I Ogólnopolskie Warsztaty Architektoniczne: studenci projektują meble z betonu

Ocena: 0
3064
40 studentów wydziałów architektury uczelni z całej Polski wzięło udział w I Ogólnopolskich Warsztatach Architektonicznych pn. "1 m3". Studenci projektowali i wykonywali meble z betonu przeznaczone dla powstającego parku obywatelskiego na kieleckim osiedlu Czarnów.

I Ogólnopolskie Warsztaty Architektoniczne pn. "1 m3" odbyły się w dniach 20 - 24 maja 2015 r. w Kielcach. Jednym z ich organizatorów był dr inż. arch. Jakub Heciak. We wrześniu 2008 r. Jakub Heciak jako świeżo upieczony absolwent i doktorant na macierzystym Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej brał udział w Warsztatach Betonowych pn. "Ostatni fotel" organizowanych przez Stowarzyszenie Producentów Cementu. Obecnie jest asystentem na Wydziale Architektury i Budownictwa Politechniki Świętokrzyskiej.

"Przyszli do mnie studenci i zakomunikowali, że chcieliby zrobić jakieś warsztaty o zasięgu ogólnopolskim. Pomysł bardzo mi się spodobał, zwłaszcza że studenci chcieli przede wszystkim coś fizycznie stworzyć, przejść całą drogę od etapu projektowego do wykonawstwa. Warsztaty to zapoznanie z materiałem i weryfikacja pomysłów projektowych, a beton jest wdzięcznym materiałem, plastycznym" - tłumaczył Jakub Heciak.


Na warsztaty przyjechali studenci architektury z różnych miast. Na podstawie preselekcji ze 110 zgłoszeń organizatorzy wyłonili 40 uczestników. Do prowadzenia poszczególnych grup zaproszono doświadczonych architektów.

Studenci wysłuchali m.in. wykładu o betonie technologa Krzysztofa Kuniczuka, autora książki "Beton architektoniczny - wytyczne techniczne". Uczestnicy warsztatów zwiedzali także budowy, na których oglądali beton konstrukcyjny i architektoniczny.


Podczas warsztatów każda z ośmiu grup studentów miała zaprojektować i wykonać jeden mebel z betonu przeznaczony dla powstającego parku obywatelskiego na kieleckim osiedlu Czarnów. Twórcy mieli do zagospodarowania po 1m3 betonu. "W efekcie zamiast 8 m3 wykorzystali 4 m3 betonu zbrojonego włóknami polipropylenowymi, z którego wykonali różne formy" - mówił Jakub Heciak. Powstały różne elementy posadzki i elementy brukowe, ławki, siedziska, amfiteatr i totem - element wejściowy do parku.


Niezwykle ciekawym elementem była ławka - poidło dla zwierząt. "Plan był taki, by beton wylać na płachtę brezentową rozpiętą pomiędzy trzema drzewami. Jest wiele niewiadomych. Prawdopodobnie w Europie nikt jeszcze czegoś takiego nie robił. Trochę się boimy o tkaninę czy nie pęknie pod wpływem ciężaru betonu" - mówił arch. Karol Szparkowski.

Podczas wylewania okazało się, że płachta brezentowa wytrzymała, natomiast pod ciężarem betonu rozciągnęły się liny i całość trochę "siadła".  Tak więc studenci musieli zweryfikować pierwotne założenia, co widać na zdjęciach.

Dr Jakub Heciak myśli już o zorganizowaniu kolejnych warsztatów, w których beton również będzie odgrywał główną rolę.

Źródło i zdjęcia: Piotr Piestrzyński, SPC
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ: