Lafarge zakończył dostawy betonu do budowy Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku

Ocena: 0
5145
Lafarge zakończył dostawy mieszanki betonowej na budowę podwodnego korka na terenie budowy Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Generalnym wykonawcą projektu jest firma Soletanche Polska. Betonowanie trwało niemal 10 dni, od 19 do 28 maja w trybie ciągłym, 24 godziny na dobę. Na budowę dostarczono 25 tysięcy metrów sześciennych mieszanki. Na głębokości 15 m pod wodą wykonany został betonowy korek, którego zadaniem jest odcięcie wód gruntowych od podłoża, stabilizacja gruntu oraz zabezpieczenie fundamentów budynku. Jest to jedna z największych w Polsce inwestycji realizowanych z budżetu państwa. Rząd przeznaczył na jej budowę 358 milionów złotych.

Proces wylewania betonu pod wodą był wyjątkowy z wielu względów. Jednym z nich była technologia podawania betonu. Warstwa wylanego betonu ma grubość od 1,5 do 2,0m. Mieszankę betonową podano pod wodę za pomocą dwóch podajników do betonowania podwodnego oraz trzech pomp. 

"Podwodne betonowanie to wyjątkowy projekt, jeden z najbardziej skomplikowanych technicznie i logistycznie w Polsce w ostatnich latach. Dlatego bardzo się cieszymy, że Lafarge może w nim brać udział. 25 tysięcy metrów sześciennych mieszanki do budowy betonowego korka dostarczane było z pięciu wytwórni betonu Lafarge z terenu Trójmiasta oraz jednej Thomas Beton. Betonomieszarki wykonały prawie 4 tysiące kursów" - powiedział Tomasz Chełmicki, Dyrektor ds. Betonu w Lafarge.


Do produkcji mieszkanki betonowej zastosowano cement i kruszywa Lafarge. Użyto cementu CEM IV z cementowni Kujawy (CEM IV/B (V) 32,5 R - LH/NA) wykorzystywanego przy takich projektach jak budowa obiektów masywnych i elementów podwodnych.

"Wyzwaniem była obsługa logistyczna projektu oraz jego przygotowanie organizacyjne. Na plac budowy dostarczaliśmy w trybie ciągłym mieszankę betonową przez niemal 10 dni, 24 godziny na dobę. Ważną rolę spełniali pracownicy laboratorium, którzy przygotowali receptę i cały czas kontrolowali jakość mieszanki. Jestem zadowolony, że betonowanie zakończyło się sukcesem" - powiedział Michał Wolniewicz, Regionalny Kierownik ds. Produkcji i Utrzymania Ruchu w Lafarge i kierownik tego projektu.

Dostarczenie mieszanki betonowej na tego typu inwestycje stawia przed producentem betonu duże wyzwanie. Ważna jest technologia i receptura mieszanki betonowej, by utrzymywała ona swoje parametry przez długi czas i nie powodowała nadmiernych naprężeń termicznych mogących powodować rysy i uszkodzenia elementów budynku. Niezmiernie ważnym parametrem mieszanki betonowej jest także jej odporność na wymywanie zaczynu, co może nastąpić przy układaniu jej na dnie zbiornika.


"Właściwości fizyko-chemiczne cementu były kluczowe przy projektowaniu i próbach technologicznych przeprowadzonych jeszcze przed betonowaniem. Do produkcji mieszanki betonowej użyto kruszyw z kopalni w Ostrowite i Gliśno. Kruszywa te charakteryzują się stałością właściwości fizycznych i jednorodnością uziarnienia, co pozwoliło uzyskać mieszankę o stabilnych parametrach podczas całego okresu jej wylewania" - dodaje Michał Wolniewicz.

Oficjalne otwarcie Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku planowane jest na 1 września 2016 r. Projekt budynku został wykonany przez Studio Architektoniczne "Kwadrat".

Źródło i zdjęcia: Lafarge
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ: