W ścisłym centrum Lublina, przy zbiegu Al. Racławickiej i ul. Grottgera, powstaje nowy budynek Urzędu Marszałkowskiego (BUM) wraz z Lubelskim Centrum Konferencyjnym (LCK) o powierzchni ok. 10 tys. m2. Będzie to największy tego typu obiekt w regionie. Koszt inwestycji szacowany jest na 117,79 mln zł, z czego połowa zostanie sfinansowana ze środków Unii Europejskiej.
Fot. Harsco Infrastructure
Realizowane obiekty zlokalizowane są obok siebie, oddziela je jedynie dylatacja. Budynki mają wspólną część podziemną, posadowione są na płycie fundamentowej o grubości 1,0 m. Łącznie obiekty mają ok. 140 m długości, od 30 do 48 m szerokości i 25 m wysokości. Zlokalizowane są w rejonie ścisłej zabudowy miejskiej z gęstą siatką ulic, co uniemożliwia wykonanie wykopu skarpowanego. Dlatego część podziemna wykonywana jest w wykopie ograniczonym ścianami szczelinowymi kotwionymi do gruntu. Ściany te docelowo będą również zewnętrznymi ścianami konstrukcyjnymi. Budynki zaprojektowano w konstrukcji żelbetowej, monolitycznej. Obciążenia ze stropów przenoszone są na płytę fundamentową za pośrednictwem siatki słupów i ścian. Sztywność poprzeczną zapewniają ściany trzonów komunikacyjnych.
Generalnym wykonawcą obiektu jest firma Polimex Mostostal, która na dostawcę deskowań oraz systemów podparć wybrała firmę Harsco Infrastructure Polska z uwagi na umiejętność tworzenia indywidualnych rozwiązań dla klientów, dobrą koordynację dostaw, jak też długoletnią, owocną współpracę.
Fot. Harsco Infrastructure
Pierwsze dostawy deskowań na tę inwestycję zrealizowano we wrześniu 2012. Zarówno obsługę projektową, jak i logistyczną zapewniają pracownicy Harsco z Filii Lublin. Obecnie prace na BUM znajdują się na etapie wykonywania ścian kondygnacji -2, a na LCK stropu nad poziomem 0. Część ścian zewnętrznych oraz ściany ramp i zbiorników przyległych do ściany szczelinowej wykonywane są w deskowaniu jednostronnym w oparciu o kozły oporowe SB i deskowanie Manto oraz Ronda. Technolodzy Harsco szczegółowo zaplanowali podział ścian na takty betoniarskie, określili rozstawy kotew i rozmieszczenie kozłów. Na budowie użytkowane jest około 60 szt. kozłów oporowych (głównie SB325) co pozwala na równoczesne wykonywanie 4 taktów po ok. 15 mb każdy.
W części podziemnej obiektu, na kondygnacji -3 zlokalizowano parking, do którego dojazd i wyjazd zaprojektowano za pomocą ramp, które w planie stanowią wycinek koła. W łukowe ściany konstrukcyjne tych ramp oraz zbiorników wody p-poż projektanci wprowadzili prostokątne słupy konstrukcji budynku. Elementy te musiały być wykonywane w jednym takcie betoniarskim. W takich sytuacjach technolodzy zaprojektowali niestandardowe połączenia systemów Ronda i Manto za pośrednictwem belek SG. Do dokumentacji przekazywanej na budowie dołączano szczegółowe wykazy potrzebnego sprzętu i materiałów.
Fot. Harsco Infrastructure
W budynku LCK wykonywany jest nad poziomem -1 strop o grubości od 30 do 72 cm. W stropie tym zostały zaprojektowane lokalne obniżenia, które docelowo mają stanowić zbiornik fontanny. Deskowanie stropu zaprojektowano w oparciu o system dźwigarkowy Topflex i podpory rurowe oraz wieże ID-15.
Obecnie technolodzy Harsco pracują nad rozwiązaniami deskowań na poziomie reprezentacyjnego parteru. Na bieżąco odbywają się spotkania z nadzorem budowy w celu ustalenia kolejności projektów i wyjaśnienia wszelkich wątpliwości.
Harsco Infrastructure, dzięki prowadzeniu wielu skomplikowanych projektów na całym świecie i dużemu doświadczeniu kadry inżynierskiej, potrafiło opracować w oparciu o typowy, katalogowy sprzęt, indywidualne rozwiązanie, dostosowane do oczekiwań klienta. Firma kolejny raz udowodniła, że potrafi zaspokoić potrzeby deskowaniowe najbardziej wymagających wykonawców oraz dysponuje systemami deskowań do różnych zastosowań, które umożliwiają wydajną pracę na budowie.
Źródło: Budownictwo monolityczne, nr 1 (13) 2013