Realizacja Budimex zdobyła tytuł Sportowego Obiektu Roku 2019

Ocena: 0
5607

Mareckie Centrum Edukacyjno-Rekreacyjne zrealizowane przez Budimex zdobyło tytuł Sportowego Obiektu Roku 2019 przyznawany przez Klub Sportowej Polski. Organizację tworzy 991 organizacji: samorządów, firm budowlanych, organizacji sportowych i edukacyjnych. To już trzecia nagroda branżowa zdobyta dla tego obiektu. Wcześniej MCER zdobył tytuł nagrodę dla projektu obiektu PLGBC Awards 2012 i Zielony Laur Polskiej Izby Gospodarczej.

Mareckie Centrum Edukacyjno - Rekreacyjne (szkoła i centrum sportowe) to najbardziej zaawansowany budynek użyteczności publicznej w Polsce wybudowany przez Budimex. To również pierwszy obiekt publiczny z certyfikatem BREEAM na poziomie: "very good". Dzięki zastosowaniu najbardziej innowacyjnych technologii, inwestycja będzie, zamiast zużywać - produkować własny prąd oddawany do sieci energetycznej, pozyskiwać wodę z deszczówki i na bieżąco optymalizować zużycie energii w poszczególnych punktach Centrum. Otwarcie pierwszej, edukacyjnej części MCER z nowoczesną szkołą podstawową odbyło się 2 września 2019 r. Część sportowo-rekreacyjna będzie otwierana 30 listopada tego roku.

Budowa MCER rozpoczęła się w marcu 2018 r. i trwała zaledwie rok oraz 7 miesięcy. Tempo pracy było wyjątkowo szybkie zwłaszcza, że powstały kompleks miał służyć jednocześnie jako placówka edukacyjna, sportowa, rekreacyjna oraz konferencyjna. Blisko 15 tys. m2 powierzchni inwestycji, zostało podzielone na dwa budynki. Gmach A pełni funkcję edukacyjną i wybudowano w nim szkołę podstawową wraz z biblioteką oraz blokiem żywieniowym. Budynek B natomiast został poświęcony sportowi i rekreacji. Znajdują w się w nim basen sportowy i rekreacyjny wraz z wydzieloną częścią SPA, a także pomieszczenia sportowe i sala teatralno - widowiskowa. Całość obiektu uzupełniają dwa boiska zewnętrzne wraz z przestrzenią do uprawiania lekkoatletyki oraz miasteczko ruchu drogowego.

"Przy tej budowie, już na samym początku realizacji, wykorzystywaliśmy innowacyjne rozwiązania. Cała inwestycja była bowiem tworzona w modelu BIM, czyli międzybranżowym projekcie 3D inwestycji. Dodatkowo wykorzystaliśmy także platformę do zarządzania dokumentacją i modelem BIM, pozwalającą na dostęp do projektów oraz modelu z urządzeń mobilnych. System pozwala również na elektroniczny obieg dokumentów pomiędzy nami, jako generalnym wykonawcą, inwestorem, a projektantami oraz inspektorami" - mówi Dariusz Blocher, prezes Budimex SA.

Cała inwestycja charakteryzuje się bardzo niskim zużyciem energii. Jest to jedno z wymagań, jakie przed MCER postawił certyfikat BREEAM. W budynku B zastosowano agregat kogeneracyjny produkujący prąd. Ciepło ze spalania będzie wykorzystywane do podgrzewania ciepłej wody użytkowej. Zastosowano także mechanizm odzysku ciepła ze ścieków prysznicowych. Ważnym elementem jest również fotowoltaika. Instalacja na dachu, o mocy 60kW, będzie miała za zadanie produkować zieloną energię, która na bieżąco będzie zużywana przez budynek.

"Panele fotowoltaiczne, które zainstalowaliśmy, ograniczą pobór energii z sieci elektroenergetycznej. W czasie, gdy szkoła nie będzie funkcjonować np. podczas wakacji nadmiar wyprodukowanej energii zostanie oddany do sieci elektroenergetycznej. Później, po okresie wakacyjnym, będziemy mogli ją częściowo odzyskać, co wpłynie na obniżenie rachunków za energię elektryczną" - tłumaczy Dariusz Blocher.

Inne rozwiązania ekologiczne zastosowane w MCER to:

  • Autorski system wentylacji klas szkolnych opierający się na indywidualnych centralach rekuperacyjnych - centrale wentylacyjne sprzężone są z pompami ciepła powietrze-powietrze zlokalizowanymi na dachu, które w zależności od pory roku grzeją lub schładzają powietrze,
  • kontrola BMS nad szczelnością rur,
  • system ogrzewania budynku A oparty o pompy ciepła,
  • baterie spełniające wymogi certyfikatu BREEAM.

Źródło i zdjęcie: Budimex

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ: