Calais to znany port dla promów płynących do Wielkiej Brytanii. Ale to nadbrzeżne miasto ma o wiele więcej do zaoferowania. Oprócz pięknych widoków odwiedzający Calais mogą podziwiać wybitną architekturę - taką jak np. hala sportowa o powierzchni 2400 m2 , która właśnie powstaje w centrum miasta. Położona jest dokładnie przy samej Quai de la Moselle a można ją od razu dostrzec dzięki jej charakterystycznej szklanej fasadzie. To istne dzieło sztuki będzie miejscem rozgrywek w koszykówkę, siatkówkę czy w piłkę ręczną. Budynek posiada stałe i wysuwane trybuny, by nawet 1500 widzów mogło wygodnie oglądać mecze. Fundamenty trybun zostały wykonane z jasnego betonu przy pomocy paneli NOEtop S. Zadanie wylania fundamentów przypadło kontrahentowi Demathieu Bard z Montigny -les-Metz. A partnerem głównego dostawcy pracującego przy tym projekcie jest NOE France Technique de Coffrage, St. Quentin, francuska filia NOE-Schaltechnik z Süssen w Niemczech.
Osiągnięte wymagania przy budowie trybun dzięki NOEtop S
Złożoność konstrukcji nie jest widoczna na pierwszy rzut oka, ponieważ fundamenty trybun o długości 150 m składają się z trójkątnych betonowych ścian. Ściany są od siebie oddalone o około 7 m. Ich wysokość maksymalna to 11,5 m a szerokość 18 m. W różnych miejscach na ścianach znajdują się otwory co stwarza uczucie lekkości budowli a widzowie mogą swobodnie się poruszać pod trybunami. Ściany posiadają zgięcia - nagłe zmiany w pionowej konstrukcji. Stanowiło to kolejne wyzwanie podczas budowy. Ekipa budowlana zdecydowała się użyć ściennych szalunków NOEtop S by w pełni sprostać temu trudnemu zadaniu.
To właśnie przy tym projekcie niezwykle solidny system NOEtop S (S symbolizuje bezpieczeństwo, z angielskiego "safety") mógł udowodnić swoją wszechstronność. System powstał specjalnie z myślą o krajach z wyjątkowo wysokimi standardami bezpieczeństwa na placach budowy. Rusztowania z barierkami bezpieczeństwa dookoła, drabiny oraz podpory pionujące przymocowywane są bezpośrednio do ogromnych paneli NOEtop S i dostarczane są na place budowy gotowe do natychmiastowego użycia. Wystarczy rozstawić rusztowania i wyregulować zastrzały a NOEtop S jest już gotowe do użycia. Wymaga tylko ponownego złożenia przed przeniesieniem w kolejne miejsce. Elementów zabezpieczających nie trzeba demontować ani usuwać w celu przewiezienia czy składowania.
NOE oferuje w systemie NOEtop S wiele paneli w różnych rozmiarach, co oznacza że klient zawsze będzie w stanie stworzyć najwłaściwszy dla siebie wzór połączeń. Panel XXL o rozmiarach 5,30 x 2,65 m jest największym szalunkiem dostępnym na rynku i umożliwia wylanie ponad 14 m2 betonu bez widocznych śladów po połączeniach szalunków. Innymi zaletami NOEtop S to łatwość w obsłudze oraz wyjątkowa wytrzymałość. Wszystkie ramy i profile są ocynkowane z zewnątrz i od wewnątrz. Ściągi jednostronne mogą z łatwością być umieszczane w jakimkolwiek miejscu zintegrowanego pasa montażowego. Szalunki, które przeszły testy GSV wytrzymają nacisk betonu o wartości 88 kN/m2.
Wyraziste narożniki i brzegi
NOE-Schaltechnik oferuje również wiele dodatkowych modułów, by poszerzyć zakres ich możliwości. I tak na przykład dostępne są przegubowe kątowniki na zewnętrzne i wewnętrzne naroża. Dzięki temu powstają wyraziste narożniki o kątach znacznie większych lub mniejszych niż 90°. Był to decydujący argument przy podejmowaniu decyzji o użyciu produktów NOE na placu budowy w Calais. Połączenie narożne jest opatentowane i słynie z jego łatwego w obsłudze mechanizmu nastawnego, co pozwala na ustawienie narożnika pod niemal każdym kątem. Wymienialne zewnętrzne i wewnętrzne listwy narożnikowe PU zapobiegają wyciekaniu mleczka cementowego. Dzięki temu narożniki wyglądają bardzo estetycznie, co było priorytetem w Calais, ponieważ beton pozostaje tu na wierzchu.
Ponadto, zawiasy kątowników nigdy nie zalepiają się twardniejącym betonem. Pozwala to zaoszczędzić czas przeznaczony na czyszczenie i serwisowanie szalunków. Łatwy w obsłudze dopasowujący się mechanizm znacznie ułatwia wznoszenie i zdejmowanie szalunków. System ten pozwolił kontrahentowi na stworzenie zgięcia w ścianie bez żadnych komplikacji. Jednakże, pozostało jeszcze jedno wyzwanie do pokonania.
Specjalne elementy wkładane do szalunków
Ostatnią rzeczą do zrobienia było znalezienie sposobu na wylanie betonu w taki sposób by uzyskać ściany o specjalnych kształtach. Bez pomocy dodatkowych elementów beton sam by się wyrównał i niemożliwe by było ukształtowanie trójkątnej ściany zwężającej się do góry. By to osiągnąć kontrahent umieścił odpowiednie ramki w środku szalunku, które by utrzymały beton w wymaganym trójkątnym kształcie. Podobną rzecz zrobiono przy otworach w ścianach. W efekcie jedynie 2 miesiące zajęło kontrahentowi ukończenie prac budowlanych. Jak tylko budynek zostanie oddany do użytku publicznego, zaczną się rozgrywać mecze w tym wyjątkowym otoczeniu.
Źródło i zdjęcia: NOE