Specjalistyczne usługi stolarskie jako uzupełnienie do systemowych szalunków

Ocena: 0
6409

Wraz z popularyzacją uniwersalnych systemów szalunkowych i trendami architektonicznymi w budownictwie, następuje również wzrost oczekiwań inwestorów odnośnie jakości uzyskiwanych powierzchni ścian po zabetonowaniu i ich rozformowaniu. Coraz częściej ten właśnie aspekt bywa decydującym przy wyborze szalunków ściennych w czasach rosnącej konkurencyjności firm wypożyczających szalunki.

fot.1 Matryca do odciskania napisu

Dobrej jakości płyty szalunkowe, z litą nie zarysowaną sklejką to w takiej sytuacji czynnik newralgiczny, jednakże na jakość uzyskiwanych ścian żelbetowych istotny wpływ mają na pozór "nieistotne" detale. Wielu prywatnych inwestorów coraz częściej decyduje się na stosowanie betonu licowego dla elementów np. małej architektury, murków oporowych itp. rezygnując z późniejszej obróbki estetycznej takich ścian, pozostawiając surowy beton z widocznym odciskiem po szalunku. W takiej sytuacji większe znaczenie mają prace stricte szalunkowe, przygotowanie formy, prostolinijność formy, właściwe zagęszczenie i ułożenie mieszanki betonowej w formie, galanteria betonowa. Listwy fazujące z PCV popularne "dreikantki" pełnią rolę użytkowo-estetyczną. Zapobiegają niekontrolowanym ukruszeniom ostrych krawędzi w elementach żelbetowych, tworząc przy tym również miły dla oka obraz krawędzi ściany betonowej.

fot.2 Prawidłowo wykonana pionowa krawędź muru

Materiał oraz konstrukcja takiej listwy fazującej nie współgra jednak najlepiej ze sklejką szalunkową w płytach systemowych. Mają one tendencję do falowania i często przy szalowaniu długich odcinków prostych ścian ten efekt jest zauważalny, zwłaszcza w dużym skrócie perspektywicznym. Mocowanie małymi gwoździami od strony lica betonu powoduje że listwa często nie przylega ściśle do powierzchni płyty, tworząc mikroszczeliny w które może wniknąć mleczko cementowe. Skutkiem powyższego mogą być pojawiające się różnice w fakturze odcisku płyty na ścianie żelbetowej jak również gniazda żwirowe. Lepszym rozwiązaniem w takim przypadku wydaje się być zastosowanie listw drewnianych z dobrej jakości drewna liściastego np. olchowego. Uzyskana jakość krawędzi sfazowanej takiego elementu jest znacznie lepsza. Firma Budosprzęt wprowadziła specjalistyczne usługi stolarskie dla klientów wychodząc naprzeciw oczekiwaniom rynku. Poczynając od prostych elementów jak np. rzeczone listwy fazujące, kończąc na zindywidualizowanym szalunku dla spiralnej żelbetowej klatki schodowej oraz zyskującym na popularności szablonach literowych z nazwą firmy czy adresem nieruchomości.

fot.3 Typowe efekty użycia standardowego szalunku i listew PVC

fot.4 Wykonawca użył listew drewnianych tam gdzie chciał mieć ładne krawędzie, a tam gdzie planuje dalsze prace listwy nie były użyte - widać wykruszenia krawędzi

Źródło i zdjęcia: Budosprzęt

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ: