Remont generalny kolejnych dworców PKP

Ocena: 0
3924
Rozpoczyna się remont generalny dworców w Opolu, Legnicy i Łęczycy. Spółka PKP S.A. podpisała umowy z wykonawcami na przebudowę tych obiektów. W najbliższych dniach robotnicy przejmą place budowy.

Dworce Opole Główne i Legnica zmodernizuje do końca I kwartału 2014 firma Budobratex z Legnicy, odpowiednio za 13,9 i 13,5 miliona złotych. Nieco wcześniej, bo w grudniu 2013, zakończy się przebudowa dworca w Łęczycy. Wykona ją Skanska S.A. za 3,2 miliona złotych. Wszystkie projekty będą finansowane ze środków budżetu państwa i własnych PKP S.A.

"Nie tracimy tempa inwestycji. Dworce w Opolu, Legnicy i Łęczycy to kolejne obiekty, które w ciągu najbliższych kilkunastu miesięcy radykalnie zmienią standard obsługi podróżnych. Przygotowujemy następne projekty, by maksymalnie wykorzystać nie tylko środki z budżetu państwa, ale również finansowanie Unii Europejskiej i możliwości, jaki daje współpraca z prywatnymi deweloperami" - mówi Piotr Ciżkowicz, członek zarządu Grupy PKP.

Inwestycje zaplanowane w Opolu, Legnicy i Łęczycy, to kompleksowe, gruntowne przebudowy dworców PKP. Ich celem jest podniesienie funkcjonalności i komfortu korzystania przez podróżnych z dworców, poprawa bezpieczeństwa, a także estetyki obiektów.

Ważnym aspektem prowadzonych prac będzie dostosowanie budynków do obsługi osób niepełnosprawnych, a także montaż nowoczesnych systemów monitoringu i informacji. Ułatwi to pasażerom sprawne poruszanie się i pozytywnie wpłynie na bezpieczeństwo na dworcach oraz w ich najbliższym otoczeniu.

Zakresy inwestycji są zbliżone. Dworce mają przejść prawdziwą metamorfozę z poszanowaniem dla elementów zabytkowych. Poprawi się estetyka i funkcjonalność pomieszczeń przeznaczonych do obsługi podróżnych (hole, poczekalnie, toalety, przejścia, korytarze). Pojawi się w nich nowa mała architektura. Zamontowane zostaną nowoczesne systemy informacji wizualnej i głosowej. Zdecydowanie polepszy się również stan techniczny budynków, dzięki wymianie wszelkiego rodzaju systemów i instalacji. Renowacji zostaną poddane elewacje budynków dworcowych PKP wraz z detalami architektonicznymi, które zostaną umiejętnie podkreślone przez nowe oświetlenie.

W Opolu i Łęczycy na nowo zostaną zaaranżowane place dworcowe. Polepszy się organizacja ruchu i rozwiązania przestrzenne. Przebudowane zostaną ciągi piesze i uporządkowana zieleń. Nowa na placach dworcowych będzie również mała architektura - ławki, kosze i oświetlenie. Przy dworcu w Opolu, po wyburzeniu budynku stołówki, powstanie parking na około sześćdziesiąt samochodów.

W ramach inwestycji znikną bariery architektoniczne, które utrudniały osobom niepełnosprawnym poruszanie się po dworcach. Przy głównych wejściach do dworca w Łęczycy zostaną wybudowane podjazdy, natomiast w Legnicy przy zejściu z holu do tunelu stanie platforma przyschodowa. Z kolei w Opolu, przy tunelu łączącym dwa budynki dworca, powstaną windy, które umożliwią swobodne przemieszczanie się osobom o ograniczonej sprawności ruchowej. Na każdym ze zmodernizowanych dworców PKP powstaną toalety dla osób niepełnosprawnych i obniżone zostaną blaty kas biletowych. W posadzkach, na wszystkich przebudowywanych dworcach, zostaną ułożone linie prowadzące z tzw. "punktami uwagi", co pozwoli sprawniej poruszać się osobom niewidzącym.

Inną inwestycją PKP, jaka została zrealizowana w ostatnim czasie, był kapitalny remont dworca w Krzeszowicach w Małopolsce. Obiekt dostosowano do potrzeb osób niepełnosprawnych i mających trudności z poruszaniem się. Przebudowano pomieszczenia ogólnodostępne, takie jak hol kasowy czy poczekalnia. Przygotowano także pomieszczenie dla matki z dzieckiem i punkt medyczny. Dla osób niedowidzących zostały zamontowane specjalne płytki kierunkowe, które ułatwią poruszanie się po dworcu.

Budynek zmienił się również z zewnątrz. Ma nową elewację, dach, drzwi i okna. Nowatorskim rozwiązaniem są baterie słoneczne, zamontowane na dachu. To ekologiczny sposób pozyskiwania energii do podgrzewania wody. Na nowym dworcu podróżni będą mogli czuć się nie tylko bardziej komfortowo, ale i bezpiecznie. Obiekt został wyposażony w system monitoringu wizyjnego. Przy budynku powstał parking na 15 miejsc. Zostały również wyznaczone miejsca dla osób niepełnosprawnych.

Remont dworca PKP trwał 2 lata. Wartość inwestycji wyniosła blisko 7,7 mln złotych. Dworzec w Krzeszowicach położony jest na trasie między Krakowem a Katowicami i stanowi istotny element infrastruktury kolejowej linii E-30. Jego remont miał związek z modernizacją tej linii, współfinansowanej z funduszy unijnych. Stacja w Krzeszowicach odprawia ok. 690 tys. podróżnych rocznie.

Źródło i zdjęcie: PKP
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ: