W południowo-francuskiej gminie Sérignan powstało gimnazjum z licznymi budynkami pomocniczymi, których fasady tworzy beton architektoniczny. Na ich powierzchni znajduje się relief przypominający o tradycyjnym stylu architektonicznym Camargue. Aby go zrealizować, architekt François Fontes we współpracy z NOE-France, francuską firmą córką NOE-Schaltechnik (Süssen) zaprojektował indywidualny szalunek, który obecnie znalazł się jako standardowy asortyment w ofercie NOEplast.
Fot. NOE-PL Sp. z o.o.
Kwestią wyczucia jest połączenie stylu architektonicznego (uważanego raczej za nowoczesny) ze stylem, który odchodzi coraz bardziej w przeszłość, tworząc przy tym ambitną pod względem architektonicznym całość. Estetyczne skutki tego działania architekt François Fontes przedstawił na Lycée Marc Bloch w Sérignan. Pod jego kierownictwem powstał tutaj kompleks budowli, które od jesieni 2013 r. służą liczniej rzeszy uczniów jako obiekt edukacyjny i rekreacyjny.
Powierzchnie fasad budowli w przeważającej części tworzy strukturalny beton architektoniczny, ukazujący relief o wyglądzie wiązek trzciny. W ten sposób architekt przypomniał o 700-letniej tradycji budownictwa w Camargue. Bazuje ono na wykorzystywaniu trzciny jako organicznego materiału budowlanego i stąd w przeszłości stanowiła źródło przychodów dla kobiet. Ponieważ głównie ich zadaniem były wyprawy na bagna i zbieranie tam łodyg trzciny. Po ścięciu sierpem z długim uchwytem trzcina była transportowana łodzią na ląd, gdzie następnie była układana w wiązki i wiązana sznurem lub drutem. To organiczne tworzywo można było wykorzystywać do krycia dachów, do izolacji, a nawet do wznoszenia ścian. Elementy budowlane wykonane z tego materiału często miały charakterystyczny relief. I właśnie ten motyw przejął architekt François Fontes i zbudził do nowego życia na wykonanych z betonu architektonicznego fasadach kompleksu budowli we Francji. Przy realizacji tego niezwykłego wyglądu powierzchni w betonie zastosował on matryce strukturalne NOEplast firmy NOE-Schaltechnik
Fot. NOE-PL Sp. z o.o..
Powstaje nowa matryca
NOE ma maty poliuretanowe o nazwie NOEplast i dysponuje dużym asortymentem standardowych matryc. Poza tym oferuje także możliwość samodzielnego realizowania indywidualnych motywów.
François Fontes skorzystał z tej szansy i stworzył całkowicie nową matrycę. Ponieważ relief betonowy miał być możliwie bliski oryginału, osoby odpowiedzialne za wykonywanie matryc strukturalnych NOEplast używały naturalnej trzciny. Do formowania wykorzystywany był płynny poliuretan.
Matryca jest dostępna na rynku od początku roku 2014. Tradycją NOE-Schaltechnik jest, że nazwy nowym matrycom strukturalnym są nadawane prawie zawsze po ich pierwszym użyciu. Tym razem struktura otrzymała nazwę regionu, z którego pochodzi tradycyjne budownictwo trzcinowe. Matryca, którą zaprojektował François Fontes, nosi nazwę Camargue.
Zastosowanie matrycy
Tak jak wszystkie matryce strukturalne również ta musi być dobrze zamocowana w szalunku. Po naniesieniu środka antyadhezyjnego użytkownik może wlewać beton. Z chwilą jego stwardnienia matryca jest usuwana i relief staje się widoczny. Dla ułatwienia pracy klientom, NOE-Schaltechnik oferuje specjalny serwis: na ich życzenie pracownicy przedsiębiorstwa naklejają matrycę na szalunek lub na płytę nośną i przykręcają ją do elementu szalunku. Jest to cenna pomoc, zwłaszcza w przypadku budów z zastosowaniem masy betonowej przygotowywanej na miejscu, ponieważ w tym przypadku często nie ma równego podłoża, wolnego od pyłu, a wahania temperatury dodatkowo utrudniają naklejanie matryc. Na placu budowy oznacza to, że wymagany staje się tylko jeden etap prac, dzięki czemu można zaoszczędzić czas i pieniądze.
Fot. NOE-PL Sp. z o.o.
Wielokrotne użycie oznacza oszczędność pieniędzy
Kolejną istotną zaletą matryc NOEplast jest fakt, że zależnie od właściwości ich struktury mogą być używane do 100 razy. W tym celu w większości przypadków wystarczy oczyszczenie matrycy wodą i ponowne nałożenie środka antyadhezyjnego. Każde użycie powoduje redukcję kosztu metra kwadratowego betonu. Aby matryca zachowała stabilność kształtu i długą żywotność producent na odwrocie nakłada tkaninę z włókna szklanego – jest to kolejna cecha pozytywnie odróżniająca NOEplast od licznych innych matryc szalunkowych. W przyszłości ściany betonowe ukazujące relief wiązek trzciny można wykonywać nie tylko w Camargue, ale na całym świecie i w ten sposób nawiązywać do budownictwa tradycyjnego.
Na zdjęciach: Widoczne powierzchnie betonowe ścian Lycée Marc Bloch w południowo-francuskim Sérignan są wzorowane na ustawionych obok siebie wiązkach trzciny. Ich zadaniem jest przypominanie o kilkusetletniej tradycji budownictwa w Camargue. Architekt François Fontes dał im w ten sposób nowe życie.
Świat Betonu 1(1) 2014