizowania zadań, do których Fundusz został powołany. Skala inwestycji, jej znaczenie dla rozwoju regionu, poprawy efektywności i bezpieczeństwa energetycznego polskiej gospodarki, a także pozytywny wpływ na środowisko, idealnie wpisują się w naszą misję. Jednocześnie udział PIR-u w projekcie to gwarancja rentowności całej inwestycji. Obok wspólnej z Lotosem inwestycji na złożu B-8 oraz z Miejskim Przedsiębiorstwem Energetyki Cieplnej w Olsztynie, projekt Łagisza to już trzecia inwestycja PIR prowadząca do realizacji strategicznego celu, jakim jest poprawa bezpieczeństwa energetycznego naszego kraju. Kolejne inwestycje PIR w tym sektorze powinny ujrzeć światło dzienne w najbliższych tygodniach" - mówi Mariusz Grendowicz, prezes Polskich Inwestycji Rozwojowych.

Budowa bloku gazowo-parowego o mocy około 413 MWe w Elektrowni Łagisza wpisuje się w strategię Grupy TAURON, która zakłada dywersyfikację źródeł energii. Dzięki inwestycji poprawi się bezpieczeństwo energetyczne zintegrowanego systemu ciepłowniczego aglomeracji śląsko-dąbrowskiej. Już dziś Elektrownia Łagisza jest jednym z podstawowych źródeł zasilania w ciepło dla Będzina i Dąbrowy Górniczej, a w przyszłości, po roku 2017, również Sosnowca. Nowa jednostka zapewni ciepło systemowe dla 700 tys. mieszkańców aglomeracji.

"TAURON dywersyfikuje swój portfel wytwórczy. Finansowanie projektów pozyskujemy z kilku źródeł, to m.in. środki własne, kredyty, emisje obligacji. Mamy nadzieję, że ważnym partnerem dla nas będzie również PIR" - mówi Dariusz Lubera, prezes zarządu TAURON Polska Energia. "Strategia zakładająca odbudowę mocy elektrycznej w skojarzeniu z produkcją ciepła w Elektrowni Łagisza uzasadniona jest m.in. istniejącym i perspektywicznym dużym, na poziomie około 250 MWt., rynkiem ciepła należącym do naszej spółki TAURON Ciepło. Wysokosprawna elektrociepłownia zastąpi pracujące w Elektrowni Łagisza 120-MW bloki węglowe, których eksploatacja przewidziana jest do końca 2017 r. Jednostka spełniać będzie wszystkie normy środowiskowe, redukując w ten sposób poziom emisji do atmosfery dwutlenku węgla, tlenków siarki, pyłów i tlenku azotu".

Za lokalizacją inwestycji przemawia również wykwalifikowana załoga Elektrowni Łagisza i odpowiednia infrastruktura techniczna niezbędna do produkcji energii elektrycznej i ciepła (zaopatrzenie w wodę, paliwo i inne surowce, wyprowadzenie mocy na wszystkich poziomach napięć 110, 220, 400 kV). W szczycie prac przy budowie nowego bloku w Elektrowni Łagisza zatrudnionych będzie około 500 osób.

Źródła: TAURON Polska Energia SA, PIR
Zdjęcie: TAURON Polska Energia SA
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ: