Rzeźba wykonana z czarnego betonu dostarczonego przez Lafarge

Ocena: 0
3123
30 maja, o godz. 12.00, na żoliborskich bulwarach wiślanych pojawi się rzeźba-przepaść, wykonana z czarnego betonu. Asocjacje, bo o tej rzeźbie mowa, to seria czterech realizacji artystyczno-architektonicznych nad Wisłą, w okolicach Mostu Gdańskiego.
Asocjacje to nie tylko interwencje artystyczne, które wpiszą się na stałe w krajobraz tej części miasta, ale funkcjonalne obiekty małej architektury, zachęcające warszawiaków do korzystania z przestrzeni bulwarów. Projekt Fundacji Bęc Zmiana i firmy Lafarge rozpoczęło odsłonięcie betonowej, świecącej po zmierzchu rzeźby autorstwa Maurycego Gomulickiego.

Wernisaż kolejnego obiektu, "Szczeliny" Łukasza Jastrubczaka, również nastąpi w sobotę 30 maja, o godzinie 12.00. "Szczelina" to nawiązanie do projektu modernizmu - wywołuje wrażenie niepokoju, podobnie jak wprowadzane w życie modele idealnego świata. Wśród inspiracji artysta wymienia również film "Wstręt" Romana Polańskiego, w którym rozpadające się ściany i sufity obrazują schizofreniczną wizję głównej bohaterki.

"Bardzo często w swoich pracach odnoszę się do tradycji modernistycznej, a szczególnie interesuje mnie jej utopijny aspekt. (...) Beton jest dla mnie ważnym materiałem ze względu na swoje asocjacje z modernizmem. Żel-bet był przecież nowoczesnym materiałem, dzięki któremu możliwa była odbudowa powojennej Europy" - mówi Łukasz Jastrubczak. Artysta tworzy wideo i obiekty, jest laureatem konkursu "Spojrzenia" 2013; współpracuje z galerią Dawid Radziszewski w Warszawie.

Za wykonanie obiektów odpowiada partner projektu, firma Lafarge, producent betonu, która opracowała i wykorzystuje innowacyjne technologie, aby sprostać wizjom artystów. "Zaproponowaliśmy Łukaszowi beton kolorowy Artevia, który poprzez swoją barwę i konsystencję tworzy wrażenie głębi. Betony Artevia, które wprowadziliśmy na polski rynek kilka lat temu cieszą się ogromnym uznaniem architektów. Artevia pomogła w uzyskaniu spektakularnych wrażeń wizualnych chociażby w Muzeum Ulmów w Markowej, Mauzoleum w Michniowie, Placu Hiszpańskim przy Perle w Lublinie czy Muszli Koncertowej w żnińskim parku" - mówi Magdalena Kicińska z Lafarge.

Źródło i zdjęcie: Lafarge
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ: