Mostostal Warszawa rozpoczął betonowanie największego fundamentu bloków energetycznych w elektrowni Opole

Ocena: 0
3928
Specjalnie przygotowana mieszanka betonowa, dostarczana nieprzerwanie 24 godziny na dobę przez 6 wytwórni betoniarskich i 54 betonomieszarki, a także zlokalizowane na miejscu budowy laboratorium badawcze Mostostal Warszawa - to szczegóły rozpoczętego właśnie betonowania płyty fundamentowej jednej z dwóch kotłowni, kolejnego etapu rozbudowy Elektrowni Opole.

Betonowanie płyty fundamentowej, budynku kotłowni numer 5, jest kolejnym etapem złożonego procesu budowy dwóch nowych kotłowni na węgiel kamienny o mocy 1800 MW, powstających w Elektrowni Opole, realizowanej przez konsorcjum firm: Mostostal Warszawa SA, Polimex-Mostostal, Rafako SA oraz Alstom Power Sp. z o.o.


Podczas 5 dni intensywnych prac, warstwą betonu od 3,0 do 3,8 grubości metra wypełniona zostanie płyta fundamentowa o wymiarach 78 na 83 metry. Powierzchnia całkowita fundamentu wyniesie 12 429 metrów kwadratowych, do zabetonowania której zostanie użyte 18 420 metrów sześciennych mieszanki betonowej.

W tak znaczącej inwestycji jaką jest rozbudowa Elektrowni Opole duże znaczenie ma jakość wykorzystanych materiałów. Dlatego do budowy fundamentu użyto, zaprojektowanej specjalnie na potrzeby tej realizacji, mieszanki betonowej, która charakteryzuje się niskim samonagrzewem. Dzięki tej technologii zminimalizowane zostanie ryzyko powstania rys w betonie prowadzących do zniszczenia konstrukcji. Na budowie prowadzone będą również prace badawcze, wykonywane przez laboratorium Mostostal Warszawa.


"Certyfikowane laboratorium Mostostal Warszawa, zlokalizowane na miejscu budowy, będzie przeprowadzało kontrole jakości mieszanki betonowej dostarczanej na potrzeby betonowania fundamentu kotłowni bloku nr 5. Pobrane zostaną próbki mieszanki betonowej w celu przeprowadzenia badań wytrzymałości na ściskanie, nasiąkliwości oraz przepuszczalności wody przez beton. Dodatkowo, 24 h/dobę prowadzony będzie monitoring przyrostu ciepła mieszanki betonowej w masywie za pomocą specjalnych sond, jak również ciągły monitoring temperatury betonu, co posłuży do podjęcia decyzji o sposobie jego pielęgnacji. Prace te realizujemy przy współpracy z Katedrą Budownictwa Betonowego Politechniki Łódzkiej" - powiedział Kamil Wituń, Kierownik Działu Głównego Technologa Mostostal Warszawa.


2015 r. to czas intensywnych prac budowlanych przy rozbudowie Elektrowni Opole. W 2016 r. dominować mają prace montażowe - m.in. maszynowni, kotłowni, części ciśnieniowej kotła, czy części technologicznej wszystkich urządzeń. Zgodnie z kontraktem przekazanie do eksploatacji bloku numer 5 nastąpić ma w drugiej połowie 2018 r., a bloku numer 6 na początku 2019 r.

Źródło i zdjęcia: Mostostal Warszawa
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ: