Hydroizolacja nowej przepompowni w Poznaniu

Ocena: 0
4622
W Poznaniu w dzielnicy Garbary powstaje nowa przepompownia, która będzie tłoczyć 7,6 m3 ścieków na sekundę. Obiekt architektonicznie ma stanowić nawiązanie do położonej w bezpośrednim sąsiedztwie zabytkowej pompowni. Inżynierowie odpowiedzialni za ten projekt zaproponowali innowacyjny system SikaProof® A, w którym membrana hydroizolacyjna trwale łączy się z betonem, tworząc niezwykle szczelną barierę przeciwwodną oraz przeciwwilgociową.

Zgodnie z projektem budynek przepompowni to zwarty obiekt jednobryłowy z jedną kondygnacją nadziemną i dwiema podziemnymi. To właśnie pod ziemią będzie się znajdował cały mechanizm przepompowni, który będzie całkowicie bezobsługowy - wszystko będzie sterowane komputerowo. Podziemna konstrukcja nowej przepompowni wymagała zastosowania niezwykle trwałego i skutecznego systemu hydroizolacji.

Ze względów technologicznych podziemna część przepompowni podzielona została na część płytszą, w której mieści się hala krat i piaskowniki oraz część głębszą z halą pomp. Z uwagi na bliskość istniejącej przepompowni, dużą głębokość nowego obiektu, wysoki poziom wody gruntowej (o ciśnieniu hydrostatycznym do 7,00 m słupa wody), co pociąga za sobą znaczną komplikację robót ziemnych związanych z wykonaniem wykopu i jego odwodnieniem, przyjęto wykonanie po zewnętrznym obrysie całej podziemnej części przepompowni w technologii ściany szczelinowej. Dla zamknięcia dopływu wody gruntowej z dna wykopu (na czas montażu hydroizolacji płyty fundamentowej) zaprojektowano wykonanie poziomej przesłony w technologii iniekcji strumieniowej.


Do hydroizolacji żelbetowej-monolitycznej płyty dna obu części przepompowni zastosowano izolację przeciwwodną w postaci membrany trwale łączącej się z betonem SikaProof A 08 (o wodoszczelności do 10,00 m słupa wody). Płyta fundamentowa została skotwiona z przesłoną za pomocą żerdzi z mikropali, które doszczelniono taśmami SikaProof Tape oraz kitem pęczniejącym SikaSwell S-2.

Natomiast uszczelnienie styku płyty fundamentowej ze ścianą szczelinową (tzw. zamka ściany szczelinowej) zostało wykonane za pomocą profilu pęczniejącego SikaSwell-A 2010 zamontowanego na kit pęczniejący SikaSwell S-2 oraz podwójnych węży iniekcyjnych SikaFuko Eco 1. W miejscu występowania przerw dylatacyjnych i roboczych w konstrukcji budynku jako dodatkowe uszczelnienie zastosowano taśmy uszczelniające Sika Waterbar.

Powyższe roboty hydroizolacyjne wykonali pracownicy Przedsiębiorstwa Inżynieryjno-Budowlanego ”INFRA”Sp. z o.o. po kilkudniowym szkoleniu przez Instruktora Sika Poland.


Ponadto w przeciągu dwóch najbliższych miesięcy autoryzowany przez Sika Poland wykonawca zrealizuje zabezpieczenie wszystkich żelbetowych powierzchni wewnętrznych: dna, ścian i stropów (w ściekach i strefie nadściekowej) w następujących częściach obiektu:
  • kanały ściekowe krat i piaskownika oraz komora przelewowa - system ochronny składający się z:
    • warstwy wyrównującej Sika Reapir 30F
    • warstwy Sikagard 720 EpoCem
    • izolacji Sika Poxitar F w trzech warstwach
  • komory ssawne, kanał rozdzielczy i przepompowni powodziowej oraz komora wylotowa - system ochronny składający się z:
    • warstwy Sikagard 720 EpoCem,
    • warstwy gruntującej Sikafloor-161,
    • izolacji polimocznikowej Sikalastic-844 XT (o bardzo wysokiej odporności chemicznej)
Wsparcie techniczne Sika Poland

Inżynierowie Sika Poland od samego początku realizacji uczestniczą w robotach izolacyjnych wspomagając Generalnego Wykonawcę.

Uczestnicy projektu:
  • Inwestor: AQUANET S.A.
  • Biuro projektów: AQUA S.A.
  • Generalny wykonawca: Przedsiębiorstwo Inżynieryjno-Budowlane ”INFRA” Sp. z o.o.
Z ramienia Sika Poland:
  • Krzysztof Śleszycki - Pełnomocnik Zarządu ds. Sprzedaży Segment Hydroizolacje
  • Jakub Sąsiadek - Key Project Manager Hydroizolacje
  • Zbigniew Suchocki - Instruktor ds. Hydroizolacji
Źródło i zdjęcia: Sika Poland
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ: