Skanska rozpoczyna budowę nowej części Poznania

Ocena: 0
4376
Skanska rozpoczęła budowę projektu Nowy Rynek, który na nowo zdefiniuje ważną część Poznania. U zbiegu ulicy Matyi i Wierzbięcice, na terenie 3,8 ha powstanie nowy kwartał miasta, z rynkiem wewnątrz zespołu budynków o różnej funkcji. To jedno z największych przedsięwzięć urbanistycznych w nowej historii Poznania i najbardziej złożony projekt deweloperski, w jaki zaangażowała się Skanska w Polsce. W pierwszej fazie budowy powstanie budynek biurowy, który zaoferuje 25 tys. mkw. nowoczesnej przestrzeni do pracy.

Poznań jest jednym z najszybciej rozwijających się rynków dla sektora usług biznesowych i czwartą najsilniejszą gospodarką miejską w kraju. Jest też jednym z najlepiej ocenianych pod względem warunków życia miast regionalnych. Korzystny klimat inwestycyjny, a także dotychczasowe pozytywne doświadczenia Skanska w stolicy Wielkopolski skłoniły firmę do uruchomienia właśnie tutaj najbardziej złożonego projektu deweloperskiego, który dostarczy nową jakość przestrzeni miejskiej w Poznaniu.

"To nietuzinkowy projekt, którego realizacja diametralnie zmieni fragment Poznania. Nowy Rynek wypełni przestrzeń znajdującą się w centrum miasta wielofunkcyjną zabudową, nadając jej zupełnie nowe oblicze i rolę. Projekt ten odpowiada na różne potrzeby nowoczesnych miast - łączy biznes, funkcje mieszkaniowe i społeczne.   Sądząc po dotychczasowych obiektach firmy Skanska, inwestycja ta będzie charakteryzować się bardzo wysoką jakością architektury. Mamy szansę kreować pewne tereny naszego miasta na nowo i korzystamy z tego. Cieszę się, że takie wyzwanie - doceniając potencjał Poznania - podejmują deweloperzy o globalnym zasięgu i renomie" - właśnie jak Skanska - mówi Jacek Jaśkowiak, Prezydent Miasta Poznania.

Nowy Rynek będzie ponadczasowym miejscem dla biznesu, mieszkańców oraz turystów, a także dostępnym dla wszystkich poznaniaków rynkiem, który będzie sprzyjał spotkaniom, rekreacji i rozrywce. "Nowy Rynek jest wyjątkowym projektem. Na tak dużej powierzchni co dzień spotykać się będzie kilka tysięcy osób. Mieszkańcy Poznania będą tu pracować, a po godzinach korzystać z kawiarni na otwartym, zupełnie nowym rynku miejskim. We współpracy z władzami miasta tworzymy nową przestrzeń dla Poznania i chcemy dać mieszkańcom możliwość korzystania z niej na wiele sposobów" - mówi Arkadiusz Rudzki, dyrektor zarządzający biurowej spółki Skanska.

"Od wielu lat, jako firma budowlana i deweloperska, jesteśmy częścią Poznania i Wielkopolski. Nowy Rynek będzie naszym trzecim projektem deweloperskim na tym rynku i jednocześnie jednym z najciekawszych tego typu przedsięwzięć w Polsce" - dodaje Łukasz Kaleciński, dyrektor regionalny biurowej spółki Skanska.

Poznańskie rynki

Projekt urbanistyczny, czyli całościową koncepcję zagospodarowania tej ważnej dla poznaniaków przestrzeni, wykonała pracownia JEMS Architekci. Koncepcja odwołuje się do historii Poznania z przełomu XIX i XX w., kiedy nastąpił dynamiczny rozwój terytorialny miasta.

Przestrzeń zabudowy łącznie będzie liczyć ponad 100 tys. mkw. Na terenie znajdzie się 5 budynków o różnych funkcjach, które docelowo stworzą nowy miejski rynek. Do projektowania kolejnych etapów Skanska zaprasza najlepsze pracownie architektoniczne w Polsce. Projekt pierwszego budynku powstał we współpracy z wrocławskim studiem Maćków Pracownia Projektowa.

Nowy Rynek będzie budowany zgodnie z najwyższymi standardami zrównoważonego budownictwa. Pierwszy etap projektu będzie ubiegał się o certyfikat "Obiekt bez Barier". Oznacza to, że będzie on dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, rodziców z dziećmi, seniorów oraz osób nieposługujących się językiem polskim.

Nowy Rynek - kluczowe fakty i liczby:

  • Całkowita powierzchnia najmu: ponad 100 000 mkw.
  • Powierzchnia najmu I etapu: 25 000 mkw.
  • Planowany termin oddania do użytku I etapu: Q2 2019 rok
  • W pierwszym etapie zostanie wybudowany pierwszy budynek, zlokalizowany od strony ulicy Matyi i Przemysłowej.
  • Pierwszy etap kompleksu dostarczy 265 miejsc parkingowych
  • Pierwszy budynek I etapu będzie miał 6 kondygnacji naziemnych.
  • Certyfikacja: LEED Gold.
  • Generalny wykonawca budynku: Skanska S.A.
  • Autor projektu architektonicznego pierwszego etapu inwestycji: Maćków Pracownia Projektowa.

Źródło i wizualizacja: Skanska
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ: