Rozbudowa Elektrowni Kozienice: milion przepracowanych godzin bez wypadku

Ocena: 0
3000
Na placu budowy ultranowoczesnego bloku energetycznego w Elektrowni Kozienice, realizowanej przez Polimex-Mostostal, prace przy budowie kotła weszły w zasadniczą fazę. Dzięki bardzo dobrej organizacji budowy oraz wdrożeniu wysokich standardów BHP, w trakcie miliona przepracowanych roboczogodzin nie doszło na budowie do żadnego wypadku.

Polimex-Mostostal realizuje obecnie dwa kluczowe dla polskiego sektora energetycznego kontrakty, jakimi są budowa bloku energetycznego w Elektrowni Kozienice, o łącznej wartości 6,3 mld zł, oraz budowa dwóch bloków energetycznych w Elektrowni Opole, o łącznej wartości  11,5 mld zł. W obu kontraktach po ok. 42% zakresu prac przypada na Polimex-Mostostal.

Nowy blok energetyczny w Kozienicach zostanie przekazany do eksploatacji w 2017 r. Jego moc wyniesie 1075 MW, a sprawność netto, która osiągnie 45.59%, będzie jedną z najwyższych na świecie. Polimex-Mostostal w konsorcjum z MHPSE jest odpowiedzialny za budowę, montaż oraz wyposażenie nowego bloku. Trwa obecnie montowanie konstrukcji nośnej kotła oraz zamontowano pierwszy słup budynku maszynowni.

"Budowa nowoczesnego bloku energetycznego jest bardzo złożonym przedsięwzięciem. Często prace wykonywane są obok działającej elektrowni, jak ma to miejsce w Kozienicach. Kompleksowa realizacja takich wielkich, zaawansowanych technologicznie projektów, wymaga od wykonawcy odpowiednich kompetencji, doświadczenia i potencjału" - powiedział Bogusław Piekarski, wiceprezes zarządu ds. operacyjnych Polimex-Mostostal SA.

"Polimex-Mostostal dobrze radzi sobie z realizacją takich projektów. Mam na myśli nie tylko zdolność firmy do zapewnienia wysokiej jakości realizowanych prac, dotrzymania harmonogramu, ale także nowoczesnego podejścia do wymagań ochrony środowiska i BHP" - dodał wiceprezes.

"Dążymy do stałej poprawy bezpieczeństwa pracy na budowach, nie tylko w odniesieniu do własnych pracowników, ale również pracowników naszych partnerów biznesowych, podwykonawców i dostawców. Naszym nadrzędnym celem jest wyeliminowanie wypadków przy pracy. Zamierzamy to osiągnąć m.in. poprzez wdrażanie najlepszych rozwiązań systemowych w zakresie BHP" - podkreślił Bogusław Piekarski.

Polimex-Mostostal jest członkiem założycielem Porozumienia dla Bezpieczeństwa w Budownictwie, które zawarły największe firmy budowlane działające w Polsce. W skład porozumienia wchodzą ponadto: Bilfinger Infrastructure, Budimex, Hochtief Polska, Mota Engil C.E., Mostostal Warszawa, Skanska i Warbud.

Wspierającymi działania Porozumienia są następujące instytucje: Państwowa Inspekcja Pracy, Polski Związek Pracodawców Budownictwa, Związki Zawodowe: Budowlani i Solidarność, Polski Związek Inżynierów i Techników Budownictwa oraz  Polska Izba Inżynierów Budownictwa.

Źródło: Polimex-Mostostal
Wizualizacja: www.elko.com.pl
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ: