Osiedle z betonu keramzytowego

Ocena: 0
3168

"Osiedle przy Bardowskiego" to częstochowska inwestycja, do realizacji której wykorzystano beton keramzytowy. To mineralne, ceramiczne kruszywo budowlane o bardzo dobrych właściwościach termoizolacyjnych. Dzięki porowatej strukturze jest nie tylko materiałem ciepłym, ale i lekkim. Wykorzystuje się go jako materiał budowlany, ale również do wykonywania izolacji cieplnych. Świetne właściwości termoizolacyjne keramzytu skutkują mniejszymi grubościami przegród, co przy zachowaniu wszystkich niezbędnych parametrów zwiększa powierzchnię użytkową mieszkań nawet do 7% w porównaniu z tradycyjnym budownictwem wielorodzinnym.

Jest przy tym materiałem przyjaznym człowiekowi. A to za sprawą wyjątkowych właściwości: jest niepalny, odporny na działanie mrozu, wilgoci, pleśni i grzybów. Nie ma zapachu. Co bardzo ważne - elementy budowlane z keramzytu są paroprzepuszczalne. Dzięki temu ściany budynku "oddychają", co jest bardzo istotne w kształtowaniu zdrowego mikroklimatu wnętrz mieszkalnych.

Ze względu na swoje właściwości keramzyt stał się bardzo popularne między innymi w Skandynawii. Doskonale znosi wymagające warunki klimatyczne. Służy tam do budowy domów mieszkalnych i obiektów przemysłowych.

Keramzyt ma jeszcze jedną, ważną dla mieszkańców, cechę. Ściany i stropy z betonu keramzytowego znacząco wpływają na komfort użytkowania za sprawą doskonałej izolacyjności akustycznej. Jak wiadomo dźwięki w budynku są przenoszone przez powietrze oraz elementy konstrukcyjne. Badania akustyczne, które przeprowadzono w pomieszczeniach częstochowskiego budynku dały wyniki lepsze od wymagań obowiązujących w Polsce norm. A trzeba zaznaczyć, że były przeprowadzane w mieszkaniach w stanie deweloperskim. Drzwi wewnętrzne, podłogi oraz meble wpłyną dodatkowo w sposób pozytywny na akustykę mieszkań. Warto pomyśleć o mieszkaniu bez odgłosów życia codziennego sąsiadów i gwarantującym komfort naszej własnej prywatności...

W przypadku osiedla w Częstochowie inwestor był również odpowiedzialny za produkcję, dostawę oraz montaż kompletnej bryły budynku. A to oznacza, że budynek powstał z elementów przygotowanych wcześniej w fabryce. Obiekty wznoszone z elementów prefabrykowanych charakteryzuje znacznie wyższa od tradycyjnej precyzja wykonania. Poszczególne elementy budynku powstają w warunkach niemal laboratoryjnych. Sam obiekt buduje się też znacznie szybciej od tradycyjnych. Podczas montażu łatwiej o precyzję i kontrolę jakości prowadzonych prac.

"Osiedle przy Bardowskiego" ma kształt litery L. To jeden z najlepszych dla budynku wielorodzinnego kształtów. Szczególnie jeśli budynek jest ustawiony narożnikiem w kierunku południowym. Dzięki temu dwie najdłuższe (zewnętrzne) elewacje otrzymują ekspozycję południowo - wschodnią i południowo - zachodnią. To zapewnia optymalne rozwiązanie zarówno doświetlenia mieszkań, jak i ich przewietrzania. Wnętrze narożnika z kolei stanowi odciętą od zewnętrznego hałasu i wzroku ciekawskich wewnętrzne podwórze stanowiące półpubliczną przestrzeń mieszkańców. Służy ona zarówno do rekreacji i wypoczynku jak i parkowania samochodów. Od strony podwórza lokowane są również wejścia do klatek schodowych, co zapewnia dodatkową kontrolę mieszkańców nad strefami wejściowymi. Dzięki takiemu układowi wszystkie mieszkania mają idealne doświetlenie, a mieszkańcy mogą w pełni kontrolować podwórze. Powstaje tam bezpieczny plac zabaw. Odpowiednio dobrana skala budynku sprawia, że bawiące się na nim dzieci są doskonale widoczne z okien wszystkich mieszkań zespołu. Na podwórzu powstały również osłonięte od ulicy, ale za to świetnie widoczne z okien parkingi.

Źródło i zdjęcie: Buszrem

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ: