Kraków: pierwsze osiedle energooszczędnych domów z dopłatą NFOŚiGW

Ocena: 0
3379
Inwestycje "Dom dla Każdego" w podkrakowskich Michałowicach i Niepołomicach mają być pierwszym w Krakowie certyfikowanym osiedlem domów energooszczędnych.

Deweloper zapewnia, że projekt "Dom dla Każdego" spełnia kryteria programu dopłat oferowanych przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW). Inwestycja przeszła już do ostatniego etapu weryfikacji i wszystko wskazuje na to, że domy na energooszczędnym osiedlu będzie można nabyć korzystając z dopłat Funduszu.

Energooszczędne osiedla mieszkaniowe "Dom dla Każdego" powstają w Michałowicach i Niepołomicach pod Krakowem. Inwestycja krakowskiego dewelopera, firmy Wawel Service, realizowana będzie w ramach Ogólnopolskiego Programu Budownictwa Energooszczędnego wraz z cenionymi partnerami, które użyczają swych technologii: BASF i Viessmann. Projekt osiedli przewiduje budowę domów ze spienionego polistyrenu - wolnostojących oraz w zabudowie bliźniaczej. Każdy segment to od 102 do 200 m² powierzchni użytkowej, własny ogródek, dwa tarasy oraz miejsce postojowe. Jak informuje deweloper, cena za metr kwadratowy zaczynać się będzie od 3830 zł/m² brutto.

Energooszczędność inwestycji powoduje, iż koszty eksploatacyjne ograniczone zostają do minimum. Budynki w obu inwestycjach zaprojektowane są w taki sposób, aby zachować ciągłość izolacji termicznej i wykluczyć mostki cieplne. Wyposażone są w rekuperatory oraz pompy ciepła. Zgodnie z wyliczeniami projektantów zapotrzebowanie budynku o powierzchni użytkowej ok. 100 m² na energię potrzebną do ogrzewania kształtuje się na poziomie poniżej 2,5 k, a więc koszty ogrzewania budynków w przybliżeniu wyniosą lokatorów ok. 1 zł za 1 m² na miesiąc! Potencjalni nabywcy będą mogli dodatkowo wyposażyć domy w rozwiązania z zakresu odnawialnych źródeł energii: kolektory słoneczne, panele fotowoltaiczne czy gruntowe wymienniki ciepła. Na uwagę zasługuje również fakt, że technologia budowy "Domów dla Każdego" dostarczana przez firmę M3SYSTEM, została niedawno laureatem konkursu GreenEvo w kategorii eko - lider.

Przy takich rozwiązaniach możemy liczyć na dofinansowanie ze strony Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Żeby otrzymać dopłatę trzeba być właścicielem, współwłaścicielem lub zarządcą nieruchomości. Musimy mieć również plan zweryfikowany przez weryfikatora energetycznego, który określa, że w przypadku domu energooszczędnego nie zużyjemy więcej energii niż 40 kWh/m² rok, a w przypadku pasywnego - 15 kWh/m² rok. Według informacji NFOŚiGW - z badań opinii społecznej wynika, że Polacy są zainteresowani budowaniem domów energooszczędnych i pasywnych. Należy jednak pamiętać, że takie budynki kosztują nieco więcej, ale wydatki na utrzymanie domu, szczególnie w sezonie zimowym, mogą być nawet 3 do 10 razy mniejsze niż w przypadku tradycyjnego budownictwa.

Pomimo wielu zalet budownictwo energooszczędne nadal nie jest w Polsce wystarczająco popularne. Wawel Service, jako jeden z niewielu deweloperów już teraz oferuje domy i mieszkania energooszczędne (inwestycja wielorodzinna - Borkowska B1 i B2 w Krakowie). "Dopłaty NFOŚiGW spowodują, że domy i mieszkania energooszczędne staną się tańsze, a przez to bardziej dostępne" - mówi Bogusław Maciaś, prezes Wawel Service. "Mocno stawiamy na energooszczędność. Już teraz mamy zaprojektowanych ponad 200 mieszkań w budynkach wielorodzinnych, które dzięki dopłatom Funduszu będą tanie w zakupie i tanie w eksploatacji" - dodaje prezes Wawel Service.

Źródło i zdjęcie: Wawel Service
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ: