W Chęcinach k. Kielc odbyło się uroczyste otwarcie Europejskiego Centrum Edukacji Geologicznej Uniwersytetu Warszawskiego, na które Dyckerhoff Polska - Zakład Nowiny dostarczał mieszanki betonowe, m.in. betony zwykłe konstrukcyjne, beton barwiony w masie i zaprawę murarską.
Wyjątkowość obiektu została doceniona przez kapitułę International Property Awards. Autorzy projektu, pracownia WXA, we wrześniu odebrali w Londynie prestiżową nagrodę Best Public Service Architecture Poland (tytuł najlepszego budynku użyteczności publicznej w Polsce). Dodatkowo, projekt WXCA, jako wysoko punktowany został nominowany, by reprezentować europejski kontynent w kolejnym etapie konkursu.
Budowa Europejskiego Centrum Edukacji Geologicznej UW wystartowała w czerwcu 2014 r., a dobiegła końca w lipcu 2015 r. Centrum stoi w miejscu dawnego kamieniołomu Korzecko na Górze Rzepka. To pięć budynków, o podobnej wielkości i wysokości, połączonych ze sobą parterowymi przejściami.
Architekci z pracowni WXCA, którzy opracowali projekt gmachu, starali się, aby wkomponował się w otoczenie. W pięciu budynkach połączonych ze sobą parterowymi korytarzami znalazły się m.in. aula i stołówka w części głównej, pracownie i sale wykładowe w części laboratoryjno-dydaktycznej oraz miejsca noclegowe o różnym standardzie w pozostałych obiektach.
Uwagę gości ma przyciągać sala konferencyjna, której ściany są wkomponowane w ukształtowanie terenu, czyli nieczynny kamieniołom - odkryte skały może podziwiać jednorazowo ponad 240 osób. Powierzchnia użytkowa budynków netto wynosi prawie 6,4 tys. mkw. Głównym źródłem ciepła i chłodu dla budynków są pompy ciepła z wymiennikiem gruntowym. Dolne źródło składa się z 91 odwiertów do 120 metrów głębokości. Dodatkowo wspomaganie ogrzewania wody odbywa się z instalacji solarnej.
Obiekt w 90% jest zasilany z odnawialnych źródeł energii: ciepła ziemi oraz energii słonecznej. Jednym z wyzwań projektowych było wtopienie obiektu w wyjątkową przestrzeń wyeksploatowanego kamieniołomu. Zostało to osiągnięte z użyciem zarówno lokalnych materiałów takich, jak wapień wydobyty przy budowie obiektów, jak i lokalnej roślinności kserotermicznej na dachach i w otoczeniu obiektu.
Źródło i zdjęcia: Dyckerhoff