Elewacyjne show, czyli krótka rozprawa o betonowym kamieniu dekoracyjnym

Ocena: 0
11534

Choć kojarzony jest głównie z wystrojem wnętrz, w swojej betonowej odmianie równie efektownie prezentuje się na elewacji, ogrodzeniu czy jako element architektury ogrodu. Mowa naturalnie o kamieniu dekoracyjnym, stanowiącym nieszablonową alternatywę dla standardowych materiałów wykończeniowych takich jak tynki czy klinkier. To rozwiązanie nadaje budynkowi indywidualny styl i podkreśla jego wyjątkowy charakter, a o jego zaletach opowiada Robert Szybiak z firmy Stegu.

Dzięki dostępnej technologii elewacyjne płytki betonowe wytwarzane są z dbałością o każdy szczegół. Szeroka gama produktów o różnorodnych barwach, kształtach i fakturach pozwala natomiast tworzyć niecodzienne aranżacje, wykorzystując niezwykłą grę światłocienia, a tym samym dopełniając styl przestrzeni wokół domu. W ten sposób nawet najprostsza architektonicznie bryła może znacznie zyskać na elegancji i reprezentacyjnym charakterze.

Jeden aktor, wiele ról

Jak wyjaśnia Robert Szybiak z firmy Stegu, "kamień dekoracyjny to naturalne piękno zamknięte w nowoczesnej formie. Wzornictwo naszych płytek inspirowane jest architekturą wielu zakątków świata - od mroźnej Północy aż po rozgrzane słońcem uliczki śródziemnomorskich miast. To natomiast stwarza ogromne pole do popisu dla inwestorów czy architektów. I tak przykładowo struktury charakterystyczne dla Bliskiego Wschodu, wapienne bloki czy drobno cięty piaskowiec delikatnie ocieplą elewację. Z kolei tworzące ciekawy układ szlifowanych łupków, jasne kamienie dekoracyjne o surowym, północnym charakterze, doskonale będą komponowały się z "chłodnymi" materiałami, jak szkło i metal".

To jednak nie wszystko co potrafi elewacyjny kamień betonowy. Znakomicie imituje inne materiały, jak np. kamień naturalny, cegła ceramiczna czy deska drewniana, bezbłędnie odwzorowując ich strukturę i oddając ich piękno. Jest przy tym od nich tańszy i łatwiejszy w położeniu. Możemy nim wykończyć całą elewację lub tylko zaakcentować wybrane jej fragmenty. "To bardzo trwały i solidny surowiec, co czyni go świetnym materiałem do zastosowania na narożach, cokołach, a także w strefie wejściowej czy garażowej, miejscach szczególnie narażonych na uszkodzenia" - podpowiada specjalista.

Znak rozpoznawczy

Kamień betonowy doskonale sprawdzi się zarówno w nowoczesnej aranżacji, jak i tej bardziej klasycznej, nawiązującej do tradycji. Stonowana kolorystyka płytek betonowych zamontowanych na całej elewacji stanowi idealne tło dla otaczającej roślinności. "Ciekawa faktura kamienia dekoracyjnego potrafi skutecznie ożywić każdą elewację, tworząc niebanalną wizytówkę domu i zapowiedź tego jak urządzone są jego wnętrza" - mówi ekspert firmy Stegu i dodaje: "Interesującym zabiegiem, mającym coraz więcej zwolenników, jest wychodzenie z materiałami dekoracyjnymi na zewnątrz, czyli powielenie tego samego wzoru płytek we wnętrzu i na elewacji. Takie ujednolicenie wystroju prezentuje się bardzo efektownie, szczególnie w strefie przytarasowej, której coraz częściej towarzyszą duże przeszklenia "otwierające" dom na ogród. Odpowiednia elewacja, współgrająca z kolorystyką wykończenia płyty tarasowej i alejek, np. z kostki brukowej będzie stanowić dopełnienie pięknie wypielęgnowanego ogrodu Dążąc do pełnej harmonii poprzez zapewnienie spójności w aranżacji, możemy pójść jeszcze o krok dalej i pokusić się o takie samo wykończenie ogrodzenia wokół naszej posesji czy takich elementów małej architektury jak np. grill ogrodowy" - dodaje ekspert z firmy Stegu.

Przyjazny dla wszystkich

Jednak nie tylko walory dekoracyjne przemawiają za zastosowaniem tego materiału na elewacji. Na jego korzyść działają również właściwości techniczne. Płytki betonowe, z uwagi na wysoką jakość surowców użytych w procesie produkcji, są niezwykle trwałe. Nie poddają się działaniu warunków atmosferycznych jak słońce deszcz czy mróz. Są również odporne na eksploatację. Ponadto jest to rozwiązanie proste w wykonaniu. "Warto przy tym wspomnieć, że w sprzedaży można spotkać także płytki z gotową fugą, co dodatkowo ułatwia montaż i skraca czas wykonania takiej okładziny. Sama ściana zaś otrzymuje jednolitą kolorystykę. Co więcej, kamień dekoracyjny to materiał ekologiczny i przyjazny środowisku, o czym niech świadczy choćby fakt, że 100% odpadu produkcyjnego jest przez nas w całości wykorzystywane ponownie w procesie wytwórczym" - podsumowuje Robert Szybiak.

Źródło i zdjęcie: Stegu

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ: