Kamień węgielny pod budowę Elektrowni Opole

Ocena: 0
2973
Premier Ewa Kopacz oraz minister skarbu państwa Włodzimierz Karpiński wmurowali kamień węgielny pod budowę bloków energetycznych w Elektrowni Opole. Elektrownia Opole to największa inwestycja przemysłowa ostatnich lat w Polsce. Koszt inwestycji to 11,56 mld zł. Jej budowa jest kluczowa dla zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego naszego kraju.

Rozbudowa sektora energetycznego priorytetem rządu
 
"Polskie spółki do 2020 r. zainwestują w sektor energetyczny ponad 114 mld zł. To pokazuje jak bardzo ważną dziedziną jest dzisiaj rozwój i modernizacja sektora energetycznego" - powiedziała premier Ewa Kopacz.

Szefowa rządu podkreśliła, że bezpieczeństwo energetyczne Polski jest również potwierdzone osiągnięciami przywiezionymi ze Szczytu Rady Europejskiej w Brukseli. "Możliwość darmowych emisji przedłużona do 2030 r. oraz specjalna rezerwa budżetowa, utworzona z 2 proc. pozwoleń na emisję, której beneficjentem na poziomie 50 proc. jest Polska spowoduje, że takie inwestycje, jak ta, będą mogły korzystać z nowoczesnych technologii i innowacyjnych metod" - powiedziała.

Premier Ewa Kopacz dodała, że Elektrownia Opole będzie przyjazna środowisku, a nowo powstałe bloki energetyczne będą emitować do naszej atmosfery o 25 proc. mniej zanieczyszczeń.
Premier Ewa Kopacz: Jestem spokojna, że polski prąd nie zdrożeje dla odbiorców
 
Szefowa rządu, odwołując się do ustaleń z ostatniego posiedzenia Rady Europejskiej, potwierdziła, że utrzymanie darmowych emisji oraz klauzula rewizyjna, spowodują, że do 2019 r. nie wzrosną ceny energii.

Największy w Polsce plac budowy i nowe miejsca pracy

Elektrownia Opole będzie jedną z najnowocześniejszych elektrowni węglowych na świecie. Jej budowa rozpoczęła się w lutym 2014 r. W pierwszych miesiącach inwestycji prowadzone były prace ziemne. Od momentu wmurowania kamienia węgielnego ruszą prace budowlane. Planowany termin zakończenia budowy to początek 2019 r.

W Elektrowni Opole powstaną dwa nowe, opalane pyłem węgla kamiennego bloki energetyczne.  Będą w stanie zaspokoić zapotrzebowanie na energię elektryczną ponad 4 mln gospodarstw domowych. Elektrownia zajmie obszar o powierzchni około 290 ha.

Inwestycja w Opolu to także nowe miejsca pracy - prawie wszystkie prace na placu budowy będą realizowane przez polskie firmy. Elektrownia w Opolu przyczyni się także do utrzymania wydobycia węgla kamiennego i poziomu zatrudnienia w krajowym górnictwie.

Polska inwestuje w energię
 
Elektrownia Opole to nie jedyna inwestycja energetyczna prowadzona obecnie w Polsce. Budowane są także nowe bloki energetyczne w Stalowej Woli (PGNiG/Tauron), Włocławku (Orlen) oraz w Kozienicach (ENEA). Rozbudowywane są również elektrownie w Turowie i Jaworznie.

"Przy każdej nowej inwestycji energetycznej w Polsce będziemy wykorzystywać innowacyjne metody, które finansowane będą z 2-proc. dodatku, jaki dostaliśmy do naszego kontraktu emisyjnego" - powiedziała premier Ewa Kopacz. W ciągu kilku lat w całej Polsce powstaną bloki o łącznej mocy 5 tys. MW, czyli około 12 proc. polskiego zapotrzebowania na moc.

Źródło: KPRM
Zdjęcie: M. Śmiarowski, KPRM

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ: